Kamery

Oprogramowanie Microsoft LifeCam

przeczytasz w 2 min.

Wraz z kamerkami dostarczany jest program Microsoft LifeCam. Trudno go nazwać przesadnie rozbudowanym, ale oferuje podstawową funkcjonalność dla tych w gruncie rzeczy prostych urządzeń. Interfejs programu Microsoft LifeCam jest nieskomplikowany w obsłudze.

Microsoft LifeCam

 

Główne okno programu pokazuje podgląd obrazu z kamery w wybranej przez nas rozdzielczości. Pod oknem podglądu znajdują się ikony służące do robienia zdjęć oraz nagrywania dźwięku i wideo. Klikając na strzałkę po prawej stronie rozwijamy dodatkowe okno dające dostęp do pozostałych opcji. Na samej górze znajduje się okno wyboru urządzenia. Bez problemu możemy podłączyć do komputera nawet kilka kamer, ale nie ma możliwości nagrywania z kilku urządzeń naraz, a wyłącznie z jednego.

Szkoda, że producent nie udostępnił choćby możliwości nagrywania z dwóch kamer naraz - wbrew pozorom taka opcja bardzo się przydaje, choćby przy nagrywaniu stereoskopowym, czy do efektu PiP (Picture-in-Picture). Miejmy nadzieję, że taka możliwość pojawi się w kolejnych aktualizacjach programu. Poniżej znajduje się suwak regulacji głośności nagrywanego dźwięku.

 Microsoft LifeCam ustawienia

Poniżej suwaka głośności mikrofonu znajduje się wybór dostępnych rozdzielczości, który jest zależny od modelu zainstalowanej kamery.  Przy pomocy oprogramowania LifeCam i kamer Cinema oraz Studio można nagrywać filmy z maksymalną rozdzielczością HD 720p.

przykładowe zdjęcie z kamerki

 

Zaawansowane opcje kamery możemy ustawiać po kliknięciu na przycisk "Properties" - niestety oprogramowanie do LifeCam nie doczekało się jeszcze polskiej lokalizacji. W menu kontroli kamery możemy regulować focus (należy najpierw wyłączyć automat), ogniskową (zoom), jak i wykadrować obraz (opcje pan i tilt). Od czasu do czasu można zobserwować jak auto-focus gubi ostrość - przypadłość ta występowała w obu modelach.

 ustawienia kamerek

W menu ustawień wideo (Video Settings) znajdziemy opcje regulacji jasności, balansu bieli, czy też nasycenia. Możemy tu też wyłączyć automatyczny system korekcji obrazu, czyli TruColor. Trzeba przyznać, że system ten zwykle daje zadowalające rezultaty, ale ręczna regulacja czasem może się okazać znacznie bardziej satysfakcjonująca. 

Ręczne ustawianie ostrości (focus)Ręczne ustawianie ostrości (focus)

 Ręczne ustawianie ostrości (focus)

 Zoom możemy regulować w dość niewielkim stopniu (x3) Zoom możemy regulować w dość niewielkim stopniu (x3)

 Zoom możemy regulować w dość niewielkim stopniu (x3)

 

Nie zapomniano o zmianie częstotliwości odświeżania obrazu (opcja dostępna również pod przyciskiem Flicker), które na przykład może nam pomóc przy pozbyciu się uciążliwego migotania obrazu.

 Microsoft LifeCam

 

Ostatnią, najmniej istotną, ale najbardziej "rozrywkową" opcją, jest nakładanie na obraz różnych zabawnych efektów, również przy wykorzystaniu systemu detekcji i śledzenia twarzy. Na pewno urozmaici to każdą wideokonferencję. 

 efekty

Jak widzicie po zrzutach ekranowych, program i kamerki przetestowaliśmy również przy wykorzystaniu 64-bitowej wersji Windows 8 (build 8102) - wszystko działało bez najmniejszych problemów.