Karty graficzne

Radeon HD4650 Gainward 512MB DDR2

Czas teraz na bardzo tanią kartę od ATI. Przyznam, że spodziewałem się „czegoś innego”, ta karta jest podobnych rozmiarów co GF7600GS. Niestety jedyne pamięci w jakie seria jest wyposażona to DDR2, co sugeruje tylko jedno: nie produkuje się tego z myślą o grach. Rozmiary sprzyjałyby wmontowaniu karty w obudowę typu Barebone. Do tego pomocne mogą się okazać wyjścia DVI, DSub oraz HDMI (ze zintegrowanym dźwiękiem).

Produkt Gainwarda nie posiada żadnych przejściówek i w sumie jest to uzasadnione liczbą i rodzajem seryjnych wyjść. Chłodzenie jest automatycznie regulowane i nie wkręca się na obroty, które mogłyby przeszkadzać. To nie przeszkadza w utrzymaniu niskich temperatur: 35°C w stanie spoczynku oraz ~53 w czasie testów. Gdy karta nie jest obciążona, zegary znacznie spadają, co sprzyja zastosowaniom multimedialnym (media-center).

Podkręcanie tu nie przyniosło zbyt dużych efektów, rdzeń został podkręcony o 40MHz, pamięci natomiast o 50MHz (na screenie nie są więc ostateczne ustawienia pamięci). Temperatury układu nieznacznie wzrosły.