Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

MSI B150M Mortar to jedna z najtańszych płyt głównych adresowanych do graczy. Tak przynajmniej wygląda teoria, bo w praktyce model ten zbytnio nie wyróżnia się na tle standardowych konstrukcji – w końcu tak niska cena nie wzięła się znikąd. Mimo wszystko i tak mamy do czynienia z naprawdę niezłą płytą, która sprawdzi się przy budowie nowoczesnego i niedrogiego komputera na bazie procesora z najnowszej generacji Intel Skylake.

MSI B150M Mortar płyta główna

Producent udostępnił wszystkie najpotrzebniejsze złącza – wliczając w to cztery banki pamięci DDR4, kilka portów USB 3.0 i dwa złącza PCI-Express 3.0 x16 z możliwością połączenia kart graficznych w trybie CrossFireX (bez wsparcia dla SLI). Wprawdzie na laminacie znalazło się również złącze M.2, ale można w nim zainstalować tylko niewielką kartę Wi-Fi. A szkoda, bo wolelibyśmy jego pełnowymiarową wersję, w której zmieściłyby się wydajne dyski SSD (nawet kosztem nadal mało popularnego gniazda SATA Express).

Dla graczy przygotowano lekko podrasowany układ dźwiękowy na bazie leciwego kodeka Realtek ALC892 oraz gigabitową kartę sieciową z autorską technologią optymalizacji ruchu pod kątem gier wieloosobowych. Samą płytę przyozdobiono podświetleniem LED, a menu UEFI ma militarną stylistykę (oczywiście mamy tutaj do czynienia ze znanym i lubianym Click BIOS 5). B150M Mortar nie oferuje zatem zbyt wielu funkcji zaprojektowanych typowo z myślą o graczach.

Mogłoby się wydawać, że płyta z segmentu dla graczy będzie odpowiednio droższa od zbliżonych modeli ze standardowych serii. Całe szczęście w tym przypadku tak nie jest – B150M Mortar kosztuje około 370 złotych, a zatem mamy do czynienia z jedną z najtańszych tego typu konstrukcji na rynku. Może to dlatego, że jest płytą dla graczy tylko w teorii… :)

Ocena końcowa:

 • cztery banki pamięci DDR4 (do 64 GB)
 • chłodzona sekcja zasilania
 • możliwość połączenia dwóch kart graficznych Radeon
 • funkcjonalne i rozbudowane UEFI
 • całkiem niska cena jak na płytę pod LGA 1151
   
 • układ dźwiękowy i sieciowy mógłby być lepszy
 • M.2 tylko z obsługą kart 2232

80%

 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  speedy9
  3
  Najzabawniejszy chyba w całej konstrukcji jest przycisk Clear CMOS na tylnym panelu. Do czego ma niby służyć skoro nic na tej płycie nie da się podkręcić? Szkoda, że jeszcze nie dołożyli wyświetlacza kodów POST :D by była bardziej "gejmingowa". Do tego obowiązkowe podświetlenie na czerwono. Słaby produkt nie wiadomo dla kogo i tyle. A można zrobić dobrą płytę na B150: 4xDDR4, ALC1150, M.2 i tyle. Bez LEDów i tym podobnych dodatków. I nie musi wspierać SLI/Cross Fire. Tylko kto się tego podejmie w dobrej cenie?
  • avatar
   Fiona
   3
   to som jaja - opinia zaprzyjaźnionego koguta...

   A serio bele co z naklejkom: "tuning golfuw
   I-VI, najepiej w całej gminie"

   To cos powinno góra 2 stówki kosztować, a kabelki sata mogą sobie......
   • avatar
    wasptak
    0
    A gdzie oczojebne kolorki i platykowe wstawki automatycznie podwyższające cenę o 300%? To nie może być "dla graczy"! Po prostu niemożliwe...
    • avatar
     wasptak
     0
     Brak oczoj*****, kolorowych wstawek i platykowych pierdołek, które automatycznie zwiększają cenę o 300% ? Niemożliwe... to nie może być płyta "dla graczy"!
     • avatar
      mutissj
      0
      "Super opłacalność"? za taką płyte max 250 zł
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Chciałem napisać, że ostatnio mam złe doświadczenie z gnącym się laminatem w MSI, ale więcej szyderstw nie potrzeba, bo nawet na foto złącz mobo widać, że fabrycznie wysyłają je wygięte w banana.
       • avatar
        UB-SB-USB
        0
        Hej, czy wie ktoś dlaczego dziś wszystkie płyty i karty powstają na czarnym laminacie?
        • avatar
         Mandalorian
         0
         Tak z ciekawości, czemu częściej jest spotykane wsparcie Crossfire?