Komputery

Urządzenia sterowane umysłem

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy już teraz używają technologii określanych interfejsami mózg-komputer, aby pomagać niepełnosprawnym, leczyć takie choroby jak Parkinson i Alzheimer, czy też zapewnić leczenie depresji i pourazowe zaburzenia stresowe. Trwają też prace nad urządzeniami, dzięki którym będziemy mogli komunikować się telepatycznie. Być może w niedalekiej przyszłości zyskamy już nadludzki wzrok i słuch, a niewykluczone nawet, że także możliwość pobierania danych bezpośrednio do mózgu, podobnie jak w kultowym filmie Matrix. Naukowcy, jak sami przyznają, nie znają jeszcze ograniczeń technologii pozwalającej na sterowanie urządzeniami elektronicznymi za pomocą umysłu.

Interfejsy mózg-komputer występują w dwóch odmianach. Nieinwazyjny opiera się na używaniu elektrod umieszczanych na skórze głowy do mierzenia aktywności elektrycznej. Z kolei metoda inwazyjna to implantacja elektrod bezpośrednio do mózgu. W obydwu przypadkach urządzenia wchodzą w interakcję z komputerem, by oferować szeroki wachlarz możliwości. W grę wchodzą przeróżne medyczne odkrycia, postęp technologii wojskowych, czy też futurystyczne gry wideo i zabawki. Zastosowań dla technologii sterowania umysłem jest mnóstwo.

Według ekspertów, w najbliższych latach mamy doczekać się urządzeń tego typu. Największą barierą do przeskoczenia wydaje się ponoć tylko cena końcowa, której umysł ludzki na razie nie jest w stanie ogarnąć.