Komputery

Bezprzewodowe wyświetlacze

przeczytasz w 1 min.

Ekran bez kabli. Podłączanie monitora do komputera ciągle wiąże się z niezbędnym okablowaniem: przewodem zasilającym i sygnałowym. A gdyby tak w końcu je pożegnać? Na rynku są już dwie technologie, które na to pozwalają.

Pierwszą z nich jest WirelessHD, która ma trafić do zwykłych telewizorów i odtwarzaczy DVD. Według producentów może zastąpić złącze HDMI. Działa na niewielką odległość i oferuje wysoką przepustowość Ultra-Wide Band (UWB), mogąc przesyłać do telewizora obraz i dźwięk. Sama idea nie jest niczym nowym - Philips opracował już tego typu sprzęt w swoim czasie, ale dopiero WirelessHD okazał właściwym standardem, z którego będą mogły skorzystać inne firmy.

Druga technologia to opracowana przez Intela Wireless Display (skrót: WiDi). Została zaprojektowana z myślą o laptopach, aby usunąć kłopotliwe podłączanie przewodów, kiedy chcesz skorzystać z większego ekranu. WiDi wysyła sygnał wideo do odpowiedniego adaptera podłączonego do TV, by wyświetlać na nim obraz. Adapter podłączamy do telewizora przewodem, ale jest to niewielka skrzyneczka, którą można ukryć. Z kolei pomiędzy laptopem a wielkim ekranem nie ma żadnych kabli i można liczyć na pełną swobodę.

Rozwiązanie Intel Wireless Display powinniśmy niedługo przetestować na benchmark.pl, więc wówczas przedstawimy o wiele więcej szczegółów.