Komputery

Ładowanie bezprzewodowe

przeczytasz w 1 min.

Producenci wiążą duże nadzieje z ładowaniem bezprzewodowym. Nie da się ukryć, że dzięki temu moglibyśmy stać się bardziej mobilni. Kilka lat temu interesującą demonstrację przeprowadził zespół z Fulton Innovation, pokazując możliwości urządzenia eCoupled, które używało zasad indukcji elektromagnetycznej.

To było jednak kilka lat temu. Obecnie konsorcjum Wireless Power finalizuje już standard bezprzewodowej energii nazywanej Qi. Jeszcze w tym roku prace mają zostać ukończone, natomiast na początku przyszłego powinniśmy się doczekać stosunkowo niedrogich ładowarek i urządzeń, które będzie można ładować bezprzewodowo.

Obecnie można już znaleźć na rynku pierwsze sprzęty. Jednym z najciekawszych jest RCA Airnergy. To niewielkie urządzenie potrafi przekształcać sygnały Wi-Fi z powrotem na energię elektryczną do ładowania baterii telefonu komórkowego i innych urządzeń mobilnych.

Jest także opisywany w ubiegłym roku laptop Della. Model Latitude Z może być umieszczony na specjalnej podstawce, która wytworzy pole elektromagnetyczne, aby naładować baterię komputera. Dell twierdzi, że jego "ładowanie indukcyjne" zajmuje tyle samo czasu, co ładowanie akumulatora tradycyjną metodą poprzez zasilacz sieciowy.