Komputery

GPU Computing

przeczytasz w 1 min.

Obliczenia wykonywane przez układ graficzny (GPU) to kolejny trend, który się umacnia. Zamysł jest prosty: procesory strumieniowe nowoczesnych kart graficznych zostały pierwotnie zaprojektowane do tworzenia wysokiej jakości grafik, niemniej ich możliwości mogą być także wykorzystane do rzeczywistych zadań obliczeniowych.

Jako że procesory strumieniowe to proste, bardzo liniowe bestyjki, nie są idealne do wszystkich zadań obliczeniowych i przykładowo system operacyjny uruchamiany na karcie graficznej byłby piekielnie powolny.

Niemniej jednak do takich zadań jak transkodowanie wideo nowoczesne karty graficzne wyposażone w setki procesorów strumieniowych nadają się znakomicie. Potrafią też zaoferować o wiele lepsze rezultaty niż dwu- czy nawet czterordzeniowe procesory.

Microsoft już teraz wbudował wspomaganie wideo przez GPU do systemu Windows 7, a ATI oraz NVIDIA przewidują, że w ciągu najbliższych lat coraz więcej i więcej aplikacji zacznie zaprzęgać do pracy układ graficzny, dzięki czemu będzie można liczyć na znacznie większą wydajność. I to poniekąd za darmo, bo każdy z nas ma przecież kartę graficzną - w przyszłości będzie ona jednak używana nie tylko do gier, ale w dużej mierze także do innych zadań.