Aplikacje do sprawdzania poziomu zanieczyszczenia powietrza i smogu - TOP 5
Aplikacje mobilne

Aplikacje do sprawdzania poziomu zanieczyszczenia powietrza i smogu - TOP 5

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Sprawdź najlepsze aplikacje do badania smogu – na Androida i iOS. Jesień i zima to czas, w którym smog szczególnie daje się we znaki. Dziś jednak na szczęście poziom zanieczyszczenia powietrza można na bieżąco kontrolować z poziomu smartfona.

Co roku jesienią temat smogu wraca jak bumerang. Choć sporo się o tym mówi, niestety wiele wskazuje na to, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce przez najbliższe miesiące będzie znów bardzo wysokie. Jak w takich realiach zadbać o własne zdrowie? Pomocny może okazać się gadżet, który towarzyszy nam przez cały dzień – smartfon. Podpowiadamy, co warto na nim zainstalować i w jaki sposób aplikacja Smog Alert, Kanarek, Airly czy jeszcze inna może uchronić nas przed poważnymi problemami.

Co to jest smog? 

Smog to nic innego jak zanieczyszczenie powietrza, którego głównym powodem są spaliny. Szkodliwe związki chemiczne przedostają się do atmosfery przede wszystkim w okresie od jesieni do wiosny, kiedy to więcej osób wybiera podróż samochodem zamiast spaceru, a w domach rozpoczyna się okres grzewczy. 

Problem ten jest coraz mniej bagatelizowany. To dobrze, bo trzeba wiedzieć, że smog może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Przede wszystkim (będące jednym z głównych jego składników) pyły zawieszone PM2.5 mają łatwość w przenikaniu do krwi i najdalszych miejsc płuc, a mogą powodować choroby układu oddechowego i krążenia, nasilenia astmy czy – w najgorszym przypadku – prowadzić nawet do śmierci. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia mieszkańcy polskich miast są szczególnie narażeni na smog, a w raporcie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii czytamy, że rocznie w wyniku takiego zanieczyszczenia powietrza życie przedwcześnie tracić może nawet kilkanaście tysięcy osób. To właśnie dlatego dobrze jest mieć na smartfonie…

Najlepsze aplikacje do monitorowania smogu

Dobra aplikacja tego typu powinna spełniać kilka kluczowych cech: zapewniać precyzyjne i aktualne wyniki, oferować prosty i przejrzysty dostęp do danych, działać szybko i niezawodnie oraz dawać jasną odpowiedź na pytanie o to, czy problem smogu występuje w naszej okolicy, czy też możemy bezpiecznie oddychać świeżym powietrzem. Najlepsze oferują również prognozy na przyszłość i automatyczne ostrzeżenia. 

Aplikacja do sprawdzania stanu powietrza pozwala podjąć dobrą decyzję na temat tego czy warto wybrać się na spacer, czy lepiej zostać w domu, albo też czy otworzenie okna w pomieszczeniu rzeczywiście będzie służyć zdrowemu przewietrzeniu. Właśnie takie programy na mobilne systemy Android i iOS wybraliśmy do tego zestawienia. 

Jaka aplikacja do sprawdzania zanieczyszczenia powietrza? Oto polecane aplikacje smogowe:

 1. Kanarek - ostrzeżenia o smogu

  Pobierz z Google Play

   

  Kanarek jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do sprawdzania stanu powietrza w okolicy. Nie bez powodu, rzecz jasna, bo po prostu jest też jedną z najlepszych. Przekazywane informacje (o obecności pyłów PM 2.5 i PM10, dwutlenku węgla i azotu oraz innych substancji) opiera na danych z ponad 500 stacji, w tym 150 punktów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Oznacza to ni mniej, ni więcej, lecz to, że można im zaufać. Oprócz ręcznego podglądania jakości powietrza, programik ten oferuje też wyświetlanie alarmów smogowych, gdy poziom zanieczyszczeń zacznie być niebezpieczny dla zdrowia użytkownika. Miłym dodatkiem jest widżet, który pozwala mieć sytuację zawsze pod kontrolą. Całość jest poza tym czytelna i intuicyjna, więc zdecydowanie zasługuje na rekomendację.

  Kanarek

 2. Smog Alert

  Pobierz z Google Play lub pobierz z App Store

   

  Smog Alert to kolejna precyzyjna i wygodna w użytkowaniu aplikacja do badania poziomu zanieczyszczenia powietrza. Po włączeniu modułu GPS w smartfonie automatycznie dokona lokalizacji. Dzięki temu użytkownik nie musi robić nic, a na ekranie pojawią się aktualne dane z najbliższych stacji pomiarowych. W centralnej części ekranu znajduje się prosta i czytelna informacja o tym, czy jakość powietrza w okolicy jest dobra i spokojnie można wybrać się na spacer, czy też lepiej zostać w domu. O tym, że druga opcja jest lepsza, mogą też informować powiadomienia (które włącza lub wyłącza się w panelu Ustawień). Jedyne, czego brakuje, to widżet.

  Smog Alert

 3. Air Quality | AirVisual

  Pobierz z Google Play lub pobierz z App Store

   

  Kolejna w naszym zestawieniu jest aplikacja międzynarodowa – Air Quality | Air Visual. Pozwala ona sprawdzić stan powietrza w ponad 10 tysiącach miast świata (co czyni z niej dobre rozwiązanie na zagraniczny wyjazd), wśród których nie brakuje polskich lokalizacji. Oprócz informacji o smogu, w tym samym miejscu otrzymujemy też dane na temat pogody – w jednym i w drugim przypadku możemy liczyć na stan aktualny, jak i prognozy na najbliższą przyszłość. Aplikacja cechuje się przejrzystym interfejsem, dzięki czemu obsługa nie powinna być dla nikogo problematyczna. Czy są zatem jakieś minusy? Otóż bywają problemy z aktualnością wskazań, ale na szczęście nie występują one zbyt często.

  AirVisual

 4. Smog Info

  Pobierz z Google Play lub pobierz z App Store 

   

  Nieco mniej popularną, a również wartą sprawdzenia, jest aplikacja Smog Info. Wyróżnia ją nowoczesny interfejs, który świetnie się prezentuje, a do tego (a właściwie: przede wszystkim) daje prosty i szybki dostęp do kluczowych informacji. Z poziomu głównego ekranu dowiadujemy się o ocenie jakości powietrza i możemy podejrzeć wskaźniki stężenia poszczególnych substancji dla różnych lokalizacji w okolicy. Te, które szczególnie nas interesują, mogą wyświetlać się bezpośrednio na pulpicie smartfona, a pilne informacje trafiają do panelu powiadomień. Dla estetów i osób ceniących sobie maksymalnie praktyczne rozwiązania, jest to zatem jedna z najlepszych możliwych opcji.

  Smog Info

 5. Airly

  Pobierz z Google Play lub pobierz z App Store

   

  Zestawienie zamyka Airly. Aktualna ocena w Google Play (3,1/5) może zniechęcać, ale wynika ona przede wszystkim z 1) problemów związanych z widżetem, 2) niezbyt ciepło przyjętymi zmianami w interfejsie (które częściowo zostały już wyeliminowane) i 3) odcięciem od swoich czujników aplikacji Kanarek (o której już wspominaliśmy, a której fani się oburzyli). Fakty są jednak takie, że wciąż jest to bardzo dobry program, który zawiera aktualne i szczegółowe informacje, pozwalające lepiej zadbać o zdrowie w okresie, gdy powietrze bywa poważnie zanieczyszczone. Warto też w tym miejscu wspomnieć o stronie internetowej Airly, która pozwala w wygodny sposób sprawdzić, jak ma się kwestia smogowa, z poziomu przeglądarki.

  Airly

Sprawdź: Airly w przeglądarce

A wy korzystacie z aplikacji do monitoringu smogu? A jeśli tak, to z jakich?

Foto na wejście: JerzyGorecki/Pixabay (CC0)

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lister
  4
  "Aplikacje do badania poziomu zanieczyszczenia powietrza i smogu"???
  No rzesz serio? Aplikacja to bada? Niby przez jaki czujnik w smartfonie?
  No wybacz tę złośliwość, ale aż mnie skręciło na tak niezgrabnie sformułowany skrót myślowy...
 • avatar
  sebmania
  1
  Niby co mi taka aplikacja da ?
  Zamknę się w domu i nie pójdę do pracy bo za oknem ciemno od smogu ?

  już lepiej zrobić jakiś benchmark oczyszczaczy powietrza z kosztem na m2 lub koszt roczny, co wyjdzie taniej oczyszczać powietrza czy przeszczep płuc co 20-30 lat

 • avatar
  DrMjut
  1
  W Krakowie jest największy smog, a średnia długość życia tam jest dłuższa niż w innych miastach.
 • avatar
  Konto usunięte
  -4
  Akcja badania pseudo smogu ha ha ha. Myślcie ludzie samodzielnie. https://jarek-kefir.org/2017/01/09/smog-dlaczego-nim-strasza-chodzi-o-gruby-szmal-ktory-zarobi-na-tym-biznes/
 • avatar
  0
  "Smog to nic innego jak zanieczyszczenie powietrza, którego głównym powodem są spaliny. Szkodliwe związki chemiczne przedostają się do atmosfery przede wszystkim w okresie od jesieni do wiosny, kiedy to więcej osób wybiera podróż samochodem zamiast spaceru, a w domach rozpoczyna się okres grzewczy. "

  Niezłe bzdury. Warto zainteresować się jak jest naprawdę.
 • avatar
  kkastr
  0
  Smog jest ostatnią rzeczą o którą powinny się martwić osoby chcące dbać o zdrowie. Mamy powietrze znacznie czystsze niż jeszcze 10, 20 czy 30 lat temu. Sprawę należy oczywiście monitorować, ale dziś to już gruba przesada. Znacznie więcej krzywdy sobie robimy siedząc w domu, bo "smog wzrasta" niż idąc na spacer. A te wspaniałe raporty o tym, że "rocznie może umierać tyle a tyle osób" są świetne, ale podają tylko górną granicę oszacowań. Bez podania dolnej granicy oraz poziomu ufności (prawdopodobieństwa) jest to tylko propaganda.
 • avatar
  predatorx455
  0
  .....