Oprogramowanie

Systemy operacyjne

przeczytasz w 2 min.

System operacyjny to najważniejsza rzecz w komputerze. Bez niego nie będziemy w stanie uruchamiać innych aplikacji, ani nawet uruchomić naszego PCta. Każdy jednak wie, że systemy operacyjne, szczególnie te z najpopularniejszej rodziny Windows nie należą do najtańszych. Dlatego może warto rozejrzeć się za jakąś darmową dystrybucją Linuxa? Ich rozwój zaszedł dziś tak daleko, że ich obsługa jest równie łatwa co komercyjnych OSów. Wśród wielu wydań znaleźć będziemy mogli wersje dla każdego komputera: od domowego aż po niewielkie netbooki.

 Ubuntu

Ubuntu to darmowy system operacyjny oparty na Debianie. Jest to całkowicie darmowa i wciąż rozwijana dystrubucja Linuxa. Wykorzystanie środowiska graficznego GNOME sprawia, że system ten obala mit jakoby Linux był OSem trudnym w obsłudze. Niczym w  Windowsie treść prezentowana jest tutaj z wykorzystaniem okien, ikon i  pasków zadań.

System Ubuntu jest całkiem dobrze rozwinięty. Instalacja odbywa się w intuicyjnym, graficznym interfejsie. Po niej automatycznie wykrywany jest sprzęt i ustawiana konfiguracja. Użycie wspomnianego środowiska GNOME sprawia, że nawigacja przypomina tą znaną z rodziny systemów Windows. Oprócz tego system instalowany jest w  zestawie z paczką najważniejszych programów. Poprzez stosowanie wspólnego z Debianem formatu pakietów instalacyjnych deb, dystrybucja Ubuntu jest bardzo silnie związana ze wspólnotą Debiana, co owocuje dużą ilością dostępnego oprogramowania.

» Pobierz program

 

 Jolicloud

Jolicloud to system oparty na Linuxie, który jest idealny dla netbooków z reguły dysponujących niewielką mocą obliczeniową. Jest to oryginalny OS, który wedle założenia twórców ma być społecznościowym systemem operacyjnym. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie komputery używające właśnie tej dystrybucji mają swój login i  profil oraz mogą się ze sobą komunikować dzięki wbudowanym forom dyskusyjnym.

Jolicloud ma naprawdę niewielkie wymagania, toteż na niewielkich laptopach powinien działać doskonale. Lista obsługiwanych modeli wciąż się powiększa, ale jak sprawdzono nawet instalacja na niesprawdzonym komputerze powinna przebiec bezproblemowo. System ten łączy w sobie usługi i portale sieciowe z doinstalowywanymi na dysku programami. Całość przypomina bardziej jedną, spójną aplikację, aniżeli system operacyjny. Jolicloud jest na razie w fazie beta testów, jednak kolejne wydawane wersje przybliżają nas do ukazania się wersji finalnej.

» Pobierz program