Smartfony

Oprogramowanie

przeczytasz w 2 min.

Producent zdecydował, że w Nexo Smart Duo nie będzie dodawał żadnej autorskiej nakładki systemowej. Postawiono na możliwie największe wyczyszczenie OS-u z niepotrzebnych aplikacji i dodatków. To dobre posunięcie.

Android 4.2.2, który znalazł się na pokładzie phabletu, ma przez to działać płynnie i szybko. Jest to częsty zabieg wśród najtańszych produktów z zielonym robocikiem na pokładzie, ponieważ z niską ceną w parze idą mocno przeciętne podzespoły – ciężko byłoby więc „uciągnąć” wymagającą nakładkę systemową.

Jedynym odstępstwem od „zwykłego” Androida jakim udało mi się dostrzec była zmiana ikon aplikacji. Są one nieco zmodyfikowane, głównie za sprawą kolorowych kwadratów z zaokrąglonymi rogami. Jest to jednak zabieg kosmetyczny.

Generalnie system chodzi dość płynnie, choć zdarzają się przycinki czy spadki płynności animacji. Nieco denerwujący jest fakt, że po wciśnięciu przycisku blokady wyświetlacz włącza się dopiero po 1-2 sekundach. Mimo wszystko – phablet wypada pod tym względem nieźle.

Gdzieniegdzie znalazłem za to pozostałości z angielskiej wersji systemu, a to akurat nie jest powód do chwały.

NavRoad jest dość rygorystyczny w swoich zabiegach, bo ilość preinstalowanych aplikacji jest naprawdę znikoma. Z programów od Google, których w większości smartfonów jest cała masa, tu znajdziemy tylko cztery: Gmail, wyszukiwarkę, Mapy oraz – rzecz jasna - Sklep Play, który umożliwi nam powiększenie liczby gier i appów.

Znalazło się miejsce na prosty Eksplorator Plików, który pomoże w nawigacji po pamięci smartfona.

W połączeniu ze słuchawkami Nexo Smart Duo może służyć jako radio FM. Służy do tego prosta i standardowa aplikacja, za pomocą której wyszukamy odpowiednie stacje radiowe.

Movie Studio to prosty program do tworzenia amatorskich filmów z surowych plików. Możliwe jest np. połączenie dwóch nagrań.

Video Player umożliwia odtwarzanie filmów. W czasie testów nie miał problemów z otwarciem plików wideo. Aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna.

Yanosik to chyba jedyna komercyjna aplikacja ze sklepu Play, która znalazła się w produkcie NavRoad. Pomoże ona ominąć korki i dobrze zaplanować trasę. Może stworzyć ciekawe połączenie ze standardowymi Mapami Google. Konieczne jest zarejestrowanie się do systemu.

ToDo to prosty program do sporządzania punktowych list rzeczy do zrobienia. Za jej pomocą w łatwy sposób wypunktujemy obowiązki, o których nie chcemy zapomnieć.

Rozmowy i smsy

Phablet to z założenia fuzja tabletu i smartfonu, więc funkcja dzwonienia nie powinna być tu zaskoczeniem. Mimo wszystko niektórzy mogą się zastanawiać, jak prowadzić rozmowę, a jednocześnie… wyglądać w miarę normalnie. Rzeczywiście – 7-calowe urządzenie przy uchu może wprawić w konsternację niejedną osobę. ;-) W takiej sytuacji warto wyposażyć się w słuchawki douszne z mikrofonem lub zestaw Bluetooth, dzięki czemu phablet pozostanie w bezpiecznej odległości od ucha. ;) Szkoda, że producent nie dołączył ich do opakowania, ale w tej cenie nie można oczekiwać wszystkiego.

Niestety, jakość rozmów jest mocno przeciętna, a mikrofon wręcz słaby - zbiera tak, że konieczne było przystawianie ust bezpośrednio do niego, aby rozmówca coś usłyszał.

Opcje dotyczące DualSIM znajdziemy w odpowiedniej zakładce ustawień. Ważne jest to, że phablet obsługuje łączność Aero2.

W parze z rozmowami idą SMS-y. Te bez problemu można wysyłać w odpowiedniej aplikacji. Klawiatura jest standardowa, a odstępy pomiędzy poszczególnymi klawiszami – wystarczająco duże, by pisać dość komfortowo. Zabrakło jednak skutecznego systemu podpowiedzi czy wpisywania słów poprzez „ślizganie” po kolejnych znakach.