Telefony

GPS i mapy. Pozostałe aplikacje. Dział multimediów raczy RP

przeczytasz w 2 min.

E90 wyposażono we wbudowany odbiornik GPS, ten sam, który znajdziemy na pokładzie N95. Nokia sama pobiera mapy z serwera. Możemy je przeglądać za cenę połączenia GPRS, ale wyznaczanie trasy już kosztuje. GPS nie jest tak dokładny jak SiRF Star III, ale też daje rady. Prawda jest taka, że telefony i tak dysponują znacznie gorszym oprogramowaniem nawigacyjnym niż PDA, dlatego też pozwolę sobie pominąć opisywanie tej funkcji i dodam, że usługa ta spełnia swoje zadanie. Przynajmniej takie jakie ja jej przypisuję. Należy korzystać z niej wtedy gdy się zgubimy. I tylko wtedy. Każdy kto przyzwyczaił się do dedykowanych urządzeń i oprogramowania nawigacyjnego z prawdziwego zdarzenia raczej nie będzie często korzystał z wbudowanego modułu. Potrzebuje on trochę więcej czasu niż III żeby stwierdzić gdzie jest. Mapy są dość dokładne i wspomagane przez głos.


Pozostałe aplikacje

Telefon zawiera jeszcze całą masę innych aplikacji. Wśród nich znajduje się aplikacja do wyszukiwania, która przeszukuje w poszukiwaniu danej frazy całe zasoby telefonu. Możemy dodatkowo zawęzić przeczesywany obszar do wybranych folderów lub aplikacji takich jak kontakty, kalendarz, czy maile.

Gdybyśmy chcieli przesłać, albo przechować pliki w mniejszym formacie, pod ręką mamy program Zip. Jego nazwa sama wskazuje do czego służy.
Aktywne notatki przysłużą się rozwojowi choroby Alzheimera, ale dzięki nim nie będziemy musieli już praktycznie o niczym pamiętać.

Czytnik kodów kreskowych jest w stanie odczytać zawartość kodu i przetłumaczyć go na ludzki język. Niestety działa poprawnie tylko przy dobrym oświetleniu.
Drukarki pozwalają na podłączenie niczego innego jak właśnie drukarek. Możemy podpiąć się za pomocą HP JetDirect, Bluetooth, LPR, podczerwieni, do drukarki sieciowej lub przesłać plik do komputera skąd następnie wydrukować.

Nie ma także żadnego problemu z przesyłaniem danych kontaktów, wpisów kalendarza, wiadomości i wszystkiego tego co przechowywane jest na innym telefonie Nokii za pomocą podczerwieni lub Bluetooth. Odpowiedzialny jest za to program o nazwie Transfer.
Zastosowane oprogramowanie umożliwia także leniwym przeczytanie na głos ostatnich połączeń, kontaktów, czy czasu podawanego przez zegar. Uprzedzam, jest to funkcja dla konesera, ponieważ odsłuchiwanie polskich treści czytanych przez angielski syntezator jest nie lada gratką dla zapalonego lingwisty. Zrozumienie graniczy z cudem, a korzystanie z obłędem.

Dział multimediów raczy odtwarzaczem RealPlayer

Szeroki ekran rozwija skrzydła tylko w przypadku filmów nagranych w formacie 2.35:1. Pozostałe wyświetlane są na środku. Oczywiście dzięki dodatkowemu oprogramowaniu można spokojnie zmienić E90 w odtwarzacz plików divx czy xvid. Należy tylko pamiętać o zakupie większej karty pamięci niż dołączana w zestawie i skompresowaniu pliku do bardziej zjadliwej dla telefonu rozdzielczości. E90 może też grać jak zwykły odtwarzacz plików plików mp3, aac, aac+ i wma. Wszystko jest standardowe, tak jak i opcje typu losowego i ciągłego odtwarzania. E90 oferuje także rozrywkę radiową. Szkoda, że do słuchania konieczne jest podłączenie zestawu słuchawkowego. Zabrakło także funkcji RDS. Za to po podłączeniu słuchawkowej anteny, można skorzystać z zestawu głośnomówiącego i zamienić Communicatora w mini radioodbiornik.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login