Smartfony

Oprogramowanie

przeczytasz w 6 min.

Windows Phone 8 to system skierowany do zupełnie odmiennej grupy odbiorców niż Android. Jest to platforma zamknięta, świetnie zoptymalizowana, ale nie dająca właściwie żadnego pola manewru osobom które chcą trochę „pokombinować”. Oczywiście każdy system można złamać i wprowadzić duże zmiany do jego struktury, ale spójrzmy prawdzie w oczy - zdecydowana większość nabywców smartfonów z systemem WP8 chce ich po prostu używać, a nie przeprowadzać wiwisekcje.

 Oprogramowanie:
dobry plus

Dlatego więc kupując np. Nokię Lumię 925 zgadzamy się na świadome ograniczenie możliwości ingerencji w system, ale za to zyskujemy spokojną głowę w zakresie płynności działania. Interfejs Modern UI spisuje się w smartfonie o niebo lepiej niż na laptopie. Jest przejrzysty, czytelny, świetnie reaguje na wszelkie gesty i imponuje intuicyjnością.

Jedną z nielicznych modyfikacji wyglądu jakie wprowadzić może użytkownik jest zmiana kolorystyki. Do wyboru mamy dwa tła (białe i czarne) oraz spory zestaw kolorów przeznaczonych dla kafelków, niektórych czcionek i innych drobnych elementów graficznych.

Kafelki widoczne na ekranie możemy powiększać i pomniejszać tak aby osiągnąć kompromis między funkcjonalnością, a komfortem użytkowania. Na większej powierzchni wyświetla się zazwyczaj więcej przydatnych informacji. Z drugiej jednak strony stosując mniejsze ikonki możemy zmieścić na ekranie więcej aplikacji, bez konieczności ich przewijania.

Przytrzymanie pojemnościowego przycisku Back (cofnij) przez około sekundę spowoduje wyświetlenie prostego menadżera aplikacji działających w tle. Niestety jego funkcjonalność jest bardzo ograniczona. W praktyce możemy wygodnie przełączać się pomiędzy otwartymi aplikacjami i... nic więcej.

W chwili gdy jesteśmy na pulpicie gest palcem z prawej do lewej strony wyświetlacza spowoduje przejście do listy programów zainstalowanych w systemie. Po przytrzymaniu palca na jednym z nich mamy możliwość przypięcia go do ekranu startowego (lub odpięcia), wystawienia oceny, udostępnienia i odinstalowania go (pod warunkiem, że nie jest to aplikacja systemowa). Programów spoza oficjalnego sklepu instalować nie można (bez łamania zabezpieczeń systemowych).

WP8 nie oferuje klasycznego menu powiadomień na wzór tego z Androida lub iOS'a. Jest to nieco uciążliwe, gdyż informacji o aktualizacjach szukać należy zazwyczaj w kilku różnych miejscach, a nie w jednym zbiorczym.

Oferta oficjalnego sklepu jest znacznie uboższa niż w przypadku systemu Android lub iOS. Wybór płatnych i darmowych aplikacji wciąż jest zadowalający, ale daleko mu do różnorodności znanej z wiodących OS-ów.

Powiadomienia o aktualizacjach oprogramowania użytkownik otrzymuje automatycznie, ale sam proces ich instalacji ze sklepu wymaga wyrażenia zgody.

Odtwarzacz muzyczny jest minimalistyczny i oferuje jedynie podstawowe funkcje, ale w praktyce sprawdza się dość dobrze. Jakość dźwięku generowanego przez Lumię 925 oceniamy bardzo pozytywnie. Smartfon radzi sobie doskonale z małymi i średnimi słuchawkami, ale w przypadku dużych, wymagających modeli oczekiwać możemy obniżonego poziomu głośności. Wbudowany wzmacniacz po prostu nie da rady ich zasilić (używać należy zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego, który oczywiście nie jest częścią zestawu).

W ustawieniach systemowych odnajdziemy funkcję o nazwie Kontrola Pamięci, która może przydać się do czyszczenia pamięci masowej oraz sprawdzania który program zajmuje najwięcej cennego miejsca. Przypominamy, że do Lumii 925 nie można wpiąć dodatkowej karty microSD.

Aplikacja Mapy Nokia zmieniła pewien czas temu nazwę na HERE Maps. Polscy użytkownicy z pewnością docenią mapy nawigacyjne, które działają w trybie offline (czyli bez dostępu do internetu). Pełna mapa Polski wymaga pobrania ok.250 MB danych, dlatego zalecamy jej ściąganie za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Na mapie wyświetlić możemy różne warstwy - np. mapy satelitarne lub sieć komunikacji miejskiej. Bez problemu sprawdzimy też jakie popularne miejsca znajdują się wokół nas. W ten sposób odnaleźć możemy np. pobliskie hotele, restauracje, kawiarnie lub punkty widokowe i zabytki.

Z usługą HERE Maps połączona jest bezpośrednio aplikacja HERE Drive, czyli pełnoprawna nawigacja samochodowa, która również działa offline (oraz online). Umożliwia prowadzenie nawigacji głosowej w języku polskim oraz dostosowanie wielu opcji które mogą zwiększyć komfort jazdy po mieście lub w trasie. Aplikacja potrafi uczyć się np. trasy dojazdu do pracy pomagając w omijaniu korków. Funkcja odnajdywania samochodu przyda się na parkingu przed supermarketem (smartfon zapamiętuje miejsce w którym kierowca zaparkował).

Photobeamer to usługa pozwalająca w prosty sposób przesyłać fotki na smartfony znajomych - wystarczy zeskanować na Nokii kod wyświetlany na stronie photobeamer.com otwartej na drugim smartfonie. Po chwili zdjęcie zostanie na nim wyświetlone.

Mobilny pakiet biurowy Microsoft Office podobnie jak jego desktopowy odpowiednik należy do najlepszych edytorów na rynku. Na smartfonach spisuje się po prostu wzorowo. Działa płynnie i oferuje spore możliwości formatowania. W razie konieczności możemy w podróży stworzyć lub edytować dokumenty Word, Excel i Powerpoint. Bez problemu zalogujemy się też na własne konto Office 365, by zyskać dostęp do plików, poczty, kalendarza i kontaktów.

Aby szybko wykonać prostą notatkę nie musimy uruchamiać pełnego Office'a. Wystarczy miniaturowa aplikacja OneNote. Wszystkie zapisane dokumenty synchronizują się natychmiast z profilem Microsoft umożliwiając ich odczytanie właściwie na dowolnym komputerze z dostępem do internetu.

Interfejs klawiatury Windowsa Phone 8 zawsze robił na nas dobre wrażenie. Spisywał się dobrze nawet na mniejszych smartfonach takich jak Lumia 620 (http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/nokia-lumia-620-test.html), a tutaj przecież mamy do czynienia z dość dużym wyświetlaczem (4,5”). Pola znaków mają odpowiednią wielkość zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym. System podpowiedzi działa dobrze również w języku polskim.

Mobilny Internet Explorer podobnie jak reszta systemu wyróżnia się szybkością działania. W czasie testów ani razu nie spotkaliśmy się z żadnymi błędami, ani lagowaniem.

Do synchronizacji multimediów z komputerem służy aplikacja Windows Phone App, która zastępuje program Zune w Windows 8.