Odtwarzacze

Instalacja oraz menu ekranowe

przeczytasz w 3 min.

Instalacja odtwarzacza jest prosta. Na początku wybieramy preferowane połączenie (cyfrowe lub analogowe). Jeśli mamy możliwość wykorzystania złącza cyfrowego, HDMI jest najbardziej polecane ze względu na dużo wyższą jakość dźwięku i obrazu (ważne w przypadku telewizorów Full HD). Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wszystkie gniazda sygnałowe znajdują się w tylnej części odtwarzacza.

 

odtwarzacze HD
zobacz inne testy
»
WD Elements Play
» Asmax Playbox HD

Po podłączeniu okablowania urządzenie uruchamiamy pilotem. Telewizor ustawić należy na odbiór sygnału z odpowiedniego źródła: na przykład AV lub HDMI. Po wyświetleniu się menu głównego na ekranie telewizora wszystko jest już gotowe do pracy.

Interfejs użytkownika cechuje minimalizm. Jest on jednak ekstremalnie przejrzysty i logicznie ułożony, więc nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów z nawigacją po menu. Ikonki oraz tła są proste, ale przez to bardzo czytelne i przejrzyste. Jedyny minus należy się za zbyt wysoki poziom kompresji bitmap, który odrobinę psuje pozytywne pierwsze wrażenie.

Responsywność interfejsu niestety nie jest godna pochwały. Opóźnienia w reakcjach systemu na polecenia wydawane pilotem przekraczają niekiedy sekundę lub nawet dwie, co wyraźnie obniża komfort codziennego użytkowania.
 

Obsługiwane formaty plików

AudioMP3, WMA, WAV, OGG, AAC, LPCM, FLAC, DTS 2.0, Dolby Digital
GraficzneBMP, JPG, GIF, PNG
WideoMKV, TS, M2TS, MTS, TP, TRP, WMV, IFO, ISO, VOB, DAT, AVI, MPG, MP4, MOV, RM, RMVB, DIVX, XVID, FLV
NapisyTXT, SMI, SUB, SSA, SRT, IDX (z polskimi znakami)
Playlistybrak

 

Pierwszym z siedmiu głównych elementów menu jest „Nośnik zewnętrzny”. Jest to jeden z najczęściej używanych elementów, gdyż właśnie tutaj uzyskujemy dostęp do własnych multimediów zgromadzonych na urządzeniach zewnętrznych. W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wybór nośnika.

Następnie wyświetli się prosta i czytelna lista plików i katalogów. Po prawej stronie automatycznie uruchomi się podgląd aktualnie zaznaczonego pliku, wraz z informacją o jego objętości i typie. Dodatkowo w dolnej części ekranu telewizora otrzymujemy informację w jakim katalogu aktualnie jesteśmy (pełna ścieżka). Dużym plusem jest możliwość szybkiego posortowania plików według ich typu – używamy do tego kolorowych przycisków na pilocie. Podgląd plików wczytuje się praktycznie natychmiastowo.

Filmy możemy przewijać do przodu lub do tyłu z prędkością 32x. pojedyncze naciśnięcie pauzy powoduje zawieszenie odtwarzania, a każde kolejne jej naciśnięcie przewija film o jedną klatkę do przodu. Odtwarzanie wznawiamy klikając klawisz OK.

 

Obraz powiększyć możemy 8-krotnie. Odbywa się to bardzo płynnie i komfortowo.

Głośność dźwięku regulować możemy w zakresie od 0 do 31.

Przyciskiem REPEAT zmienimy tryb odtwarzania (powtórz tytuł, powtórz wszystko lub wyłączone).

Również zmiana ustawień napisów jest dziecinnie prosta. Wystarczy nacisnąć SUBTITLE na pilocie i z menu wybrać interesujący nas plik, kodowanie, synchronizację, kolor, rozmiar i przesuwanie.

Obsługa polskich znaków diakrytycznych i różnych formatów plików wideo to żaden problem dla tego sprzętu. Wszystkie napisy określane jako "obsługiwane" są faktycznie obsługiwane. To duży plus tego urządzenia. Mały problem sprawił jedynie format FLV, który odtwarzał się w połowie przypadków.

Nie odnotowaliśmy przypadków nieprawidłowego wyświetlania obrazu, takich jak obcinanie czy złe skalowanie filmów.

Odtwarzanie muzyki, podobnie jak filmów nie sprawiło żadnych kłopotów. Wszystkie deklarowane formaty są obsługiwane. Największym zaskoczeniem okazały się pliki AC3 (dźwięk wielokanałowy) – na 100 utworów ani jeden nie został błędnie zdekodowany. Rozczarował jednak brak wyświetlania okładek albumów.

Tryb odtwarzania obejmuje jeden lub wszystkie utwory. Jakość dźwięku wysyłanego przez HDMI i (w szczególności) przez wyjście optyczne jest bardzo dobra.

Mamy również możliwość zmiany nazwy lub całkowitego usunięcia wybranego pliku.

Naciskając na przycisk COPY umieszczony na pilocie zdalnego sterowania otworzymy menu kopiowania. Jest to bardzo prosta i wygodna metoda przenoszenia multimediów pomiędzy nośnikami zewnętrznymi, a nawet siecią komputerową.