• benchmark.pl
 • wideo
 • Aplikacja która zwiększa wydajność i zmniejsza lagi? Gracze potwierdzają!
Aplikacja która zwiększa wydajność i zmniejsza lagi? Gracze potwierdzają!
Oprogramowanie

Aplikacja która zwiększa wydajność i zmniejsza lagi? Gracze potwierdzają!

przeczytasz w 5 min.

Obecnie praktycznie każdy producent sprzętu ma jakąś swoją aplikację, z której często trzeba korzystać, aby sprzęt dobrze działał. OMEN jednak postanowiło wyjść mocno przed szereg ze swoim OMEN Gaming Hub i pokazać, że taka aplikacja to może być coś znacznie więcej!

Od naszej recenzji laptopa OMEN 15 mija właśnie okrągły rok. Sprzęt ten jednak praktycznie w ogóle się nie zestarzał, a wręcz my dojrzeliśmy do tego, aby docenić to, co pierwotnie umknęło naszej uwadze. Mowa tu o fenomenalnej aplikacji OMEN Gaming Hub, która jest obecna na każdym komputerze z logo OMEN, ale można ją także zainstalować na dowolnym PC/laptopie, a nawet tablecie lub telefonie!

OMEN Gaming Hub

Jednakże, aby nie ograniczać się do naszego, dziennikarskiego spojrzenia, postanowiliśmy zapytać o zdanie zaprzyjaźnionego z nami twórcę treści. I to nie byle jakiego, bo znanego z polskiej sceny gry Fortnite, oraz również z kanału Komputronik Gaming, Jakuba „Smarte” Woźniaka! Na kilkanaście dni został mu użyczony nasz redakcyjny laptop i w tym czasie mógł się dokładnie zapoznać z OMEN Gaming Hub, po czym spotkaliśmy się, aby porozmawiać właśnie o jego odczuciach.

Wywiad ze Smarte w temacie OMEN Gaming Hub

Co tak naprawdę potrafi OMEN Gaming Hub?

W zasadzie najważniejsze jego funkcje zostały dosyć dobrze opisane na filmie, ale chętnie poświęcimy im jeszcze nieco czasu tutaj. Zacznijmy od tego, że jest to aplikacja, która jest preinstalowana na wszystkich laptopach i PC OMEN. Jeżeli takiego sprzętu (od OMEN) nie posiadacie, to nadal nie wszystko stracone – można bowiem aplikację pobrać również na zwykłego PC lub laptopa, choć wtedy nie wszystkie funkcje będą dostępne. A co wchodzi w pełen skład owych funkcji? Otóż lista jest całkiem długa:

Niskopoziomowa obsługa sprzętu (tylko urządzenia OMEN)

Zacznijmy od tego, co raczej oczywiste – sterować możemy wydajnością i chłodzeniem naszego sprzętu. Robi się to bardzo łatwo i przyjemnie, a do tego zawsze możemy podejrzeć status urządzenia, gdzie jak na dłoni mamy podane wszystko to, czego normalnie trzeba by poszukiwać np. w menadżerze zadań Windows, a i tak nie zawsze wszystko się tam znajdzie.

OMEN Gaming Hub - status urządzenia
Wystarczy jedno spojrzenie i już widzimy, co w danej chwili najbardziej jest obciążone.

Zakładka „Kontrola Wydajności” pozwala szybko wybrać profil zarządzania energią oraz priorytety w działaniu chłodzenia – to również nieco więcej kontroli, niż daje nam większość konkurencyjnych producentów sprzętu. Tu dla ułatwienia również mamy podane temperatury podzespołów.

OMEN Gaming Hub - Sterowanie wentylatorami
Sprzęt oczywiście nie pozwoli się uszkodzić i nawet jeśli wymusimy wolną pracę wentylatorów, to te mogą sie rozpędzić, jeżeli zrobi się zdecydowanie za ciepło.

Z kolei zakładka „Przełączanie karty graficznej” zdradza pewien sprzętowy sekret naszego laptopa – otóż ma on wbudowany sprzętowy przełącznik typu MUX, za sprawą którego możemy wybrać, czy sygnał z dedykowanej karty graficznej ma być kierowany prosto na matrycę laptopa, czy też ma przechodzić przez zintegrowany układ Intel HD Graphic, co pozwoli wyłączać kartę, gdy ta nie jest potrzebna, dla oszczędzenia energii. W większości laptopów takiego wyboru nie ma i aktywny jest tryb hybrydowy, z którym wiąże się utrata około 5-10% wydajności w grach. Wybierając sprzęt OMEN gwarantujemy sobie możliwość wyboru.

OMEN Gaming Hub - GPU MUX
Taki przełącznik stosuje też część innych producentów, choć zwykle w droższych wariantach, a dostęp do jego ustawień oferują zwykle tylko przez BIOS laptopa – w OMEN 15 jest to znacznie wygodniej rozwiązane.

Wzmacniacz sieci – czyli jak uniknąć lagów (tylko urządzenia OMEN)

Ta funkcja to prawdziwy „game changer”, jak to zgrabnie ujął Smarte. Pozwala nam nie tylko priorytetyzować pakiety związane z grą, ale również całkowicie przesunąć ruch sieciowy niezwiązany z graniem na łączność Wi-Fi, podczas gdy gry będą miały do dyspozycji połączenie przewodowe.

OMEN Gaming Hub - netrwork boost
To również łatwy sposób, aby wyłapać, jaka aplikacja obciąża nam Internet, mimo iż nie powinna.

Automatyczne podkręcanie i undervolting (tylko urządzenia OMEN)

Na pewno nieraz zastanawialiście się, „czy laptopa można podkręcać”? Otóż zwykle klasyczne podnoszenie taktowania nie ma tu dużo sensu, gdyż i tak bazowa wydajność jest limitowana przez temperatury i pobór energii. Co zatem trzeba zrobić? Obniżyć pobór energii, co obniży temperatury i procesor będzie mógł automatycznie wyżej boostować :) Laptopy OMEN w przeciwieństwie do znacznej większości konkurencji pozwalają na taki zabieg, a co więcej - same go wykonują! Nie trzeba się na niczym znać – klikamy przycisk i cieszymy się wyższą wydajnością. Oczywiście to, ile „ugramy”, zależy od konkretnej sztuki laptopa.

OMEN Gaming Hub - undervolting
Napięcie można też regulować manualnie, choć automat całkiem precyzyjnie określa najniższą stabilną wartość.

W przypadku komputerów stacjonarnych OMEN, jako że te aż tak nie ograniczają temperatury i zasilania, do dyspozycji mamy w miejscu undervoltingu narzędzie to automatycznego podkręcania podzespołów. Tu również jedno kliknięcie potrafi dodać kilka procent do wyników testów wydajności!

Kontrola RGB (tylko urządzenia i akcesoria OMEN)

Naturalnie w tak wszechstronnej aplikacji nie mogło zabraknąć panelu do sterowania oświetleniem. OMEN Gaming Hub wykrywa wszystkie urządzenia, których podświetleniem można sterować (w tym również pamięci RAM w przypadku PC) i pozwala łatwo przełączać się pomiędzy predefiniowanymi profilami oraz kolorami.

OMEN Gaming Hub - sterowanie RGB
Ilość dostępnych stref i funkcji zależy od modelu laptopa/PC.

Jeżeli taka podstawowa konfiguracja nas nie zaspokaja, to można jeszcze odpalić bezpośrednio z OMEN Gaming Hub aplikację OMEN Light Studio, w ktorej na wirtualnym stole projektowym ukażą się wszystkie nasze urządzenia z podświetleniem RGB, co ułatwi ich synchronizację podczas tworzenia zupełnie indywidualnego schematu działania diod.

OMEN Gaming Hub - OMEN Light Studio
Dużą zaletą tej aplikacji jest bardzo małe zapotrzebowanie na zasoby komputera – czego nie można powiedzieć o wszystkich tego typu aplikacjach…

Rozgrywka zdalna (dowolne urządzenie)

Ten moduł to jeden z najciekawszych naszym zdaniem aspektów całego OMEN Gaming Hub – pozwala on wybrać jeden z komputerów, na których zainstalujemy aplikację i zalogujemy się swoim profilem, jako serwer do grania zdalnego. Od tego czasu inne urządzenia, i mamy tu na myśli tak laptopy, jak i telefony czy tablety, mogą się łączyć z tym PC zdalnie. Innymi słowy, jeżeli mamy odpowiednio mocne łącze z Internetem, to możemy naszego gamingowego PC używać przez telefon z podpiętym padem, nawet gdy jesteśmy na wakacjach u dziadków na wsi ;)

OMEN Gaming Hub - zdalny dostęp
Nostalgicznie wygląda starsze logo OMEN w aplikacji :)

Jakość połączenia przy dobrych warunkach (np. domowa sieć Wi-Fi – bo przecież latem przyjemniej pograć na tarasie, a komu by się chciało całego PC wyciągać) sprawia, że jakość obrazu jest bardzo bliska oryginału, a opóźnienia w sterowaniu są pomijalne. Co ciekawe, można w ten sposób sterować ogólnie naszym PC, więc nie ograniczamy się tu do samego grania.

OMEN Gaming Hub - zdalne granie
Tak prezentuje się gra Horizon Zero Dawn odpalona przez OMEN Gaming Hub na laptopie bez dyskretnej karty graficznej – ultra detale i 60 FPS, jakie oferuje transmisja z laptopa OMEN 15 :)

Moduł instruktażu (tylko urządzenia OMEN)

Nie do końca wiemy, dlaczego ten moduł nie jest dostępny dla każdego sprzętu, bo nie jest ze sprzętem powiązany. Niemniej, jeśli posiadacie laptopa albo PC OMEN, to można cieszyć się obecnością modułu instruktażu - po zalogowaniu do portali Mobalytics pozwala on analizować nasz styl gry w obsługiwanych grach sieciowych. Na tej podstawie wskazuje nam, jakie aspekty naszej gry wypadają słabo i nad czym musimy popracować. Analogicznie wskaże nam nasze mocne strony, w których śmiało możemy się bardziej wychylać podczas zmagań w grze.

OMEN Gaming Hub - Mobalystic
Zdjęcie zapożyczone, gdyż redaktor wstydził się ukazać swoje konto ;)

Galeria (każde urządzenie)

To całkiem ciekawa funkcjonalność, która analizuje, w jakie gry gramy oraz które ogólnie są popularne i oferuje nam, całkiem za darmo, dostęp do szerokiej gamy tapet związanych z tymi grami – niby mały detal, a potrafi ucieszyć oko :)

OMEN Gaming Hub - galeria
Tapet przygotowanych przez OMEN jest bardzo wiele i każdy znajdzie coś dla siebie.

Biblioteka gier (każde urządzenie)

Na koniec funkcja, która przyda się każdemu – agregator wszystkich launcherów gier na naszym PC. OMEN Gaming Hub dokładnie wie, jakie gry mamy zainstalowane na wszystkich popularnych platformach, zatem nie musimy się zastanawiać, gdzie coś instalowaliśmy – otwieramy bibliotekę OMEN i wszystkie nasze gry są przed nami :) Gdy klikniemy w taką grę, OMEN Gaming Hub uruchomi dany launcher, a następnie samą grę.

OMEN Gaming Hub - biblioteka
Warto zauważyć, że OMEN nawet oznacza, z jakiej platformy dana gra będzie odpalana – pod zdjęciem widać symbol.

Czy OMEN Gaming Hub powinien zagościć na Twoim PC?

Jeżeli wszystko powyższe nie przekonało Was, że warto dać OMEN Gaming Hub szansę, to może zrobi to informacja o regularnych akcjach promocyjnych oraz kodach rabatowych na zakupy w popularnych grach (jak obecnie w World of Warships). Posiadanie tej aplikacji na pewno nie szkodzi, a często może być pomocne, więc całkiem serio polecamy spróbować:

Sami nieco ubolewamy, że kilka ciekawych funkcji jest zarezerwowanych tylko dla laptopów i PC OMEN, ale to pewnie ma dodatkowo zachęcić do wybrania właśnie tego sprzętu podczas zakupów. Choć biorąc pod uwagę, że sprzęty OMEN i bez tego całkiem mocno kuszą jakością wykonania, designem oraz wydajnością, to obecność tak funkcjonalnego narzędzia jak OMEN Gaming Hub może faktycznie przechylić szalę na ich korzyść u niezdecydowanych jeszcze klientów.

Dajcie znać, jakie jest Wasze zdanie o takiej aplikacji – czy zgadzacie się z opinią naszą oraz Smartego? A może sami już używacie od dawna tej aplikacji – jeżeli tak, to też podzielcie się wrażeniami!

Artykuł powstał we współpracy z firmą OMEN.

Advertisement

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  POSTMAN
  54
  Influencer to taka współczesna kurtyzana więc ja bym im nie wierzył.
  • avatar
   hegazi
   30
   "Stop making stupid people famous".
   • avatar
    pheonix1
    24
    Influencer powie wszystko za pieniądze. Wielki ekspert..... Bardziej bym opierał się na opinii serwisów gdzie rzeczywiści sprawdzają go od a do z
    • avatar
     steelek
     23
     'Zapytaliśmy influencera i potwierdził' - Influencer wszystko potwierdza grunt byle dostał za to jakąś walutę. Im wiecej jej dostanie tym bardziej potwierdza. Proste ;]
     • avatar
      Qpers
      18
      No jak "influencer" poleca, to musi być dobre... żenada, to nie pudelek.pl
      • avatar
       fonzie
       10
       Influ kto ?
       https://www.imagebam.com/view/ME4MBJC
       xD
       • avatar
        Ziomboy451
        10
        Ten fluo-sensei zna się w ogóle coś na komputerach? Ma jakieś porównanie? Czy ostatni pc jakiego używał miał dysk talerzowy i dla niego "nowy" super szybki laptop, który jakby nie dysk SSD to by mulil podobnie jak ten 20 letni.
        • avatar
         MaNiAc
         8
         Wow ale jazda influencer, się wypowiedział i rzekł... lol to musi być święto w kraju, otwieramy szampany bo wyrocznia się wypowiedziała. btw. a Benchmark nie ma już czasu czy ludzi do oceniania?
         • avatar
          pawluto
          6
          Ostatnio czterem influencerom zapłacono po 5 tys zł za promowanie komunikacji miejsckiej w stolicy...
          Tak więc nie są to fachowcy tylko opłacane prostytuty medialne...
          Dlaczego nasz ukochany portal tak się kompromituje i daje takie coś na główną ???
          • avatar
           subzerotype
           3
           Maziarz ma konkurencję od dzisiaj -Wojciech Spychała
           • avatar
            BariGT
            2
            Zawsze warto sobie doinstalować dodatkowego szpiega/wyświetlacza reklam co by ram sie nie nudził.
            • avatar
             Bienqiu
             2
             Mam pytanie: mam laptopa hp omen 15 2020 ale w aplikacji HP Gaming Hub nie mam większości funkcji, np. automatycznego podkręcania i przełaczania karty graficznej. Mógłby mi ktoś pomóc?
             • avatar
              Elektromonter
              2
              Jestem juz za stary na influencerow! Chociaz jak pomysle to nawet nie wiem co dokladnie to slowo oznacza.
              • avatar
               J.B FIN
               2
               Dajcie sobie spokoj z "ulepszaczami" one nigdy nie dzialaly, nie dzialaja i nigdy nie beda dzialac. Masz crap internet connection to bedzie nadal crap. High latancy: idz i placz u dostawcy internetowego. Low fps: zmien GPU i CPU. Tyle w temacie.
               • avatar
                antytalent
                2
                Żadna dodatkowa aplikacja nie zwiększy wydajności komputera, co najwyżej sama będzie stanowiła dodatkowe obciążenie.
                • avatar
                 kitamo
                 1
                 Influencer - he he he :D dobre :D

                 Ja używam podczas wędkowania fluocarbonu i jemu bardziej ufam niz jakiejś nieznanej opłaconej personie w internecie.

                 Czekam tylko az Morawiecki zacznie zapraszać do dyskusji influencerow na temat polityki gospodarczej i wprowadzania systemu obostrzeń.
                 Jestem przekonany że taki wlasnie influencer zachwycil by sie cenami paliwa za 6zl i wyczekiwal az poprawi sie wynik na 8zl
                 • avatar
                  mrocznysedes
                  1
                  Zachwalanie czegoś przez influencerów to to samo jak reklama jakiegoś produktu przez jakiegoś celebrytę. Gdzie każdy mający choć odrobinę rozumku pod czapką kuma, że taka reklama za kasę jest who ja warta. ;-)
                  • avatar
                   calvo_cvo
                   0
                   Zapomnieliscie powiedziec influencerowi zeby wspomnial o najfajniejszej funkcji GH jaka jest strumieniowanie rozgrywki na urzadzenia z androidem. Pulpit tez mozna smialo strumieniowac, moge zdalnie dogladac z pracy zadania jakie zostawilem mojemu Omenowi do wykonania podczas mojej nieobeznosci.
                   • avatar
                    pandrzej
                    0
                    "Nie bądź sprzedajną p****" - tak o tym influencerze powiedziałby Billy Rzeźnik z The Boys !!!
                    • avatar
                     theng
                     0
                     A kto to infuencer? Jakiś ekspert? Bo ja stary jestem.
                     • avatar
                      Dzentel
                      0
                      "Obecnie praktycznie każdy producent sprzętu ma jakąś swoją aplikację, z której często trzeba korzystać, aby sprzęt dobrze działał." nie jestem w temacie - jakie to oprogramowanie? Mam windowsa i sterowniki tylko, czyli możliwe, że jest jakiś soft który poprawi mi wydajność komputera (5900x, 32GB) jeszcze?
                      • avatar
                       jarekzon
                       0
                       Jak nie masz konkretnego internetu, to ci na pewno, żadna super pierdoła nie pomoże.
                       • avatar
                        cyna76
                        0
                        o kurła "bez dyskretnej" , człowieku discreet - dyskretny , discrete - oddzielny , proponuję sprawdzić co oznacza słowo dyskretny/dyskretna https://sjp.pwn.pl/sjp/dyskretny;2555757.html