• benchmark.pl
 • Komputery
 • Historia OMEN, rodziny komputerów HP tak dobrej, że ustanowiła własną markę sprzętu dla graczy
Historia OMEN, rodziny komputerów HP tak dobrej, że ustanowiła własną markę sprzętu dla graczy
Komputery

Historia OMEN, rodziny komputerów HP tak dobrej, że ustanowiła własną markę sprzętu dla graczy

przeczytasz w 3 min.

Obecnie wielu producentów posiada w swojej ofercie sprzęt dedykowany graczom, jednak na ich tle zdecydowanie wyróżnia się marka OMEN, oferująca pełen asortyment sprzętu gamingowego – oto jej historia, starsza od znacznej większości potencjalnych klientów.

Na początku było Voodoo PC

Początków marki znanej dziś jako OMEN należy doszukiwać się w roku 1991, kiedy to funkcjonować zaczęła firma Voodoo Computers Inc., zwana później po prostu Voodoo PC. Jej specjalizacją od zawsze były komputery kierowane do graczy oraz entuzjastów maksymalnej wydajności. Oczywiście w tamtych czasach nawet tak ambitna firma nie porywałaby się na tworzenie laptopa dla graczy, więc początkowo znani byli głównie z produkcji ekskluzywnych PC.

Voodoo PC Monsoon - 2001
To prawdopodobnie pierwszy w historii PC „gotowiec” z oknem z boku obudowy – i to w roku 2001!

Firma z czasem doczekała się uznania oraz licznych nagród za wydajność oraz design, co skupiło na niej spojrzenia potentatów branży, w tym w szczególności Hewlett Packard. Na nawiązanie współpracy nie trzeba było długo czekać i już w 2006 roku HP zakupiło na wyłączność całą firmę Voodoo PC. Jednakże początkowo pozostawiono logo Voodoo PC, które towarzyszyło gamingowym produktom HP i później OMEN aż do roku 2020.

Komputer HP sygnowany logiem Voodoo PC
Dwie dekady temu nieco inaczej wyglądały komputery dla graczy :)

Wykupienie Voodoo PC przez HP

Pierwszy wspólnie wyprodukowany komputer okazał się być prawdziwym hitem, który doczekał się kilkunastu nagród – mowa o modelu HP Blackbird 002, który powstał w oparciu o najbardziej przełomowe podzespoły w historii PC, jak legendarna karta graficzna NVIDIA GeForce 8800 Ultra. Komputer był chłodzony cieczą oraz odznaczał się ponadczasowym wyglądem, o czym możecie przekonać się poniżej.

HP Blackbird 002 - spektakularny PC z roku 2007
Cena ponad 20 000 zł nawet na dzisiejsze czasy jest niemała, a te 15 lat temu naprawdę szokowała!

Kolejne komputery HP sygnowane logo Voodoo PC regularnie trafiały na rynek i praktycznie zawsze były to udane modele. Przełomowym dla marki OMEN był z pewnością pierwszy HP Omen 15 zaprezentowany w 2014 roku – laptop dedykowany graczom potrzebującym mobilności.

Pierwszy HP Omen 15 z 2014 roku
Na dzisiejsze standardy to nic nadzwyczajnego, ale w porównaniu do typowych modeli z tamtego okresu z pewnością wyróżniał się wyglądem.

Narodziny marki OMEN

Wtedy pewnie nikt się nie spodziewał, że z tego modelu wyrośnie całkiem nowa marka sprzętu dla graczy, a tak właśnie się stało. Laptop okazał się prawdziwym hitem sprzedażowym, co HP wykorzystało i niecałe dwa lata po premierze pierwszego HP Omen zaprezentowano nadejście nowej marki OMEN wraz z całą gamą akcesoriów dla graczy. Brandem tym objęto również rynek PC, gdzie trafiły nazwane tak klasyczne komputery (oczywiście też dedykowane graczom).

O tym jak bardzo dla graczy kierowane były (i nadal są) sprzęty OMEN, może świadczyć natychmiastowa reakcja na popularyzację rynku wirtualnej rzeczywistości w tamtym okresie, poprzez wypuszczenie kompaktowego PC ze specjalną obejmą na plecy. Taki zestaw wyprzedzał swoją epokę, uwalniając VR od kabli :)

Omen X Compact Desktop - zestaw do bezprzewodowego VR od OMEN
Zanim udoskonalono urządzenia takie, jak Oculus Quest, to było to jedyne takie rozwiązanie bezprzewodowego VR.

Do dnia dzisiejszego doczekaliśmy się już kilku modeli OMEN, w tym tak innowacyjnych jak OMEN X 2S (który oferował 2 ekrany), ale również bardziej tradycyjnych laptopów dla graczy jak pierwsze OMEN 15 i to w kilku wcieleniach, w tym niedawno testowanego OMEN 15 z nazwą kodową Starmade.

Cały zestaw gamingowy od OMEN
Tak prezentował się cały zestaw dla gracza w oparciu o produkty OMEN.

Marka nie poprzestała jednak na komputerach i akcesoriach. Można zakupić również fotel okraszony charakterystycznym logo OMEN, przedstawiającym plemienną maskę, nawiązującą do marki Voodoo PC. Choć z tym logo to nie taka prosta sprawa…

Nieco sensacji wywołała zmiana logo, która miała miejsce niespełna rok temu. Faktycznie dla nowych nabywców pewnie niewiele ono już znaczyło, a wręcz mogło uchodzić za damski wzór w oczach najmłodszych klientów. Powiew świeżości z pewnością marce nie zaszkodził.

Zmiana logo OMEN
W taki oto sposób zmieniono logo serii Omen w ubiegłym roku.

OMEN dziś

Obecnie OMEN jest jedną z wiodących marek produkujących sprzęt dla graczy. Na kwiecień tego roku zapowiedziano premierę odświeżonego modelu OMEN 15, z najnowszą generacją procesorów AMD Ryzen 5000 oraz kartami Nvidia RTX 3000, które mamy nadzieję dla Was również przetestować.

Nowe OMEN 15
Nadchodząca generacja laptopów wizualnie znacząco nie odbiega od tych z 2020 roku.

Natomiast już teraz, komputery „desktop” od OMEN mogą okazać się jedną z bardzo niewielu opcji na granie na nowoczesnym sprzęcie. OMEN 30L bez problemu znajdziecie dostępne na półkach w sklepach (również online) w konfiguracjach z kartami od GTX 1660 Super aż po RTX 3070.

Najnowsze PC od OMEN
Jest w czym wybierać :)

Ale co najważniejsze, zestawy te nie są aż tak obciążone „podatkiem od dostępności”, jak obecnie ma to miejsce w przypadku zakupu samej karty. Realnie może się okazać, że taki komputer OMEN 30L zakupicie taniej, niż można obecnie kupić samą kartę o podobnej wydajności…

Warto zobaczyć równeż:

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szamajama_Okutasi
  0
  Kupiłem kiedyś raz kartę graficzną wyciągniętą z takiego komputera do gier HP. Większego g*wna, z bardziej ch*jowym i bardziej głośnym chłodzeniem to jeszcze w życiu wcześniej nie miałem. Na szczęście mogłem to zwrócić.
  • avatar
   digitmaster
   0
   komputery od HP omijam szerokim łukiem. Zawodne, słabo wykonane, w zasadzie bez wsparcia (ich infolinie to żart a nie wsparcie techniczne). Zbyt dużo tego szmelcu przewinęło mi się przez ostatnie 15 lat. Jedyna seria warta jakiejkolwiek uwagi to Z, ale to zupełnie inny segment.
   • avatar
    123456789ABC
    0
    BEKA Z WAS XDDDDD HP TO DOBRA FIRMA I PRODUKUJE ŚWIETNE LAPTOPY BO WY CHCECIE PEWNIE JAKIEŚ NWM TITAN RTX 2GEN I 128GB RAM ODRAZU W ZAMÓWIONYM XDDDDDDDD KAŻDY WIE ŻE LAPTOPA SIE SKŁADA JA JESTEN NA INTEL GRAPHICS 4000 I INTEL CORE I7 8GB RAM KIEDYŚBYŁO I3 I 4GB RAM A I TAK WTEDY ŚWIETNIE CHODZIŁ ALE ZMIENIŁY SIĘ STANDARDY GIER
    • avatar
     BariGT
     -1
     Sprzet skladany przez kogos bedzie ZAWSZE zlozony pod katem maksymalnego zysku a nie najlepszych podzepolow jak bym go sam sobie poskladal.
     • avatar
      calvo
      0
      "It is your Omen, only you know the meaning. To me, it is but another star in the night." :D