Laptopy

Podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Podczas testów w redakcji zarówno sam notebook, jak i technologia Optimus sprawdzały się właściwie bez zarzutu. Owszem, można się jeszcze dopatrzyć drobnych niedopracowań (aplikacje uruchomione z wykorzystaniem GPU NVIDII pozostawione "same sobie" potrafią nadal podtrzymywać aktywność tego układu, co skutkuje zwiększonym zużyciem energii), ale sytuacje, gdy technologia ta nie działała właściwie można było policzyć na palcach jednej ręki.

Można też zgłosić zastrzeżenia co do zaprzęgnięcia układu GeForce do dekodowania wideo - wszak zintegrowany układ Intela wyposażono w sprzętowe wspomaganie odtwarzania filmów. Wszystko oczywiście da się skorygować ręcznie, ale skoro ma to działać bez ingerencji użytkownika, to powinno tak właśnie działać.

Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenie i już marzą się nam energooszczędne notebooki wyposażone dodatkowo w układy GeForce z segmentu "Entuzjasta", ale na takie połączenie przyjdzie chyba jeszcze poczekać.

Wszystko wskazuje na to, że droga, którą podąża NVIDIA jest niewątpliwie słuszna. Optimus jest systemem, który po prostu się sprawdza, chociaż trudno tu mówić o rewolucji - po prostu przemyślano, dopracowano i odpowiednio przeprojektowano istniejące już na rynku rozwiązania.

Użytkownicy w większości przypadków nie mają ochoty na ciągłe monitorowanie zasobów sprzętowych komputera. Chcą, aby rozwiązania technologiczne działały sprawnie bez ich ingerencji, a Optimus daje im właśnie to, czego potrzebują.
  

  Podsumowanie
 plusy:
technologia NVIDIA Optimus
umiejętne połączenie mobilności z dużym ekranem
czas pracy na baterii
Asus Turbo33
 minusy:
błyskawicznie brudząca się powierzchnia
układ GeForce z segmentu "Popularne"
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 3000
Ocena: Asus UL50Vf
Jakość wykonania:
zadowalająca
Wygląd i ergonomia:
dobra
Klawiatura:
Touchpad:
zadowalająca
dobry
Wymiary i waga:
dobre
Czas pracy na baterii:
super
Oprogramowanie:
zadowalające
Jakość obrazu LCD:
zadowalająca
Wydajność:
zadowalająca
Wydajność 3D:
zadowalająca
Głośniki/dźwięk:zadowalające
Głośność/cicha praca:

słaba

Ogólna ocena:

 

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Cóż - brudzące się powierzchnie to przykład tego gdy za design biorą sie debile (przepraszam, ale wprowadzenie błyszczących czarnych powierzchni uważam za totalny brak wyobraźni) dla których liczy się design a nie praktyczność obudowy. Jeśli chodzi o samo rozwiązanie na pewno jest to rewelacyjna sprawa - bardziej użyteczna niż ekran 3D (hahaha), czy multidotyk w touchpadzie (ludzie, spróbujcie navipoint-a!) - zresztą większość znajomych używa myszki i nie bawi się w jakieś tam namiastki...

  Jeśli chodzi o pracę laptopa w środowisku o niskich wymaganiach na zasoby graficzne to niestety przeglądanie stron WWW coraz bardziej pożera zasoby komputera. Wręcz wspomaganie flasha przez GPU jest mile widziane.
  • avatar
   ophiuchus
   0
   A co na to ATI??? Mam nadzieję że nie siądą na laurach ;)))
   • avatar
    suntzu
    0
    Czy nie dało się zrobić testu z wyłączoną integrą intela.

    Mogliście wrzucić dla porównania wykresy hybridcrossfire.... Mogliście wrzucić jakiekolwiek.
    Tak trzeba klikać i szukać nabijać wam za reklamy hehe(żart.


    Moim zdaniem NV się nie pochwaliło. To rozwiązanie jest totalnie beznadziejne. Sam pomysł świetny, ale to wciąż za mało by był jakikolwiek komfort. Nie ważne czy 210+intel czy 210-intel i tak potrzeba 240. Z drugiej strony czy GPU intela zdziała cuda? Jeden-dwa FPSy nie są warte świeczki (raczej wad multigpu), bo mogłoby się okazać, że przy wydajniejszych kartach tyle by gpu intela dało.
    • avatar
     sevae
     0
     Czyli to coś w stylu Hybrid Crossfire? Pytam bo mnie nie ciekawiło i nie czytałem... :P
     • avatar
      orbital
      0
      1. Czy grafika Intela łyka FULL HD (1080p) ?
      2. Czy przełączanie się laptop-TV po HDMI powoduje automatyczne przekierowanie dźwięku jak w grafikach ATI (bez konieczności wyłączania/włączania źródła dźwięku w sterownikach) ?
      • avatar
       GreQonE
       0
       No i tutaj rodzi sie pytanie, dokonalem ostatnio zakupu Tośki A500-1EE, czy bedzie ona kiedykolwiek obslugiwac technologie Optimus? (i3 330m + GT330M)
       • avatar
        raspo
        0
        Co tam dwie karty graficzne i tak cofamy się do czasów ZX Spectrum! Zobaczcie na klawiaturę tego lapka - odseparowane klawisze o prostopadłych ściankach, jak w ZXie (i Timexie). Dobrze, że gumy nie stosują ;-)
        • avatar
         Dante
         0
         Dla mnie dwa układy graficzne w laptopie to porażka. To już lepszym rozwiązaniem było by zastosowanie układu dwurdzeniowego, który włączałby drugi rdzeń w zależności od potrzeb. Czy nawet układ jedno rdzeniowy z odpowiednio przystosowanymi stopniami(czy profilami) pracy.

         W tym właśnie kierunku zmierza Intel i AMD.