Parrot MINIKIT Neo – włącz i mów
Akcesoria Mobilne

Parrot MINIKIT Neo – włącz i mów

przeczytasz w 3 min.

Zestaw głośnomówiący Parrot MINIKIT Neo umożliwia głosowe odbieranie i nawiązywanie połączeń, a także zapewnia prosty dostęp do książki telefonicznej.

Przyznam szczerze, że rozpoczynając testowanie zestawu głośnomówiącego nie pałałem zbytnim optymizmem, jednak wystarczyło kilka minut, abym docenił funkcjonalność i wygodę obsługi tego urządzenia.

Parrot MINIKIT Neo ma charakterystyczny kształt umożliwiający wygodny montaż na osłonę przeciwsłoneczną w samochodzie. Ruchomy zaczep dopasowuje się do grubości osłony, biorąc pod uwagę uniwersalność tego elementu wyposażenia pojazdów nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z montażem.

Parrot MINIKIT Neo

Widoczny na lewym boku przełącznik umożliwia uruchomienie zestawu oraz sprawdzenie poziomu naładowania wewnętrznej baterii.

Parrot MINIKIT Neo - lewy bok

Na prawym boku znajdziemy port micro USB umożliwiający podłączenie do komputera oraz ładowanie zestawu.

Parrot MINIKIT Neo - prawy bok

W centralnej części umieszczono pokrętło umożliwiające nawigowanie po menu. Po obu stronach znajdują się kolorowe kontrolki oraz przyciski. Służą one do ręcznego odbierania i odrzucania połączeń oraz wyjścia z menu. Pozostałą powierzchnię obudowy zajmuje głośnik wibracyjny. Z kolei mikrofon umieszczono nad wspomnianym pokrętłem. Całość wygląda elegancko, obudowa jest wykonana z matowego tworzywa sztucznego, bardzo odpornego na ślady palców.

Parrot MINIKIT Neo - ładowanie w samochodzieParrot MINIKIT Neo - podłączenie do komputera

Zestaw głośnomówiący MINIKIT może być ładowany za pomocą ładowarki sieciowej lub samochodowej, która znajduje się w opakowaniu. Proces ten trwa około 4 godziny i wystarcza (według zapewnień producenta) na uwaga: pół roku w trybie uśpienia lub 15 dni z podłączonym telefonem. Z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie tego obiektywnie sprawdzić, jednak kilka dni testów pochłonęło zaledwie 10 % baterii, co jest bardzo obiecującym wynikiem. Z pewnością wielokrotnie zdarzy nam się wysiąść z samochodu nie wyłączając urządzenia, w takiej sytuacji po 5 minutach zestaw przejdzie w tryb uśpienia, a po wykryciu wibracji spowodowanych trzaśnięciem drzwiami lub odpaleniem silnika, powróci do trybu czuwania i połączy się z telefonem. Takie proste, a jakże wygodnie rozwiązanie.

Po wyjęciu urządzenia z pudełka powinniśmy podłączyć je do komputera i wykonać aktualizację zgodnie z instrukcją znajdującą się na stronie producenta, dzięki czemu zestaw zacznie się z nami komunikować w języku ojczystym. O przebiegu aktualizacji będziemy informowani komendami głosowymi.

Parrot MINIKIT Neo - aktualizacja

Producent przygotował aplikację na smartfony, która zawiera proste narzędzia dla kierowcy oraz pozwala zmieniać podstawowe ustawienia zestawu głośnomówiącego.

Parrot MINIKIT Neo - aplikacja

Pierwsza funkcja jest mocno ograniczona ze względu na zasięg łączności Bluetooth.

Kolejne dwie pozwalają ustawić odliczanie czasu parkowania oraz jazdy.

„Rozpoznawanie głosu” pozwala określi urządzenie rozpoznające głos (telefon lub MINIKIT). „Tryb podwójny” zamiennie nazywany „Dual” umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch telefonów. Ciekawą funkcją, którą możemy aktywować wyłącznie za pomocą dedykowanego programu jest automatyczne wysyłanie wiadomości SMS do dzwoniącego po odrzuceniu przez nas połączenia.

Możemy też nagrać własne dźwięki powitalne oraz sprawdzić podstawowe informacje o zestawie.

Instalacja omówionego programu nie jest konieczna. Jak pokazano na poniższym filmie wystarczy włączyć łączność Bluetooth w swoim telefonie i nawet tak archaiczny model jak Nokia C1-01 może być wygodnie obsługiwany za pomocą komend głosowych.

Posiadacze smartfonów z NFC mogą jeszcze bardziej uprościć proces parowania przykładając telefon do tylniej stopki.

Parrot MINIKIT Neo - NFC

Jak widać obsługa jest bardzo wygodna, a ewentualna zmiana ustawień mało skomplikowana. Jakość połączeń jest duże lepsza niż w klasycznym trybie głośnomówiącym, ale z oczywistych względów nieco niższa w stosunku do klasycznego trzymania słuchawki przy uchu. Jeśli w danym momencie uznamy, że chcemy przeprowadzić rozmowę bezpośrednio za pomocą telefonu to wystarczy podczas rozmowy wcisnąć zielony przycisk. Dzwoniąc na infolinię, często musimy wybrać temat rozmowy wprowadzając cyfrę, w tym celu wystarczy obrócić pokrętło, analogicznie jak przy przeszukiwaniu książki telefonicznej. Zestaw MINIKIT zapamiętuje również ostatnio wybierany numer, który możemy wybrać przytrzymując zielony przycisk.

Podsumowanie

Parrot MINIKIT Neo to dobrze przemyślany zestaw głośnomówiący. Jego montaż nie wymaga stosowania uchwytów, ani zaczepów – wystarczy wsunąć go za osłonę przeciwsłoneczną. Dzięki automatycznemu przechodzeniu w stan uśpienia, wbudowana bateria wystarcza na bardzo długo. Za pomocą komend głosowych możemy odbierać i nawiązywać połączenia, zestaw bez problemu radzi sobie z polskimi imionami, co w przypadku niektórych smartfonów stanowi duży problem. Centralnie umieszczone pokrętło pozwala wygodnie poruszać się po menu i książce telefonicznej. Jakość rozmów prowadzonych za pomocą zestawu jest bardzo dobra, dźwięk jest donośny, a mikrofon zbiera głos z bardzo dużej odległości. Niestety jest jeden problem – cena, jednak jeśli często podróżujemy samochodem, to biorąc pod uwagę koszt potencjalnego mandatu, urządzenie szybko się zwróci.

 Opinia redakcji
 plusy:
jakość wykonania
prostota montażu
długi czas pracy na baterii
łatwość obsługi i parowania
możliwość podłączenia dwóch telefonów jednocześnie
głosowe nawiązywanie i odbieranie połączeń
dobra jakość rozmów
 minusy:
cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 299 zł
 dobry produkt benchmark.pl

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  A ja w wypadku braku radia z bluetooth podpinam telefon małym jackiem pod wejscie aux w radiu. Mikrofon w moim szajsungu bez problemu łapie mój głos, a z głośników samochodowych wyraźnie słyszę rozmówcę. W międzyczasie korzystam z biblioteki audio w telefonie, żeby nie słuchać pierdół w RMFie ani innej Zetce. Kiedy ktoś dzwoni muzyka sama się wycisza. Zestaw głośnomówiący w cenie kabla minijack-minijack.
  • avatar
   DeRej
   1
   Ja mam radyjko JVC KD-X50BT ono już samo w sobie posiada Bluetooth a rozmowy prowadzi się rewelacyjnie.Przewód z mikrofonem oraz USB z adapterem Bluetooth jest długi że można fajnie go poprowadzić.Dostęp do książki też fajna sprawa nawet muzykę z telefonu można przetransmitować.Radyjko gdy je kupowałem kosztowało 300zł.Mi już parę razy uratowało złotówki i punkty :)
   • avatar
    genezyp
    0
    A faktycznie można z niego korzystać w kabriolecie (jak wskazuje na to zdjęcie producenta)? W takim aucie jest dość głośno i zastanawiam się czy zda egzamin (czy potrafi przefiltrować głos od szumu).
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Eeee... w samochodzie kupionym 5 lat temu jest coś takiego od nowości zintegrowane z systemem bluetooth..
     • avatar
      QszaQ
      0
      Polecam Jabra Drive - jest połowę tańsza, a zasada działania ta sama. Z szumami też sobie dobrze radzi.