Nawigacja GPS

Oprogramowanie

przeczytasz w 3 min.

Wraz z A696 dostajemy Windows Mobile 6.0 Classic - system stosunkowo nowy (premiera w lutym 2007), będący w pewnym sensie mobilnym odpowiednikiem Visty. W jego skład wchodzą między innymi takie aplikacje, jak: Office Mobile 6.0, Internet Explorer, Outlook, Media Player i Active Sync.

Office Mobile 6.0 (Word, Excel i PowerPoint) jest odpowiednikiem pecetowego Office 2003, jednak dostępna jest już aktualizacja do wersji 6.1, po zainstalowaniu której domyślnie tworzone (i odczytywane) są dokumenty w najnowszych formatach (*.docx, *.xlsx i tak dalej) Aktualizację należy zainstalować samodzielnie, ponieważ Windows Update na palmtopie jej nie wykrywa.

Jeżeli chodzi o możliwości, to wersja mobilna nie umywa się do swojego pecetowego odpowiednika, lecz przecież nie o to tutaj chodzi - zachowana została podstawowa funkcjonalność. Na przykład w Word Mobile napisany tekst można dosunąć do marginesów, centrować, justować, kopiować, wklejać, wycinać, zmieniać czcionkę, tworzyć listy numerowane i nienumerowane. Ciekawą funkcją systemu jest podpowiadanie słów podczas pisania przy pomocy ekranowej klawiatury. Co prawda słownik podczas testów zgodnie z prawami Murphy'ego podpowiadał wszystkie formy fleksyjne oprócz tej potrzebnej, ale na szczęście system w miarę pisania "uczy się" i podpowiada coraz bardziej przydatne wyrazy.

Postanowiłem rozszerzyć funkcjonalność palmtopa o możliwość odczytu dokumentów PDF: pobrałem ze strony Adobe Reader for PocketPC 2.0 i zainstalowałem. Pojawił się komunikat, że "zainstalowana wersja Adobe Reader nie jest przystosowana do działania z tą wersją systemu Windows Mobile". Na szczęście ta groźba okazała się pusta i można było spokojnie czytać PDF-y na małym ekranie.

Windows Mobile obsługuje certyfikaty, a więc co za tym idzie możliwe jest przeglądanie stron z ograniczonym dostępem, (de)szyfrowanie poczty czy korzystanie z zabezpieczonej sieci WiFi (patrz wyżej).

Gratką dla administratorów, choć kontrowersyjną ze względów technicznych jest obecność aplikacji do podłączania się z pulpitem zdalnym Windows 2000/XP/2003.


Podsumowanie

Asus MyPal A696 to solidne narzędzie o dużych możliwościach, choć z paroma mankamentami, do których zaliczyłbym przede wszystkim kulejącą obsługę sieci.

Z drugiej strony cieszą takie funkcje, jak blokada wyświetlacza, teleskopowy rysik, a przede wszystkim, bogate wyposażenie zestawu.

Podsumowanie: Palmtop Asus MyPal A696
 
Wygląd:
4
Ergonomia:
4
Wydajność:
4
Komunikacja:
3
Wyposażenie:
5
Ogólna ocena
możliwości do ceny
4

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Posiadam tego Asusa od dwoch miesiecy, wiec moge co nieco napisac na temat jego mozliwosci. Jezeli chodzi o mnie to nie zauwazylem zadnych problemow z obsluga sieci bezprzewodowych. Posiadam router dlink w domu i moje PDA laczy sie z nim bez zadnego problemu, bylem u brata w domu rowniez laczylem sie bez zadnego zgrzytu. Zauwazalny jest mniejszy zasieg wi-fi niz w laptopach, ktore posiadam, lecz nie uwazam tego za duza wade. Asus dziala u mnie najczesciej jako urzadzenie nawigacyjne i do tego celu sprawdza sie wysmienicie. Mam zainstalowana Automape 5.05 i jestem pod ogromnym wrazeniem za kazdym razem gdy jej uzywam. Samo urzadzenie zachowuje sie idealnie, lapie sygnal w kilkanascie sekund po uruchomieniu urzadzenia i nigdy nie zdarzylo mi sie aby go zgubil. (chyba ze wjechalem do tunelu ale po wyjechaniu z niego po 5 sekundach sygnal mialem ponownie, a automapa symulowala jazde samochodu nawet bez sygnalu GPS! :). Jechalem w najrozniejszych warunkach pogodowych - zero problemow kiedykolwiek. O wyposazeniu i dzialaniu PDA nie ma co pisac bo nie stwierdzilem absolutnie zadnych wad. Polecam narzedzia i nakladki SPB, ktore bardzo ulatwiaja zycie. Jezeli ktos zastanawia sie nad kupnem PDA lub GPS nie ma sie nad czym zastanawiac.