Konsole do gier

Możliwości PS3: wsteczna kompatybilność, Bravia Sync, wady

przeczytasz w 2 min.

Jedynie początkowe modele PS3 60 GB oferowały wsteczną kompatybilność z grami dostępnymi dla PS2. Zarówno nowsze wersje konsoli, jak i PS3 Slim nie udostępniają takiej możliwości i to się nie zmieni. Sony jest przekonane, że ludzie kupowali i wciąż kupują PS3 nie dla starych tytułów, ale dla nowych, takich jak Killzone 2, Uncharted 2: Among Thieves czy God of War III, jak również ze względu na napęd Blu-ray umożliwiający odtwarzanie filmów 1080p.

Jeśli zamierzasz kupić PS3 a teraz masz PS2, nie sprzedawaj jej - w przeciwnym razie nie będziesz mógł grać w gry, jakie udało ci się zebrać do tej pory. Na PS3 możesz za to pograć w niektóre kluczowe tytuły z pierwszej PS.

Bravia Sync - nowość dla PS3 Slim

PS3 Slim obsługuje HDMI CEC (Consumer Electronic Control). Co to daje? Jeśli twój telewizor HD również obsługuje CEC, będziesz mógł skorzystać z jego pilota zdalnego sterowania do nawigowania po menu PS3. Sony nazwało tę funkcję "Bravia Sync", co wskazuje na to, że konsola może współpracować tylko z telewizorami Sony Bravia. W praktyce okazuje się, że bez zarzutu działają również piloty dołączane do telewizorów innych marek, np. z Samsunga.

Jeżeli twój telewizor obsługuje HDMI CEC, możesz skorzystać z tej funkcji. Pamiętaj tylko, że domyślnie jest ona wyłączona i musisz ją uruchomić w menu "Control for HDMI". Możliwość używania pilota do telewizora poniekąd wyklucza zakup pilota dedykowanego do PlayStation 3, czy też pilota uniwersalnego. Prawdą jest także, że "Bravia Sync" nie jest na tyle rewelacyjną funkcją, by wymienić dotychczasową PS3 na PS3 Slim. To tylko dodatek, w dodatku dostępny wyłącznie dla posiadaczy odpowiednich telewizorów.

Czego brakuje?

Niewątpliwie największą wadą jest brak wstecznej kompatybilności z grami PS2. Ale są też inne słabe strony.

Sony nie zdecydowało się wyposażenie PS3 Slim w odbiornik podczerwieni, abyś mógł używać standardowego pilota uniwersalnego. Były takie nadzieje i wiele próśb ze strony użytkowników, ale nic z tego.

Co zaskakujące, firma usunęła możliwość instalacji drugiego systemu operacyjnego, np. Linuksa. W dotychczasowych PS3 było to możliwe, ale wersja Slim już tego nie oferuje. Z jednej strony domyślny system jest dla większości użytkowników w pełni zadowalający, z drugiej zaś szkoda, że ci bardziej zaawansowani i wymagający zostali odsunięci na bok.