Konsole do gier

PS3: testy, pobór prądu

przeczytasz w 1 min.

Sony zapewnia, że PS3 Slim pobiera o 34% mniej prądu niż PS3. Nasze testy to potwierdzają. Nie mieliśmy dostępu do pierwszej generacji PS3 60 GB, która oferowała wsteczną kompatybilność z grami PS2 i zużywała jeszcze więcej prądu, bo wówczas różnica wynosiłaby już ok. 50%.

Pobór prądu


PS3 Slim 120 GB

PS3 80 GB

Menu główne XMB:74 W104 W
Gra Need For Speed SHIFT:93 W122 W
Gra Batman - Arkham Asylum:92 W120 W
Gra Killzone 2:95 W131 W
Odtwarzanie filmu Blu-ray:80 W108 W
Internet (benchmark.pl): 85 W112 W

Poza sprawdzaniem poboru prądu wykonaliśmy kilka innych testów. Okazało się, że PS3 Slim uruchamia się kilka sekund dłużej niż PS3, ale w praktyce nie ma to znaczenia. Jeśli zaś chodzi o wczytywanie gier lub odtwarzanie filmów, różnic nie ma żadnych. Przygotowanie filmu czy gry do działania zajmuje konsoli ok. 8 sekund i taki wynik dotyczy obydwu wersji.

Należy pochwalić Sony za udoskonaloną konstrukcję. Firma, jak już wspomnieliśmy, kompletnie zmieniła zasilacz oraz system chłodzenia, co przyczyniło się do zmniejszenia poboru energii. Inżynierom Sony udało się zmieścić zasilacz w obudowie konsoli i nie byli zmuszeni do dołączania zasilacza zewnętrznego, jak ma to miejsce w przypadku Xboksa 360.

Czy PS3 Slim jest energooszczędna?

To zależy. Jeśli chciałbyś używać konsoli głównie do odtwarzania filmów Blu-ray, zakup jest nieopłacalny, ponieważ stacjonarny odtwarzacz Blu-ray konsumuje o wiele mniej prądu (ok. 20 W podczas odtwarzania filmu). Jeżeli dużo grasz, zakup PS3 Slim wydaje się opłacalny i sprzęt Sony staje się najbardziej energooszczędną konsolą do gier HD, ponieważ wcześniejsza wersja zużywa więcej prądu, a Xbox 360 też nie należy do bardzo oszczędnych produktów. W formie ciekawostki napiszę, że Nintendo Wii potrzebuje zaledwie 19 W, ale ta konsola nie oferuje jakości HD i jest po prostu z innej półki.

Ostatecznie uznajemy, że PS3 Slim jest energooszczędna i Sony udało się spełnić swoją obietnicę dotycząca mniejszego o 34% poboru energii.