Konsole do gier

PS3 Slim: wrażenia z użytkowania

przeczytasz w 2 min.

Konsole PS3 Slim i PS3 różnią się - i to bardzo - pod względem wyglądu. Jednak jeśli chodzi o użytkowanie, nic się nie zmieniło. PS3 Slim wciąż oferuje możliwość skalowania filmów DVD - korzystając z wydajnego procesora Cell konsola skaluje DVD do jakości 1080p, więc nawet filmy dostępna na tych krążkach będą wyglądać fantastycznie na ekranie HD. Procesor Cell potrafi także zatroszczyć się o to, aby niektóre filmy DVD oczyścić z wszelkich nieostrych czy ziarnistych fragmentów, jak również może polepszyć jakość plików wideo pobranych z internetu. Lepsza jakość wiąże się z pewnym kompromisem - konsola zużywa znacznie więcej energii elektrycznej niż stacjonarny odtwarzacz DVD czy Blu-ray.


Interfejs XMB konsol Sony PlayStation 3

Poza tym, konsolę nadal kontrolujemy za pomocą bezprzewodowego pada i dotyczy to zarówno nawigowania po menu XMB (Xross Media Bar), jak i obsługi filmów. Choć niedawno Sony wprowadziło nowe oprogramowanie firmware, idea XMB pozostała niezmieniona, a sama aktualizacja jest dostępna dla oryginalnych PS3 i PS3 Slim. W przyszłości się to, oczywiście, nie zmieni.

Choć PS3 Slim korzysta z 45-, nie zaś 65-nanometrowego procesora i znacznie zredukowano pobór prądu (z ok. 110 do ok. 73 W), nowość Sony jest cieplejsza niż poprzedniczka. Cała obudowa konsoli staje się ciepła zwłaszcza po dłuższym użytkowaniu, ale w żaden sposób nie wpływa to na pracę urządzenia i - co też ważne - obudowa nigdy nie jest gorąca. Warto natomiast pamiętać, aby nie stawiać PS3 Slim w pobliżu innego urządzenia, które nagrzewa się do wysokich temperatur.

Po kilku godzinach spędzonych z PS3 Slim mogę napisać, że konsola na pewno nie jest bezgłośna, choć niezaprzeczalnie jest cichsza niż PS3. Trzeba jednak podkreślić, że ma to znaczenie tylko wtedy, gdy podłączysz konsolę do stosunkowo małego ekranu i - co za tym idzie - będziesz siedział blisko ekranu i samej konsoli. W przeciwnym wypadku, gdy np. podłączysz ją do 42-calowej plazmy, hałas generowany przez urządzenie ma znaczenie drugorzędne. Zarówno wersja oryginalna jak i Slim nie będzie irytować.

Reasumując: gdy patrzysz na obydwie konsole, różnią się znacząco. Kiedy je włączysz i weźmiesz do ręki pada, wrażenia są te same. Interfejs jest identyczny, kontroler jest identyczny, obsługiwane są te same gry i filmy.