SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają. Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

Plextor M6GV 256 GB - wydajność przy długotrwałym obciążeniu

Plextor M6GV 256 GB wypadł dosyć słabo, ale i tak nieznacznie lepiej od modelu M6V pod SATA 6 Gb/s - test rozpoczął mniej więcej na poziomie 58 500 IOPS, a zakończył z wynikiem około 4700 IOPS. Dla porównania Crucial BX100 250 GB uzyskał tutaj około 5400 IOPS, a Transcend SSD370S 256 GB tylko 3300 IOPS (obydwa modele są cenowymi konkurentami M6GV, ale korzystają ze złącza SATA).