Płyty główne

Płyty dla Core 2 Duo: GIGABYTE GA-N680SLI-DQ6

przeczytasz w 2 min.

Czy płyta główna może być "szpanerska"? Okazuje się, że tak. Do takich właśnie wniosków doszliśmy po zapoznaniu się z wyrobem firmy Gigabyte, modelem oznaczonym jako GA-N680SLI-DQ6. W żadnym razie nie

Najważniejsze cechy
strona producenta i pełna specyfikacja
BIOS F3
ChipsetNVIDIA NFORCE 680i SLIFSB 1333 / DDR2 - 800
Chłodzenie chipsetuPasywne 
Zintegrowany dźwiękRealtek ALC888 DD /8 kanałowy
Zintegrowany LAN2 x Marvell 88E1116
Marvell 88E8052/88E8056
 
Kontrolery ATANFORCER 680i  
1 x UDMA ATA 100/66/33
6 x Serial ATA II
(RAID 0, 1, 0+1,  5)
GIGABYTE SATA2 Controller x 2
4 x Serial ATA II
wyjścia/wejściana tylnym panelu
2 x PS/2, COM
4 x USB 2.0, 4 x RJ-45
6 jacków audio
1 x FireWire
Optyczne wyjście audio
na płycie
3 x USB 2.0 (6 portów)
2 x FireWire, 1 x LPT
3 x FAN (CPU, SYS, PWR)
CD-IN, front audio
Cyfrowe wejście audio (SPDIF IN)
WyposażenieAkcesoria
1 x płytka CD, instrukcja
1 x kabel IDE, 1 x FDD
4 x kabel SATA, 2x e-SATA
mostek SLI
Dodatkowe śledzie
2 x e-Sata
Dodatkowe oprogramowanieNorton Internet Security 2006 (EV)
Cechy szczególne płytyZastosowanie kondensatorów o wydłużonej żywotności,
12 - fazowe zasilanie procesora
Dual BIOS
Robust Graphics Booster

Czy płyta główna może być "szpanerska"? Okazuje się, że tak. Do takich właśnie wniosków doszliśmy po zapoznaniu się z wyrobem firmy Gigabyte, modelem oznaczonym jako GA-N680SLI-DQ6. W żadnym razie nie można powiedzieć, że przetestowana przez nas płyta jest zła. Wręcz przeciwnie, jest to produkt solidny i wydajny. Sęk w tym, że nie można się oprzeć wrażeniu, że konstruktorom płyty bardziej zależało na stworzeniu wrażenia przepychu, niż na zapewnieniu faktycznej użyteczności.

Gigabyte należy do producentów, którzy nie lubują się w komplikowaniu nazw swoich produktów. Nazwę płyty dość łatwo rozszyfrować. GA to skrót od Gigabyte, a N680SLI to nazwa zamieszczonego na pokładzie chipsetu. Ostatnie trzy znaki w pewnym sensie też mają swoje uzasadnienie - podobnie jak w przypadku testowanej przez nas jakiś czas temu Gigabyte GA-965P-DQ6, zwracają uwagę na zastosowanie technologii (marketingowej) 6 - Quad. Czym jest ta tajemnicza technologia? Tu trzeba trochę pogimnastykować głowę. W ogólnym zarysie chodzi o podkreślenie, że na sześciu płaszczyznach produkt Gigabyte wyróżnia się na tle konkurencji w sposób szczególny, co w jakiś sposób łączy się z cyfrą 4.

Tak więc płyty DQ6 zapewniają np. obsługę procesorów 4-rdzeniowych. Pozostałe czwórki uzyskać jest nieco trudniej, ale dla chcącego nic trudnego. Płyty posiadają 12 fazowy system zasilania, który producent reklamuje jako poczwórny system trójfazowy:)

Popularny system zabezpieczenia Dual Bios, polegający na zamieszczaniu na płycie głównej zapasowej kości ROM, również został przemianowany na Quad. Wystarczyło uwzględnić, że kopie Biosu można zapisać na dysku twardym i płycie CD. Co ciekawe, 6 Quad nie jest zdefiniowane jednoznacznie. W przypadku GA-965P-DQ6 jako unikalny atut przedstawiono umieszczenie na płycie 4 gniazd pamięci operacyjnej, potrafiących obsłużyć jednocześnie 4 kości DDR2 800. Tak się składa, że zdecydowana większość dzisiejszych płyt głównych jest w stanie sprostać temu zadaniu, więc składnik Quad DDR2 Slots został zastąpiony przez coś bardziej wyjątkowego: Quad Lan. Płyta GA-N680SLI-DQ6 ma cztery wbudowane karty sieciowe!

Choć przy pierwszym zetknięciu się z płytą czterech gniazdek LAN nie da się nie zauważyć, największe wrażenie robi coś innego - potężny system chłodzenia pasywnego pokrywający mostki północny, południowy oraz układ zasilania. Posiadacze GA-N680SLI-DQ6 mogą mieć pewność, że wartość ich płyty nigdy nie spadnie do zera. Nawet za 20 lat w punkcie skupu złomu model ten będzie wart kilka groszy ;)dodatkowe radiatory odprowadzające ciepło umieszczone są także od spodu płyty

Rozmieszczenie elementów płyty można ocenić jako dobre. Wyjątkiem jest położenie złącza IDE, które praktycznie styka się z gniazdami pamięci oraz gniazdem zasilania. Na płycie dostępne są  dwa gniazda PCI Express x16, po jednym PCI Express x8 i x1, a także 3 gniazda PCI. Jak na płytę tej klasy brakuje gniazd do podłączenia wiatraków. Dostępne są tylko trzy, w tym jedno zarezerwowane do podłączenia chłodzenia procesora. Brakowało nam również diody informującej o podłączeniu komputera do zasilania.

Tylny panel wyróżniają wspomniane wyżej 4 gniazda LAN, oraz archaiczne gniazdo COM. Nie widać żadnego wbudowanego portu SATA, ale to nie jest żaden problem. Dzięki dwóm dodatkowym śledziom możemy podłączyć do płyty aż cztery zewnętrzne dyski twarde. Oczywiście liczba 4 nie jest przypadkowa :)

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login