Karty graficzne

Pobór energii

przeczytasz w 1 min.

Ile energii elektrycznej będzie zużywac kompletna platforma wyposażona w Radeona HD5750 w wersji IceQ+? Tu niespodzianki nie będzie. Karta doskonale wręcz korzysta z usprawnień w samym GPU (odłączanie niewykorzystywanych na daną chwilę jednostek wykonawczych oraz bloków TMDS odpowiedzialnych za obsługę wyświetlaczy) oraz potrafi efektywnie zarządzać stanami pracy pamięci GDDR5 najnowszej generacji (MCTC – Memory Clock Temperature Calibration).

W trybie spoczynku karta potrzebuje do efektywnego działania mniej więcej tyle energii co GeForce'y 9500 i GT240, co jest wartością zaledwie o 5 W większą od uzyskanej na Radeonie HD4670. Z kolei zużycie energii podczas odtwarzania materiału wideo wyrównuje się już do bardzo zbliżonej wartości 106-108 W. Jak na kartę średnią pod względem wydajności, zapotrzebowanie na energię jest takie, jak w konstrukcjach budżetowych (segment średni-niski).

W trybie 3D średnie zużycie energii wzrasta do poziomu zbliżonego z Radeonem HD4770 i GeForce'em 9800GT. Na tle referencyjnego HD5770 nie prezentuje się jednak najlepiej. Zaledwie 5 W różnicy - biorąc pod uwagę znacznie wyższy potencjał mocniejszego i zarazem droższego modelu to stanowczo za mało. Sytuacja wraca do normy w przypadku maksymalnego obciążenia obydwu konstrukcji serii HD5700 (burn test). Tu różnica sięga 25 W w stosunku do HD5770 i około 30 W w stosunku do HD4850.