Dyski

SSD - przełom w dziedzinie dysków

przeczytasz w 2 min.

Od prawie dwóch lat na rynku obecne są dyski SSD (Solid State Drive). Ortodoksyjni znawcy tematu twierdzą, że nie są to dyski twarde i powinno nazywać się je co najwyżej nośnikami danych lub dyskami typu flash. Jest to prawdziwa rewolucja technologiczna w tym segmencie rynku i wszystko wskazuje na to, że za kilka lat pożegnamy się na dobre z klasycznymi modelami z wirującymi talerzami.

Budowa dysku talerzowego i SSD

 

Zalety dysków SSD:

 • szybsze tempo zapisu/odczytu danych – od 90/150 MB/s do 200/260 MB/s,
   
 • niemal zerowy czas dostępu do danych - nie większy od 1 ms, co kolosalnie wpływa na wydajność (nawet modele o beznadziejnych parametrach w praktyce pracują znacznie lepiej niż można by się po nich spodziewać), zwłaszcza w zastosowaniach serwerowych, gdzie istotnym parametrem jest ilość operacji na sekundę
   
 • brak części ruchomych - zmniejszona awaryjność,
 • mniejsze zużycie prądu -  dłuższa praca na zasilaniu bateryjnym w notebookach
 • całkowicie bezgłośna praca
 • niska temperatura pracy


 

Wady dysków SSD:

 • olbrzymia cena – min 400 zł za średniej jakości dysk o pojemności 64 GB to zdecydowanie zbyt drogo dla większości użytkowników
   
 • zużywanie się komórek pamięci - po przekroczeniu pewnej liczby cykli kasowania, dane zostają zapisane na stałe (defragmentacja dysku SSD nie tylko nie przynosi żadnego pożytku, lecz jest wręcz szkodliwa), czyli dysk staje się w praktyce bezużyteczny. Stąd, aby wszystkie wchodzące w skład urządzenia zużywały się równomiernie, kontroler dysku nadzoruje równomierne rozsiewanie danych oraz na bieżąco wykrywa uszkodzone bloki, zastępując je zapasowymi. Żywotność obecnie sprzedawanych dysków SSD w wypadku typowych domowych zastosowań nie powinna być mniejsza niż 5 lat.


Dostępne na rynku SSD wykonane są z dwóch rodzajów układów pamięci. Tańsze są modele wykorzystujące kości typu MLC (Multi Level Cell), cechujące się tym, że w każdej komórce pamięci może występować jednocześnie kilka stanów napięcia, co pozwala zapisać w nich naraz kilka (dwa lub trzy) bitów informacji. Żywotność tego typu pamięci określana jest na 10 tys. cykli kasowania. Drugi typ pamięci flash to SLC (Single Level Cell) - w jednej komórce pamięci przechowuje tylko jeden bit informacji. Kości SLC wytrzymują do 100 tys. cykli kasowania i są kilka razy szybsze od MLC. Są też znacznie droższe.

Obecnie obserwuje się stały wzrost jakości produktów Samsunga (90% obecnych na rynku modeli ma elektronikę wyprodukowaną przez Samsunga), a konkretnie lepiej działające kontrolery. Efektywność dysków, w szczególności typu MLC, w znacznej mierze uzależniona jest od wydajności kontrolera. Starsze modele potrafiły się zacinać przy występowaniu jednocześnie zbyt wielu odwołań do dysku.