Nawigacja GPS

Systemy operacyjne w nawigacjach

przeczytasz w 1 min.

Poszukując idealnej nawigacji zwróć szczególną uwagę na to, jaki ma system operacyjny. Od niego zależeć będzie dalsza przygoda z zakupionym produktem. Na rynku prym wiodą nawigacje z systemem operacyjnym Windows CE, ponieważ właśnie pod niego wychodzi najwięcej map cyfrowych do nawigacji, na przykład AutoMapa, MapaMap, iGo, MioMap, Be-On-Road, Route 66. Koniecznie zaopatrz się w urządzenie z Windowsem CE co najmniej w wersji 5.0

Jeżeli nie Windows CE, to bardziej rozbudowany Windows Mobile. Alternatywą dla Windows są propozycje firm TomTom i Garmin. W nawigacjach tych marek znajdują się zmodyfikowane odmiany Symbiana. Ten system nie pozwoli uruchomić map pod Windows ze względu na brak kompatybilności. Co więcej, nawigacje marki Garmin nie obsłużą map TomTom, a TomTomy nie otworzą map do Garmina.

Wybór systemu operacyjnego zawęża wybór map tylko do tych kompatybilnych. Przykładowa tabelka zgodności poniżej.

Systemy Windows dzieli się dodatkowo na odblokowane i zablokowane. Zablokowany to taki, do którego nie ma bezpośrednio dostępu. Uruchamia się nakładka producenta (menu) lub od razu mapa – i nic więcej. W praktyce uniemożliwia to zmianę mapy w nawigacji na konkurencyjny model.

Zablokowany Windows

Odblokowany Windows

Na szczęście, większość nawigacji z systemem Windows CE  można odblokować, lecz zwykle wiąże się to z utratą gwarancji. Granica jest wyraźna. Gdy w oprogramowaniu urządzenia (plikach, rejestrze itd.) dokonywane są modyfikacje, gwarancja przepada. Kiedy „oszukuje się” urządzenie, podkładając mu kartę pamięci z Explorerem lub Total Commanderem w miejsce pliku uruchamiającego mapę, gwarancji nic nie grozi. Jaki system - czy zablokowany, czy odblokowany - będzie dla ciebie najlepszy, musisz osądzić samodzielnie.