Nawigacja GPS

Systemy operacyjne w nawigacjach

przeczytasz w 1 min.

Poszukując idealnej nawigacji zwróć szczególną uwagę na to, jaki ma system operacyjny. Od niego zależeć będzie dalsza przygoda z zakupionym produktem. Naturalnym wyborem wydaje się nawigacja z systemem operacyjnym Windows CE, koniecznie co najmniej w wersji 5.0. Właśnie pod niego wychodzi najwięcej map cyfrowych do nawigacji, na przykład AutoMapa, MapaMap, iGo, MioMap, Be-On-Road, Route 66.

Jeżeli nie Windows CE, to bardziej rozbudowany Windows Mobile. Alternatywą dla Windowsów są propozycje firm TomTom i Garmin. W nawigacjach tych marek znajdują się zmodyfikowane odmiany Symbiana. Ten system nie pozwoli uruchomić map pod Windows ze względu na brak kompatybilności. Co więcej, nawigacje marki Garmin nie obsłużą map TomTom a TomTomy nie otworzą map do Garmina.

menu w TomTom

menu w Garmin

Wybór systemu operacyjnego zawęża wybór map tylko do tych kompatybilnych. Przykładowa tabelka zgodności poniżej.

Windows CEGarminTomTom
AutomapaGPMapaTomTom Navigator
MapaMapCity Navigator(Wiele wersji – najpopularniejsze: Europa Wschodnia, Zachodnia, USA i Kanada)
iGOWorldMap
MioMapMetroGuide Canada
Be-On-Road 
Route66 

Systemy Windows dzieli się dodatkowo na odblokowane i zablokowane. Zablokowany to taki, do którego nie ma bezpośrednio dostępu. Uruchamia się nakładka producenta (menu) lub od razu mapa – i nic więcej. W praktyce uniemożliwia to zmianę mapy w nawigacji na konkurencyjny model.

Na szczęście, większość nawigacji z systemem Windows CE – kolokwialnie mówiąc – można odblokować, lecz zwykle wiąże się to z utratą gwarancji. Granica jest wyraźna. Gdy w oprogramowaniu urządzenia (plikach, rejestrze itd.) dokonywane są modyfikacje, gwarancja przepada. Kiedy „oszukuje się” urządzenie, podkładając mu kartę pamięci z Explorerem lub Total Commanderem w miejsce pliku uruchamiającego mapę, gwarancji nic nie grozi. Jaki system, czy zablokowany, czy odblokowany, będzie dla ciebie najlepszy, musisz osądzić samodzielnie.

Na rynku znajduje się kilka modeli nawigacji z fabrycznie odblokowanym Windowsem lub specjalną nakładką, która pozwala uruchamiać alternatywne mapy. Są też nawigacje do odblokowania bez utarty gwarancji – za przyzwoleniem producenta.