Monitory

Matryce TN, PVA, S-IPS: grafika, obróbka zdjęć

przeczytasz w 3 min.

Grafika, obróbka zdjęć

Jeśli tworzysz materiały do druku i jesteś odpowiedzialny za to, aby końcowy efekt (wydruk) miał takie same lub bardzo podobne kolory do tych, które było widać na monitorze, musisz kupić panel do profesjonalnych zastosowań – polecamy monitory Eizo z serii ColorEdge.

W przypadku monitora do grafiki kąty widzenia nie są istotne, ponieważ użytkownik siedzi na wprost ekranu. O wiele większe znacznie ma za to równomierność podświetlania i odwzorowanie kolorów. Kolory, jak wiemy, muszą być odwzorowane możliwie najlepiej. Z kolei jeśli chodzi o równomierność podświetlania, to w zależności od tego, w którym obszarze monitora będziesz pracował, kolory mogą się różnić jeśli ten parametr jest kiepski.

Kolejne zastosowanie: grafika na potrzeby WWW. W tym przypadku odwzorowanie kolorów nie jest tak ważne, jak w materiałach do druku, ponieważ gotowe prace ogląda się w internecie, a zdecydowana większość internautów używa monitorów z matrycami TN. Dlatego dla grafika webowego polecamy monitory z matrycą MVA lub PVA – według nas taki panel w zupełności wystarczy do tego zastosowania.

Jeśli chodzi o obróbkę zdjęć, tutaj ponownie kluczowe znacznie ma fakt, czy zamierzamy później drukować poprawione czy wyretuszowane fotografie, czy będziemy je oglądać na monitorze. Jeśli będą drukowane, monitor świetnie odwzorowujący kolory jest mile widziany, jeśli zaś nigdy nie opuszczą twardego dysku – wystarczy nawet panel TN. 
 

Jak oceniamy

Tworzenie grafik na WWW
[1 punkt = słabo]
[2 punkty = dobrze]
[3 punkty = bardzo dobrze]

Tworzenie grafik do druku
[1 punkty = słabo]
[2 punkty = dobrze]
[3 punkty = bardzo dobrze]

Obróbka zdjęć
[1 punkt = tylko do oglądania na komputerze]
[2 punkty = do oglądania na komputerze i do druku prywatnego]
[3 punkty = do oglądania na komputerze i do druku dla klienta]

 -1 pkt

 HP z matrycą TN
Tworzenie grafik na WWW  
Tworzenie grafik do druku 
Obróbka zdjęć 
Ocena końcowa4 punkty

 HP z matrycą PVA
Tworzenie grafik na WWW   
Tworzenie grafik do druku 
Obróbka zdjęć  
Ocena końcowa6 punktów
 HP z matrycą S-IPS
Tworzenie grafik na WWW   
Tworzenie grafik do druku  
Obróbka zdjęć   
Ocena końcowa8 punktów

Werdykt: monitor HP z matrycą TN nadaje się według nas do tworzenia prostych grafik na WWW i obróbki zdjęć, jeśli te będą oglądane tylko na komputerze (nie będą drukowane).

Panel PVA jest świetny dla grafika webowego, natomiast nie nadaje się dla profesjonalisty, który składa materiały do druku (np. czasopisma, ulotki). W przypadku obróbki zdjęć użytkownik będzie zadowolony, jeśli poprawi i wydrukuje zdjęcia na własne potrzeby - efekt końcowy nie będzie daleki od ideału (czyt. efektu widocznego na monitorze).

Panel S-IPS to dobry sprzęt dla grafika. Jedynie w przypadku poważnych zleceń, jak drukowanie czasopisma o gigantycznym nakładzie, zalecamy stosowanie monitora z wyższej półki, np. wartego kilka tysięcy złotych przedstawiciela serii ColorEdge marki Eizo.

Podsumowanie testów praktycznych

Monitor z matrycą PVA to złoty środek. Będzie idealny dla użytkownika, który może przeznaczyć na monitor ok. 1000-1300 zł i chce być zadowolony z zakupu. Będzie mógł liczyć na bardzo dobrą jakość obrazu i dobre wyniki w niemal wszystkich zastosowaniach. Plus: prawdopodobnie monitor zaoferuje też zadowalającą ergonomię.

W tej cenie można też nabyć monitor z matrycą TN, niemniej według nas kwota ok. 1000 zł i 20-calowy monitor TN nie powinny występować w jednym zdaniu. Panele TN w tym segmencie cenowym są pełne marketingu. Płacimy wówczas za podświetlanie LED edge, które nie poprawia jakości obrazu, czy też designerski wygląd. Tak czy inaczej płacimy sporo, a otrzymujemy niewiele. Jeśli nie masz dużych wymagań, możesz śmiało kupić monitor TN, ale poszukaj tańszego modelu lub o większej przekątnej.

Z kolei monitor z S-IPS to świetny sprzęt dla wymagających, sprawdzi się także na biurku grafika, pod warunkiem że nie wykonuje on bardzo poważnych zleceń, takich jak przygotowywanie wysokonakładowych materiałów do druku dla wielkich korporacji. Pamiętamy bowiem, że na rynku są monitory S-IPS kosztujące relatywnie mało, ale są też modele za kilka tysięcy złotych, jak i dużo paneli S-PVA, które kosztują majątek. One również mają swoje zastosowania i są nimi przede wszystkim odpowiedzialne i poważne zlecenia na materiały do druku.