Monitory

Oprogramowanie HP

przeczytasz w 2 min.

Oprogramowanie (identyczne dla modelu PVA i S-IPS)

Aplikacje dołączane przez HP są łatwe w obsłudze i oferują dobrą funkcjonalność, ale nie są dostępne w języku polskim. O ile wszystkie funkcje zostały opisane, to jednak podstawy z angielskiego mogą nie wystarczyć, aby zrozumieć do czego służy Color Calibration czy Theft Deterrence. Szkoda, że producent nie przygotował polskiej wersji. Z drugiej strony odpowiednie opisy w rodzimym języku znajdziemy w instrukcji dołączanej na płycie CD (format PDF), ale biorąc pod uwagę, że niewielki odsetek użytkowników czyta instrukcje – zwłaszcza te na płytach CD – można przypuszczać, że większość osób uzna, że trzeba opanować obsługę programu w języku angielskim. Uważamy, że instrukcja w formacie PDF i na płycie CD to tylko połowiczne rozwiązanie problemu i aplikacja powinna oferować interfejs w polskiej wersji językowej.

  

Program HP Display Assistant oferuje funkcje pogrupowane w zakładkach: Adjust, Wizard, Options, File, Plug-ins.

W Adjust znajdziemy możliwość ustawiania jasności, kontrastu czy rozdzielczości ekranu. Wizard to kreator, który pozwoli ci skalibrować monitor, aby uzyskać dobrze odwzorowane kolory. W Options możesz sprawdzić czy HP udostępniło jakieś aktualizacje do programu, czy też ustawić poziom przezroczystości okna aplikacji.

File zawiera profile ustawień. Na początku dostępne są domyślne ustawienia fabryczne, a użytkownik może tworzyć własne i zapisać je w programie – później wystarczy je wybrać również w File.

Interesująca zakładka to Plug-ins. Znajdziemy tam funkcje pozwalające na ustawienie odpowiednich kolorów (Color Calibration), jak i Theft Deterrence, która zapobiega kradzieży urządzenia (ochrona hasłem).

W zestawie jest też HP Display LiteSaver. To niewielka aplikacja do oszczędzania energii i zapobiegająca retencji obrazu, spowodowanej pozostawieniem na monitorze statycznego obrazu przez długi czas. W takim wypadku na ekranie może pojawić się nikły cień - dzięki programowi LiteSaver nie dojdzie do takiej sytuacji. Warto jednak wiedzieć, że jest też alternatywny i prosty sposób - gdy monitor nie jest używany wystarczy zastosować wygaszacz ekranu o dynamicznie zmieniającym się obrazie.

Dodatkowo jest również proste narzędzie zarządzające funkcją Pivot. Odpowiednia ikonka znajduje się w zasobniku systemowym i można wybrać dogodną orientację obrazu.