Monitory

HP z matrycą PVA: specyfikacja, ergonomia

przeczytasz w 2 min.

HP LP2275w to 22-calowy monitor z segmentu biznesowego. Z założenia nie jest więc do gier, ale do pracy. Przy projektowaniu HP położyło większy nacisk na ergonomię niż atrakcyjny wygląd, ponieważ większość klientów biznesowych nie sugeruje się przy zakupie wyglądem urządzenia - dla nich ważniejsza jest funkcjonalność i cena.

Nie powinno więc dziwić, że monitor ma surowy wygląd i nie jest supercienki, jak np. testowany niedawno LG Flatron W2286L-PF (22") z krawędziowym podświetlaniem LED. Jest za to niewiele droższy, a oferuje lepszą jakość obrazu (matryca PVA), znakomitą ergonomię, jak i lepsze wyposażenie.

Do monitora dołączone jest też oprogramowanie, które wzbogaca go o kilka dodatkowych funkcji. Jakiej jakości obrazu należy oczekiwać od matrycy PVA? Czy taki monitor nadaje się również do rozrywki? Sprawdziliśmy to w testach praktycznych i wiemy już, jak model LP2275w radzi sobie w poszczególnych zastosowaniach. Teraz pozostały jednak testy kolorymetrem, szczegółowy opis ergonomii, dokładna specyfikacja techniczna i inne informacje, aby osoby rozważające zakup tego modelu miały pewność, czy rzeczywiście warto brać go pod uwagę.
 

 Przekątna ekranu22"
 Rozdzielczość1680 x 1050 pikseli
 Czas reakcji6 ms (szary-szary)
 Rodzaj matrycyPVA
 Powłoka ekranumatowa
 PodświetlanieCCFL
 Jasność i kontrast300 cd/m2 i 1000:1
 Kąty widzenia
pion / poziom
178 / 178
 Złącza wideoDVI wraz z przejściówką DVI->VGA, DisplayPort; obsługa HDCP
 Zasilaczwewnętrzny
 Inne cechyhub USB (4 x USB 2.0)
 OprogramowanieHP Display Assistant, HP Display LiteSaver, Pivot Software Control
 Cena  ok. 1350 zł

» Zobacz pełną specyfikacją na stronie producenta
 

Dwa dodatkowe porty USB z boku mogą się przydać użytkownikom, którzy podłączają do komputera wiele akcesoriów USB. Brakuje złącza HDMI, ale jest za to nowoczesne DisplayPort. Można też liczyć na szerokie kąty widzenia (matryca PVA) i dobrej jakości oprogramowanie.
 

 

Ergonomia i wykonanie

Monitor HP nie jest atrakcyjny wizualnie - w dobie supercienkich paneli wygląda jak toporny wół roboczy. Nie wygląd jest jednak najważniejszy. Zamiast zdobić biurko, HP LP2275w oferuje znakomitą ergonomię użytkownikowi.

Panel można dowolnie regulować. I tak, możliwa jest regulacja nachylenia, wysokości, jest też funkcja pivot (90 stopni). Na obróconym o 90 stopni ekranie lepiej widać całe dokumenty w formacie ich wydruku (np. A4), świetnie prezentują się również witryny WWW.

HP opracowało też funkcję Quick Release, która ułatwia montaż panelu na ramieniu lub na ścianie, jak również łączenie monitorów.

Monitor jest również ciężki i ma solidną podstawę. Da się go także regulować w boki, więc nie trzeba przestawiać całego panelu. Warto też dodać, że sam ekran reguluje się bardzo płynnie i nie trzeba wkładać w to wiele wysiłku. Pod względem ergonomii monitor HP prezentuje się bardzo dobrze, więc jego posiadacze mogą liczyć na duży komfort użytkowania.

Również jakość wykonania jest wysoka. Jedynie wygląd może odstraszyć niektóre osoby, zwłaszcza użytkowników domowych. Tych jednak HP może do siebie przekonać jakością obrazu i wygodnym w obsłudze menu OSD.