Projektory

W praktyce i podsumowanie

przeczytasz w 5 min.

Ostatnią częścią testu jest sprawdzian praktyczny. Jak już wspominaliśmy na początku, projektor bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Nie jest wybitny pod jednym konkretnym względem. I tak, kolory na filmach mogłyby być lepsze, kontury liter w prezentacjach lepiej zarysowane, a odległość rzutowania bardziej przystępna. Jednak te zarzuty pasowałyby idealnie do znacznie droższego niż NEC V302H projektora. Tymczasem w tym przypadku, zważywszy jak uniwersalną jednostkę postarał się stworzyć NEC, są powody bardziej do zadowolenia niż narzekania. Oceńmy kolejno poszczególne aspekty pracy z projektorem.

Start i zakończenie pracy

NEC deklaruje bardzo szybki start projektora i faktycznie, choć nie jest to tak dobry wynik jak w przypadku projektorów laserowych, zwłoka jest niewielka. Jeszcze lepiej jest podczas wyłączania, projektorowi nic się nie stało nawet w obliczu symulowanego zaniku zasilania.

NEC V302H projektor pilot

Również w trybie standardowym, przy wyłączeniu poprzez podwójne naciśnięcie przycisku zasilania na pilocie lub obudowie projektora, koniec pracy to zwłoka kilkunastu sekund. Na taki czas NEC uruchamia pracę wentylatora na znacznie wyższych obrotach.

Głośność i temperatura

W klasie projektorów biznesowo-edukacyjnych testowany NEC należy do grupy urządzeń cichszych. Oczywiście jak na warunki domowe, lampa pracująca z pełną mocą wymusza dość głośne chłodzenie, lecz już w trybie ECO jest ono przyjemnie dla naszego ucha. Podobnie w sali konferencyjnej odgłos pracy projektora szybko zleje się z tłem. Niektóre projektory dla kina domowego wypadają pod tym względem gorzej niż rzeczony NEC w trybie ECO.

Tak jak zapowiada opis na obudowie, projektor dość mocno grzeje się podczas pracy, jednak po wyłączeniu bardzo szybko wytraca temperaturę i jest gotowy do transportu.

Podręczność

Relatywnie niewielkie wymiary i niski profil podpowiadają nam że można się spodziewać produktu wagi lekkiej. Faktycznie jest lekko, trzeba jednak pamiętać, że względnie duży współczynnik rzutu  wymusza ustawienie projektora dość daleko od ekranu. Czyli projektor da się wygodnie transportować z miejsca na miejsce, jednak stanowisko instalacyjne wymaga odpowiedniej przestrzeni, gdy chcemy uzyskać obraz o przekątnej 100 i więcej cali. Ze względu na dużą jasność, nie jest to żadnym problemem dla NECa, gdy tylko będzie szansa na odpowiedni dystans ekran-projektor. Dla 200-calowego obrazu jest to już prawie 8 metrów.

Pozycja obrazu

NEC V302H rzutuje na ekran obraz, którego dolna krawędź znajduje się nieco powyżej (poniżej, przy montażu sufitowym) osi przechodzącej przez środek obiektywu. Dla obrazu o przekątnej 60” jest to około 12 cm, dla 100” około 20 cm, a dla 200” już 40 cm. Przesunięcie położenia obrazu w pionie nie należy do największych, jednak zważywszy na przeznaczenie projektora i fakt, że nie mamy możliwości regulacji tego parametru, jest bardzo pożądane.

NEC V302H rzutowanie

Zamiast przesuwnego położenia obrazu, projektor daje nam szansę na skorygowanie obrazu rzutowanego pod kątem. Korekcja Keystone możliwa jest w zakresie +/- 30 stopni w obu osiach. Zawsze jest to działanie zalecane jako ostateczność, gdyż wpływa na jakość obrazu, którego jeden bok jest rozciągnięty względem drugiego. Na szczęście w testowanym projektorze obraz bardzo dobrze znosił aplikowanie korekty Keystone, a wyświetlane pod kątem wykresy czy teksty nie traciły na czytelności.

Kolory i jasność

Biznes i edukacja to branże, które z jednej strony nie wymagają idealnego odwzorowania barw, bo przecież nie dążymy tu do doskonałości jak w przypadku kina domowego, czy idealnego oddania barw jak podczas wyświetlania obrazu w instalacjach. Ważna jest jasność. Z drugiej jednak strony firmy liczą na dobre oddanie barw, by dobrze zaprezentować charakterystyczne dla siebie elementy prezentacji - logotyp itp. NEC V302H poradził sobie pod tym względem dobrze, odpowiednio wyważając oba elementy.

Przede wszystkim jasność jest spora, zarówno na papierze, jak i w praktyce. Prawie 3000 lumenów pozwala wyświetlić czytelną prezentację także w pomieszczeniu, które nie zostało kompletnie zaciemnione.

Lampa NEC V302H
Widok komory z lampą

Możemy ją regulować dobierając różne tryby pracy. Najjaśniejszy jest tryb Wysoka jasność, sporą jasność, choć mniejszą mamy również w trybach Prezentacji i Tablicy. Tryby wideo, kino i sRGB (najciemniejszy) kładą przede wszystkim nacisk na kolory, aczkolwiek i w tym przypadku obraz jest jasny. Zwiększanie jasności odbywa się oczywiście kosztem rozpiętości tonalnej, szczególnie w ciemniejszych partiach obrazu, jednak w przypadku prezentacji zwykle operujemy nasyconym kolorem. W razie potrzeby możemy sięgnąć jeszcze po wspominany tryb ECO (jest tylko jedno dostępne ustawienie).

Nie, nie będziemy chwalić NECa za wyjątkowo dobre odwzorowanie barw. Jest ono jednak konsystentne i nie musimy walczyć z dominantą którejś z barw. Po prostu obraz wygląda naturalnie dla odbiorcy.

Obraz generowany przez NEC V302H jest przyjemny w odbiorze i przede wszystkim czysty. Niezależnie od tego czy wyświetlane treści znajdą się na krawędzi czy w centrum ekranu.

Dźwięk

W przypadku projektora biznesowego dobrze, gdy dźwięk jest, nie musimy zabiegać o jego wyjątkową klarowność czy stereofonię (testowany NEC ma monofoniczny głośniczek 8 W). W przypadku bohatera recenzji wbudowany  głośnik zapewnia donośny i nie zniekształcony głos, który wypełni nawet sporą salę spotkań biznesowych. Podczas oglądania nagrań wideo, głośnik radził sobie nie najgorzej, choć czasem towarzyszył nam pudełkowy charakter głosu (oczywiście należy zapomnieć również o jakiejkolwiek przestrzenności w tym przypadku).

Czytelność obrazu

Projektor biznesowo-edukacyjny to urządzenie, które musi dobrze radzić sobie z wyświetlaniem dużej liczby danych, tabel i diagramów. Sprawność NECa V302H jest doskonała. Obraz jest bardzo ostry, a przede wszystkim czytelny na całej płaszczyźnie obrazu - dopiero z odległości kilkunastu cm można dostrzec pewną miękkość konturów.

Podczas testów nawet tekst pisany czcionką 8 pt i wyświetlony w oknie Worda był wyraźny, a jeszcze przy 6 pt znakach dało się go przeczytać. Większym problemem w tym momencie będzie ostrość wzroku słuchaczy.

Ostrość zadowoli w pełni zarówno prelegentów, których pokazy składają się jedynie z tekstu i kolorowych infografik, jak i tych, którzy wyświetlając zdjęcia i demonstracje wideo liczą na przyciągnięcie uwagi słuchaczy.

A gdyby zechcieć oglądać filmy w domu?

Jako urządzenie biznesowe NEC V302H sprawdził się w typowo domowym zastosowaniu zaskakująco dobrze. Oczywiście podkreślamy - nie jest to projektor do kina domowego i nie ma takich aspiracji.

W menu brak tak bogatych opcji regulacji jak w projektorach kina domowego, nie ma też żadnych funkcji upłynniających ruch, trudno oczekiwać, by ciemne sceny, a takich w filmach jest dużo, prezentowały się szczególnie dobrze.

Jednak, jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, domyślne parametry pracy (w tym w trybie Film) potrafią dać dobrze wybarwiony, aczkolwiek nieprzesadnie nasycony i neutralny w odbiorze obraz. Mówiąc krótko - obraz, który cieszy nasz zmysł wzroku. Co najważniejsze, bez intensywnych regulacji przed seansem, jak korekcja nadmiaru jednej z barw.

NEC V302H wyświetlanie

Jeśli ktoś zechce na stałe korzystać z tego projektora do wyświetlania filmów, może (nie musi) być zawiedziony, między innymi efektem tęczy, który dla nas był zauważalny. Być może zbyt duża ostrość, co skutkuje bolesną dla oka detalicznością sceny, także nie przypadnie każdemu do gustu. W przypadku statycznych prezentacji nie są to cechy męczące, ale gdy obraz jest dynamiczny, mogą psuć wrażenie, szczególnie tęcza. Mimo wszystko uważam, że efekt ten, choć występuje, to jest na tyle dobrze kontrolowany, by nie irytować, szczególnie gdy nie chcemy go na siłę dostrzec.

Podsumowanie

Dotychczas NECa uważałem za firmę, która zna się na tym co robi i nawet w przypadku produktów pozycjonowanych niżej cenowo niż reszta oferty, nie stara się iść na duże ustępstwa. I nadal tak sądzę. NEC V302H to biznesowo-edukacyjny projektor z pazurem. Ten pazur polega nie na tym, że jest to projektor wybitny pod każdym względem, wtedy zresztą cena byłaby z pewnością znacznie wyższa, ale na tym, że jest wszechstronny. Nie sposób go nie polubić i nie być bardzo zadowolonym z obrazu jaki wyświetla (da się na nim komfortowo obejrzeć nawet film, a z tym nie radzi sobie każdy projektor tego typu).

NEC V302H widok bok lampa

NEC V302H to produkt, który usatysfakcjonuje instytucje i ewentualnie pojedyncze osoby, które zechcą go kupić. Dlatego bez wahania przyznajemy temu projektorowi nasze wyróżnienie.

Ocena końcowa:

 • spora jasność
 • bardzo ostry obraz
 • naturalne kolory
 • możliwość korekty barw w podstawowym zakresie
 • niezbyt głośny
 • wsparcie dla 3D
 • niewielkie wymiary
 • możliwość natychmiastowego odcięcia zasilania
 • korekta Keystone
 • można na nim komfortowo obejrzeć nawet filmy
 • możliwość zdalnego zarządzania przez Ethernet
   
 • brak możliwości przesunięcia położenia obrazu
 • stosunkowo duży współczynnik rzutowania, wymusza sporą odległość od ekranu
 • kontrast w ciemnych partiach obrazu nie jest idealny
 • brak Wi-Fi

94%

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  No tak, w końcu wszystkie produkty oceniane na benchmarku mają naturalne kolory.
  • avatar
   Alamar
   0
   Moze przetestujcie projektory laserowe pico no i jakis dystrybutor niech je sprowadzi do Polski. Technologia laserowych pico (i pico pro) niedawno zostala kupiona przez Sony i ma byc uzywana do Playstation. Zero input lagu i motion blur, wielki zakres kolorow, cisza pracy, kontrast, brak wymiany filtrow to niektore z plusow ale wolabym wiecej o nich wiedziec szczegolow (generalnie o projektorach laserowych tez).