Audio

Menu i funkcjonalność

przeczytasz w 4 min.

 

 odtwarzacze MP3
zobacz inne testy
»Apple iPod Nano 5G 8 GB
» SanDisk Sansa Clip+ 4 GB

Spostrzeżenia i uwagi:

Menu obsługuje się intuicyjnie. Ikonki należące do głównych opcji są duże i czytelne. Pod każdą widnieje też duży napis dot. funkcji, jaką oferuje. Pozostałe znaki graficzne służące do nawigacji rozmieszczone zostały w sposób przemyślany. Wybór elementu odbywa się poprzez dotknięcie odpowiedniego miejsca na ekranie, a przewijania w płaszczyźnie poziomej i pionowej dokonujemy przesuwając palec w lewo, prawo, górę lub w dół.

 

  

Tutaj pojawia się jednak mały problem. Od momentu dotknięcia ekranu do momentu wystąpienia reakcji na dotknięcie mija czasem sekunda lub dwie. Jest to na tyle dużo czasu, że niekiedy przejście głębiej w menu może prowadzić do lekkiej frustracji i poczucia dyskomfortu. Sytuacja ta nie występuje jednak nader często.  Niekiedy opóźnienia wynoszą zaledwie pół sekundy. Wygląda po prostu na to, że urządzenie jest za mało wydajne.

Jeśli stwierdzisz, że dotknięcie nie trafia dokładnie w zamierzony punkt, możesz bez problemu przeprowadzić kalibrację ekranu wchodząc w menu System - Ustawienia odtwarzacza – Kalibracja ekranu dotykowego. Znalezienie tych opcji nie będzie trudne, gdyż menu jest w całości po polsku.

Dużym plusem jest to, że wchodząc głąbiej w menu (na przykład w katalogi z plikami wideo) w większości przypadków mamy możliwość dostępu do małego, wysuwanego menu podręcznego, które oferuje za każdym razem dodatkowe i przydatne opcje.

  


Mimo że odtwarzacz wyposażony został w akcelerometr, nie jest on wykorzystywany na każdym kroku. Nie można na przykład ustawić głównego menu w pozycji pionowej, co mogłoby ułatwić korzystanie z urządzenia wtedy, gdy trzyma się je w jednej ręce. Funkcja ta działa za to w przeglądarce fotografii, co jest ważne w przypadku oglądania na przykład portretów.

Ciekawą opcją poszerzającą charakterystykę emitowanego dźwięku, jest „X-Fi”, czyli Extreme Fidelity (z ang. ekstremalna dokładność, wierność). Do opcji tej należą dwa efekty, które można ustawić za pomocą suwaków na pożądaną wartość (minimalnie „Niska”, maksymalnie „Wysoka”). Szczególnie polecamy efekt Crystalizer, który konwertuje dźwięk do jakości 24 bity, 96 kHz i delikatnie zwiększa amplitudę, co sprawia wrażenie, że dźwięk staje się bardziej czysty - zwłaszcza tony wysokie i średnie.

Efekt Expand z kolei ma za zadanie zwiększenie wirtualnej „przestrzeni” dźwięku, ale nie robi już tak dobrego wrażenia. Często sprawia, że dźwięk traci na jakości, a nie zyskuje. Opcje te można też oczywiście wyłączyć całkowicie, tak aby móc cieszyć się dźwiękiem w jego naturalnej postaci.
 

  


Do własnej dyspozycji mamy także 8 fabrycznie zaprogramowanych ustawień korektora dźwięku, jedno ustawienie własne oraz możliwość całkowitego wyłączenia korektora. Ponadto osobno ustawić możemy wzmocnienie basów, inteligentną głośność, która dopasowuje się do utworu, a także sztuczne ograniczenie maksymalnego poziomu głośności do wybranego przez nas poziomu. Jest to o tyle przydatne, że nigdy nie zaskoczymy się potężnym "wybuchem" w uszach, gdy po dłuższym czasie nieużywania urządzenia zapomnimy na jakim poziomie głośności je pozostawiliśmy.

Jakość generowanego dźwięku nie pozostawia wiele do życzenia. Wysokie tony są bardzo przejrzyste i wyraźne, a bas miękki i  głęboki. Dźwięk oferowany przez wszystkie opisywane urządzenia sprawdzany był na słuchawkach dołączonych do zestawu oraz na słuchawkach AKG K416P, które były dość miarodajnym odnośnikiem dla porównań tego typu urządzeń.

Standardowe słuchawki dołączane do tego zestawu uważamy za dobre. Nie powalają co prawda jakością basu ani rozpiętością emitowanych częstotliwości, ale w porównaniu do tego co proponują niektórzy producenci jest naprawdę nieźle. Creative sam jest wytwórcą słuchawek, więc ma tutaj pole do popisu.

Na słuchawkach AKG dźwięk był dużo lepszej jakości. Tony wysokie reprodukowane były czysto i wyraźnie, a jeszcze lepsze wrażenie sprawiał głęboki, mocny bas. Na większych słuchawkach również efekty polepszające dźwięk (X-Fi) wypadały korzystniej.

Odtwarzacz obsługuje kilka formatów muzycznych, ale najmniej typowym i najciekawszym jest FLAC. Jest to format bezstratnej kompresji plików, stawiający na bezkompromisową jakość kosztem znacznej wielkości pliku. Dla zainteresowanych dostępne jest też tworzenie list utworów wraz ich sortowaniem.
 

  


Odtwarzanie filmów wideo generalnie zrobiło na nas dobre wrażenie. Dźwięk z wbudowanego głośniczka jest całkiem niezły i wystarczająco głośny, by korzystać z niego na przykład w samochodzie. Kolory można określić jako poprawne, ale z zaznaczeniem, że kąty widzenia obrazu mają na nie bardzo negatywny wpływ. Najgorzej jest, gdy patrzymy na wyświetlany obraz nieco z góry. W  czasie oglądania możemy dotykowo kontrolować głośność, przewijać treść do przodu i do tyłu, pauzować oraz zmienić wyjście obrazu z ekranu wbudowanego w urządzenia, na ekran zewnętrzny. Kabel A/V pozwalający podpiąć taki ekran niestety nie został dołączony do zestawu.

Z podobnym interfejsem do czynienia mamy w czasie przeglądania zawartości katalogów ze zdjęciami. Możemy sprawić, aby grafiki wyświetlały się w postaci pokazu slajdów, możemy je powiększać, obracać, usuwać, ustawić jako tapetę, wyświetlić szczegóły oraz oczywiście przenieść obraz z ekraniku wbudowanego na zewnętrzny.

Radio FM jest typowe. Można uruchomić automatyczne strojenie lub zrobić to manualnie, a następnie zapisać ulubioną stację w jednym z 32 wolnych miejsc. Korzystanie z niego jest proste i nie sprawia żadnych kłopotów. Podobną prostotą cechuje się dyktafon cyfrowy („Mikrofon”). Notatki głosowe można zapisywać w postaci pliku WAV.

 

Główne opcje menu:

 • Muzyka (rozmaite opcje trybów odtwarzania, wybór kategorii, dostęp do nagrań)
 • Wideo (katalogi i pliki z filmami)
 • Fotografie (katalogi i pliki graficzne)
 • Radio FM (dostęp do stacji radiowych, tylko z podłączonymi słuchawkami)
 • Mikrofon (nagrania głosowe)
 • RSS (czytnik kanałów RSS, tylko w trybie offline – brak Wi-Fi)
 • X-Fi (system poprawy dźwięku Crystalizer oraz Expand)
 • Data (ustawienia daty i godziny)
 • System (m. in. szczegółowe ustawienia audio, wideo, wyświetlacza, języka, reset)
 • Kontakty (możliwość zsynchronizowania kontaktów z programem Creative Centrale)
 • Kalendarz (możliwość sprawdzenia „Zadań”)
 • Zadania (synchronizacja zadań z programem Creative Centrale)
 • microSD (eksplorator karty pamięci microSD)
 • Aplikacje (możliwość dodania aplikacji, standardowo obecne Sudoku)

 

 Oprogramowanie dodatkowe:

Ciekawą funkcją jest czytnik kanałów  RSS. Działa on przyjemnie i skutecznie. Odczytanie nowych artykułów nie jest trudne. Listę kanałów zaimportować możemy z pliku XML lub z usługi Google Reader. Niestety sam czytnik działa tylko w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu. Wszelkie zmiany i nowości synchronizować musimy po podłączeniu odtwarzacza do komputera i uruchomieniu programu RSSSynchronizer, który zawarty jest w pamięci urządzenia. Łączność bezprzewodowa (Wi-Fi) została pominięta ze względu na zbyt duże zużycie baterii.

 
   

Drugim z załączonych programów jest Creative Centrale.

Jest to wielofunkcyjny kombajn umożliwiający łatwe zgrywanie i przesyłanie zawartości multimedialnej oraz zarządzanie nią.

Może też w razie potrzeby konwertować pliki tak, aby uzyskać odpowiednią zgodność z  formatami obsługiwanymi przez urządzenie.