Klawiatury

BenQ X-Touch (A800)

przeczytasz w 2 min.

Rodzaj złącza: PS/2
Układ klawiszy: Standardowy
Liczba klawiszy: 104
Liczba przycisków dodatkowych: 6
Przyciski dodatkowe: WWW, E-Mail, Stand-By, Wake Up, Power

BenQ X-Touch wyróżnia się w tłumie interesującym designem. Śnieżnobiały (lub czarny) kolor, delikatnie zaokrąglona góra, ciemnoszary nadruk na klawiszach, precyzyjne wykonanie... Wszystko to tworzy kombinację, która wygląda bardzo zachęcająco. Może za wyjątkiem srebrnych przycisków dodatkowych w prawym-górnym rogu, które... powiedzmy, że mogłyby prezentować się lepiej.

Układ klawiszy jest bardzo standardowy, z jednym niewielkim wyjątkiem. Górne klawisze funkcyjne pogrupowano bowiem w trójki, a nie w czwórki, jak u konkurencji. Może to z początku powodować problemy u zaawansowanych użytkowników, którzy przyzwyczaili się do pisania bez patrzenia na klawiaturę.

X-Touch nie ma co prawda notebookowego kliku, charakteryzuje się natomiast niższymi klawiszami niż zwykłe klawiatury. Trzeba za to przyznać, że do pisania nadaje się bardzo dobrze. Klawiszom trudno cokolwiek zarzucić - są gładkie i wygodne, a opór stawiany przy wciskaniu jest sensownym kompromisem pomiędzy miękkością a wyczuwalnością kliku. Nie ma też problemów z ich wyważeniem - wszystkie, włączając spację, kontaktują bardzo dobrze.

Szkoda tylko, że pozytywne ogólne wrażenie psują przyciski dodatkowe. Pokryte szorstką, srebrną farbą nijak nie pasują do elegancji pozostałej części klawiatury. Korzystanie z nich jest umiarkowanie wygodne - ale są nieco zbyt twarde i mają gumową czułość . Do tego pozwolimy sobie mieć wątpliwości, czy umieszczanie przycisków Stand-By i Power Off w pobliżu częściej wykorzystywanych WWW i E-Mail jest dobrym pomysłem.

Interesujące są zastosowane w A800 obrotowe nóżki. Składają się z dwóch części i można je ustawić łącznie na cztery sposoby. Nic więc nie stoi na przeszkodzie aby poza dwiema klasycznymi kombinacjami (całość podwyższona lub obniżona) podwyższyć tylko górną lub dolną część klawiatury.

Cóż, produkt BenQ pozytywnie nas zaskoczył. Na biurku prezentuje się ładnie, choć trochę skromnie. Mimo swojego nietypowego kształtu nie można o nim jednak powiedzieć, aby był niewygodny. Naszym zdaniem ma tylko dwie wady - nieprzemyślane przyciski dodatkowe oraz cenę (60 złotych), która mogłaby być nieco niższa, tym bardziej, że X-Touch nie jest klawiaturą w pełni "notebookową".

OCENA
Wykonanie
3/3
Ergonomia klawiszy
3/3
Układ klawiszy
2/2
Przyciski dodatkowe
0/2
Ogólna ocena :
(8) bardzo dobra