Klawiatury

Easy Touch ET-372 Expert

przeczytasz w 2 min.

Rodzaj złącza: USB
Układ klawiszy: Dwublokowy
Liczba klawiszy: 104
Liczba przycisków dodatkowych: 10
Przyciski dodatkowe: Play/Pause, Stop, Prev, Next, Mute, Vol -, Vol +, Home, E-Mail, Power

Easy Touch prezentuje się bardzo klasycznie, żeby nie powiedzieć staromodnie. Klawisze wyglądają dobrze, ale sama obudowa jest zbyt toporna i kwadratowa. Nieładne, ostro rzucające się w oczy przyciski multimedialne (jak się okazuje, zmora większości klawiatur) oraz definitywnie zbyt duże logo w lewym górnym rogu to tylko niektóre powody takiego stanu rzeczy. Na szczęście z solidnością nie ma problemów, zastosowane tworzywo jest twarde, a całość odpowiednio lekka i poprawnie złożona - choć już do jakości wykonania można mieć pewne obiekcje.

ET-372 jest nieco krótsza od standardowych klawiatur i aby to osiągnąć, środkowe kursory oraz dziewięć klawiszy - które zwykle się nad nimi znajdują - upakowano po lewej stronie. W efekcie układ klawiszy, delikatnie mówiąc, do standardowych nie należy. Na dość małej powierzchni upchnięto tutaj pełną ich liczbę - nie wydaje się to zbyt dobrym pomysłem, bo do nowej konfiguracji trzeba się długo przyzwyczajać.

Pomijając niewygodny układ, najpoważniejszą wadę klawiatury stanowi skok klawiszy. Przede wszystkim, jest on zbyt twardy - podobnie, jak w Logitech UltraX Flat. O ile jednak tam całość działa bardzo pewnie, o tyle opór stawiany przez Easy Touch jest mocno nierównomierny. Irytuje też spacja, której klik jest zdecydowanie inny od pozostałych klawiszy (bardziej miękki i gorzej wyczuwalny). Kolejny problem to niewielkie klawisze funkcyjne oraz zbyt małe Alt, Ctrl i Windows, które zwłaszcza na początku potrafią być częstym źródłem pomyłek.

Przyciskami multimedialnymi testowana klawiatura również nie może się zbytnio pochwalić. Co prawda jest ich dużo, ale wyglądają bardzo tandetnie, a wygoda korzystania z nich jest wątpliwa - nieprecyzyjnie się wciskają, a na dodatek łatwo się pogubić przez to, że nie są w żaden sposób pogrupowane.

Trudno nam polecać tę klawiaturę - ma zbyt wiele wad. Prezentuje się mało elegancko, a wygoda płynąca z jej używania pozostawia wiele do życzenia. Winę ponosi tutaj przede wszystkim niestandardowy układ oraz twarde i źle wyważone klawisze. Całość kosztuje 50 złotych - za tę cenę proponujemy wybrać coś lepszego. O tym, że jest to możliwe przekonacie się, czytając testy kolejnych modeli.

OCENA
Wykonanie
2/3
Ergonomia klawiszy
1/3
Układ klawiszy
0/2
Przyciski dodatkowe
0/2
Ogólna ocena :
(3) słaba