Klawiatury

Manhattan True-Touch Roll-up

przeczytasz w 2 min.

Rodzaj złącza: USB
Układ klawiszy: Standardowy
Liczba klawiszy: 107
Liczba przycisków dodatkowych: 3

Przyciski dodatkowe: Sleep, Wake Up, Power

Manhattan Roll-up Keyboard to klawiatura, w której rolę obudowy pełni elastyczna, półprzezroczysta folia. Dzięki temu urządzenie można zwinąć w kłębek - zajmuje wtedy stosunkowo niedużo miejsca. Elastyczność nie jest jednak pełna - na przeszkodzie stoją dość twarde klawisze oraz niezginalna płytka drukowana w prawym górnym rogu. Na tej ostatniej znajdują się kontrolki stanu klawiszy; przytwierdzono do niej również kabel USB.

Układ jest bardzo standardowy - z paroma wyjątkami w postaci dodatkowych dwóch klawiszy spacji oraz podwójnego lewego Shifta. Poza tym wygląda dokładnie tak samo, jak w standardowej klawiaturze 104-klawiszowej.

Roll-up Keyboard jest, jak to opisuje producent, odporna na zapylenie i zamoczenie. Oznacza to, że można bez większych przeszkód korzystać z niej w 'mokrych' warunkach. O ile nie zanurzymy jej na dłuższy czas w wodzie nic nie powinno jej się stać - jedyny element, który może potencjalnie przeciekać to miejsce przytwierdzenia kabla.

Folia z której wykonano urządzenie szczelnie pokrywa wszystkie klawisze, toteż sposób ich wciskania jest jedyny w swoim rodzaju. Klik właściwie tutaj nie występuje, a klawisze są gumowe w dotyku. O dziwo, po kilku minutach ćwiczeń okazuje się, że mimo to na klawiaturze można szybko pisać. Jest to możliwe dzięki dobrze kontaktującym i poprawnie wyważonym stykom.

Bardzo rzadko zdarza się, abyśmy w trakcie testowania przykładali nosy do obudów urządzeń, które testujemy. W tym przypadku było to jednak uzasadnione - pokrywająca klawiaturę folia charakteryzuje się bowiem 'specyficznym' zapachem. Nie wątpimy jednak, że po jakimś czasie używania ma on szansę się ulotnić, a w ferworze pracy być może nawet go nie odczujemy.

Mimo wad i pewnego niedopracowania, całość jest bardzo interesująca. Szkoda tylko, że producent nie pomyślał o innym ułożeniu płytki drukowanej w rogu urządzenia. Jest ona duża i nijak nie da się zginać, co jest pewnym paradoksem w skądinąd zwijanej klawiaturze. Gdyby chociaż nieszczęsną płytkę umieszczono w pionie...

Tak czy inaczej Manhattan Roll-up może okazać się niezastąpiona w różnych niestandardowych warunkach - w barach, restauracjach, czy w zapylonej fabryce - gdzie po skończonej pracy będziemy mogli włożyć przybrudzoną klawiaturę prosto po kran z wodą. Polecamy do specjalnych zastosowań. *

OCENA
Wykonanie
2/3
Ergonomia klawiszy
2/3
Układ klawiszy
2/2
specjalne przeznaczenie*
2/2
Ogólna ocena :
(8) bardzo dobra *