Procesory

Intel Pentium D seria 800

przeczytasz w 2 min.

typ rdzenia
dwurdzeniowy Smithfield (90nm)
Rodzaje podstawki
Socket 775
HyperThreading
brak
Oszczędzanie energii
Enhanced Intel SpeedStep
Kontroler pamięci
obsługiwany przez chipset
Częstotliwości taktowania
3.0 - 3.6 GHz
Szyna FSB
200 MHz
800 MHz (zewnętrzna)
Pamięć cache
L1 : 16 KB +12kµops
L2 : 2 x 1 MB
rozszerzenia instrukcji
MMX, SSE, SSE2, SSE3, x86-64, EDB
Napięcie zasilania
1.4V
Thermal Design Power
95W lub 130W (model 840)
Najpopularniejsze chipsety
i955

Tabela oznaczeń procesorów wraz z odpowiadającymi im częstotliwościami taktowania:

Pentium D 820 : 2,80 GHz
Pentium D 830 : 3,00 GHz
Pentium D 840 : 3,20 GHz

Kilka słów o Pentium D 800

Seria 800 to kolejna po wprowadzeniu 64 bitów rewolucja na rynku pecetów. Tym razem pomysł polega na dodaniu do procesora drugiego rdzenia. Innymi słowy - otrzymujemy dwa procesory w jednym!

dwa rdzenie Smithfield w jednym procesorze

Główne nowości

  • dwa rdzenie
  • wymaga nowej płyty głównej

Uwagi i podsumowanie

Nie będzie wielkim uproszczeniem stwierdzenie, że Smithfield to po prostu dwurdzeniowy Prescott. Jednak pomimo, iż pasuje do podstawki Socket 775, wymaga nowej, zgodnej z nim płyty głównej oraz zmodyfikowanego BIOS'u.

Już Prescott nie był wzorem chłodnego procesora (delikatnie mówiąc). Rdzeń Smithfield potrafi z generować jeszcze więcej ciepła - nawet o kilkunaście procent przy tym samym zegarze. Dlatego, żeby w kwestii poboru mocy nie przekroczyć zdroworozsądkowych granic, Intel zdecydował się na taktowanie Pentium D mniejszymi zegarami od swoich poprzedników.

Czy nowe procesory są w związku z tym szybsze, nawet pomimo zmniejszenia taktowania? To zależy. Przyrost prędkości nastąpi przede wszystkim w aplikacjach, które zostały napisane z myślą o wielowątkowości. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju programy do przetwarzania danych (enkodery, dekodery, renderery) będą działały nawet 80% szybciej od Prescotta taktowanego takim samym zegarem. Natomiast w programach niezoptymalizowanych - najczęściej grach - jednordzeniowe Pentium 4 będą działały szybciej - z racji swojego wyższego taktowania.

Na szczęście wszystko wskazuje na to, że nowe procesory nie będą miały wygórowanych cen - co najwyżej kilkanaście procent wyższe od swoich odpowiedników z serii 600. Oznacza to, że nowa technologia szybko trafi pod strzechy, a optymalizowanych z myślą o niej programów i gier będzie coraz więcej. Z drugiej strony, trzeba pamiętać, iż Pentium D to procesor w prostej linii wywodzący się od gorącego i mało energooszczędnego Prescotta. Do tego jego taktowanie, a wraz z nim wydajność, nie są takie wysokie, jak byśmy sobie tego życzyli.