Akcesoria

Porady i odpowiedzi na często zadawane pytania

przeczytasz w 4 min.

 

1. Jakie akcesoria możemy dostać w komplecie z aparatem?

W zależności od rodzaju aparatu w komplecie z nim możemy otrzymać:

 • Baterie – w przypadku baterii dedykowanych jest to obowiązkowa zawartość opakowania, w przypadku aparatu działającego na paluszki, w pudełku możemy zastać ewentualnie zwykły komplet baterii alkalicznych (akumulatorki to bardzo rzadki „prezent”);
   
 • Ładowarka – gdy aparat wykorzystuje baterię dedykowaną, ładowarka jest niezbędnym elementem zestawu. W przypadku baterii paluszków najczęściej będziemy skazani na zakup ładowarki.
   
 • Karta pamięci – to akcesorium, które również możemy znaleźć w pudełku z aparatem, ale z uwagi na małą „pojemność” podarowanej karty i tak będziemy musieli zakupić nową;
   
 • Kable połączeniowe – powinny się znaleźć w opakowaniu, zwłaszcza jeśli aparat wykorzystuje niestandardowe złącza do komunikacji z komputerem lub telewizorem. W przeciwnym razie będziemy musieli wydać nawet ponad 100 złotych na nietypowy kabelek (na przykład Panasonic DMW-HDC2);
   
 • Pasek na ramię – nawet jeśli zechcemy wymienić go w przyszłości, warto otrzymać taki z aparatem.
   
 • Osłona przeciwsłoneczna – to dodatek, który w pudełku z cyfrówką znajdą głównie kupujący super-, hiperzoomy. Nie jest obowiązkowy, ale jest bardzo przydatny, zwłaszcza iż dołączony w takiej sytuacji adapter do podłączenia osłony pozwala jednocześnie na instalację filtrów lub konwerterów;
   
 • Oprogramowanie – każdy z producentów oprócz sterowników stara się dorzucić nam jakiś ciekawy program, który skusi nas do zakupu aparatu. Jeśli nie jest to program specjalnie wykorzystujący funkcje naszego aparatu, nie ma co zawracac sobie głowy tym oprogramowaniem – w sieci znajdziemy wiele aplikacji, także darmowych, o podobnej, a nawet większej funkcjonalności.
   
 • Dodatkową osłonę na obiektyw, wizjer, zaślepkę gorącej stopki – to mile widziane dodatki.

2. Jak wybrać akcesoria odpowiednie dla naszego aparatu?

Niektóre akcesoria, które montujemy do aparatu, muszą być dedykowane do danego modelu cyfrówki. Są to na przykład konwertery, lampy błyskowe lub baterie. Możemy przebierać tutaj zarówno w ofercie producenta aparatu, jak i niezależnych firm, produkujących akcesoria. Szukając dodatków przeznaczonych dla naszej cyfrówki, najlepiej przyjrzeć się ofercie na stronach producentów albo przejrzeć zasoby internetowych sklepów fotograficznych.
Niektórzy producenci akcesoriów na swoich witrynach umieszczają bardzo pomocne przewodniki, jak na przykład Asystent akcesoriów HAMA.

 

3. Czy warto kierować się testami w sieci?

W przeciwieństwie do aparatów, testy akcesoriów fotograficznych są przeprowadzane i publikowane znacznie rzadziej. Te wykonane przez znane serwisy rzeczywiście mogą być podstawą do dokonania wyboru, ale nie jedyną. Czym powinien charakteryzować się dobry test:

 • dokładnie opisaną procedura testową – nie polegajmy na testach, gdzie podane są tylko wyniki, a tak naprawdę nie wiemy jak je uzyskano (często testujący liczą na to, że nabierzemy się na górnolotne słowa i piękne obrazki);
   
 • określonymi parametrami urządzenia testowego i testowanego sprzętu – porównywanie akcesoriów o różnych parametrach, np. kart o różnych klasach prędkości, mija się z celem i jest po prostu lekceważeniem czytelnika testu;
   
 • poprawnie wyciągniętymi wnioskami – niestety niektórzy testujący popełniają kardynalne błędy nie rozumiejąc zasady jednolitości procedury testowej lub kierują się subiektywnymi poglądami.

Warto zajrzeć na fora fotograficzne i podpytać doświadczonych użytkowników – nic nie zastąpi doświadczenia, które wynika z kontaktu i pracy z danym urządzeniem/akcesorium. Uwagę należy zwrócić na opinie wygłaszane na serwisach porównujących ceny, a nawet w sklepach – często są one mocno subiektywne i mogą wprowadzić nas w błąd lub niepotrzebnie zniechęcić do zakupu.

 

4. Czy warto kupować produkty używane?

Tak. Dotyczy to przede wszystkim tych akcesoriów, które się nie zużywają. W przypadku obiektywów (jak i aparatów) oraz lamp błyskowych warto sprawdzić stan sprzętu (i to najlepiej z pomocą kogoś, kto się na tym zna). Jeśli nie ma przeciwwskazań, warto rozważyć zakup. Często to jedyna droga, aby wejść w posiadanie zaawansowanego sprzętu. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz – kupowany sprzęt powinien mieć wszystkie dokumenty – ich brak, zwłaszcza w przypadku obiektywów, może oznaczać, że nie pochodzą one z legalnych źródeł. Podejrzane, ale niekoniecznie, mogą być także oferty typu zestaw: torba, karta, ładowarka, aparat i obiektywy. Jeśli mamy wątpliwość co do tego czy dany przedmiot (o konkretnym numerze seryjnym) nie jest kradziony, możemy upewnić się na policji lub w serwisie danej firmy, czy nie zgłoszono kradzieży.

 

5. Czy giełda fotograficzna to dobre miejsce do zakupu?

Tak, ale kupując używane obiektywy czy aparaty trzeba dokładnie przyjrzeć się optyce, elementom mechanicznym, stykom. Jeśli nie mamy doświadczenia, może być to dla nas problemem. Mimo, że kupujemy na giełdzie, wielu sprzedających powinno wystawiać rachunki, należy też zadbać o kontakt ze sprzedającym – tak na wszelki wypadek. Na giełdzie dostaniemy też od ręki akcesoria, trudno lub niedostępne w sklepach.

 

6. Jakiej firmy akcesoria wybrać?

Teoretycznie najbezpieczniejszym wyborem jest zakup akcesoriów firmowanych przez producenta aparatu. Jest tu jednak jeden szkopuł. Producent aparatu nie musi produkować każdego akcesorium. Na dodatek akcesoria firm niezależnych mogą okazać się dużo lepsze (jeśli koncentrują się one na rozwoju danej technologii i danym produkcie).  Jak więc postępować?

 • Przede wszystkim akcesoria muszą być przeznaczone do współpracy z naszym sprzętem – nie wystarczy ten sam co aparat producent, ba nawet słowo „dedykowane” w opisie lamp nie oznacza tej samej liczby funkcji co model referencyjny.
   
 • W przypadku obiektywów i lamp błyskowych zakup produktu tej samej firmy co aparat gwarantuje najlepszą zgodność obu rzeczy. Jeśli decydujemy się na produkty innych producentów, zasięgnijmy opinii czytając opisy w sieci i dyskutując z innymi użytkownikami danego sprzętu, dzięki czemu dowiemy się jakie problemy możemy ewentualnie napotkać (nieprawidłowości we współpracy z konkretnym modelem aparatu, brak kompatybilności ze wszystkimi funkcjami cyfrówki).
   
 • W przypadku kart pamięci najlepiej wybrać produkt jednej z kilku najbardziej uznanych firm (SanDisk, Kingston, Pretec, Lexar). W instrukcji aparatu, na witrynie producenta lub na forum dyskusyjnym powinniśmy znaleźć informacje o kompatybilności danych kart z aparatem.
   
 • Elementy optyczne (np. filtry) – w tym wypadku akcesoria markowane przez producenta aparatu mogą być drogie nie tylko ze względu na jakość, ale dlatego iż płacimy za nazwę firmy. Lepszym wyborem jest zakup filtra firmy celującej w produkcji tego typu akcesoriów.
   
 • Torby – torba tej samej marki co aparat na pewno robi wrażenie, ale nie tylko na nas. Lepiej nie zdradzać co kryje się w środku. Na dodatek oferta galanterii fotograficznej, którą znajdziemy u producentów koncentrujących się na jej produkcji, jest znacznie większa i cenowo bardziej atrakcyjna, niż oferta producenta aparatów.


7. Czy podróbki to jest to samo co zamienniki?

Podrabiane elementy wyposażenia aparatu, to niestety często spotykany problem. Najczęściej dotyczy on baterii do aparatu lub kart pamięci. Nie należy tutaj mylić pojęcia podróbka z zamiennik.

Podróbka - udaje oryginalny produkt, oznaczona i opakowana jest bardzo podobnie, aby niedoświadczony fotograf miał wrażenie, że kupuje markowy produkt. Niższa cena ma zachęcić nas do kupna. Takie produkty najczęściej trafiają się na aukcjach internetowych, ale niestety możemy zostać oszukani także w sklepie czy na giełdzie foto. Wadą podróbki są nie tylko niskiej jakości materiały, z jakich jest wykonana. Może mieć także znacznie gorszą lub zupełnie odmienną specyfikację od tej podanej na opakowaniu – np. karty 2GB sprzedawane są w opakowaniach kart 8GB.

Zamiennik – jest to produkt spełniający te same funkcje, co akcesorium produkowane przez wytwórcę aparatu lub firmę uznawaną za głównego dostawcę tego typu urządzeń. To po prostu niezależni dostawcy akcesoriów. Zamienniki powinny mieć podobną specyfikację co „oryginały”, ewentualnie nieco odmienną (na przykład pojemniejsza bateria). Kupując taki produkt jesteśmy dokładnie poinformowani, jakiemu „oryginalnemu” akcesorium on odpowiada.

Jak ustrzec się zakupu podróbek? Nie kupujmy niczego w podejrzanie niskich cenach od nieznanych dostawców. Lepiej poświęcić kilkanaście złotych i mieć spokój, niż narazić się na dużo większe koszty, które mogą pojawić się w wyniku niespełnienia standardów zakupionego produktu. Dodatkowo możemy skorzystać z poradników z instrukcjami, jak wykryć fałszywy produkt – tego typu poradnik opublikował na przykład Nikon.