Akcesoria

Ładowarki

przeczytasz w 3 min.

Tak jak bateria niezbędna jest do działania aparatu, tak ładowarka jest konieczna do ładowania baterii (oczywiście z wyjątkiem tych jednorazowych).

Cechy ładowarek

Obsługiwany typ baterii – zwykle ładowarki przeznaczone są wyłącznie do jednego typu baterii: litowych, Ni-MH oraz ewentualnie starszego typu Ni-Cd.

Liczba kanałów ładowania – określa jaką liczbę baterii można/należy jednorazowo ładować. Zależnie od tej liczby możemy/trzeba ładować jednocześnie jedną dwie, trzy lub cztery baterie. Najprostsze ładowarki wymagają jednoczesnego ładowania dwóch lub czterech baterii. Nie naładujemy w nich pojedynczej baterii – do tego potrzebna jest ładowarka, która posiada tyle kanałów ile baterii maksymalnie może ładować.

Szybkość ładowania – określa jak szybko ładowarka może naładować komplet baterii – zależnie od kryterium przejętego przez producenta mogą to być jedna, dwie, cztery baterie. Szybkość ładowania w specyfikacji jest określana dla konkretnej pojemności baterii – nie zawsze jest to pojemność największa z dostępnych.

Funkcje pomiarowe – jest to cecha bardzo przydatna w przypadku ładowarek przeznaczonych do paluszków. Są to różnego rodzaju wskaźniki sygnalizujące poziom naładowania baterii, czas ładowania, napięcie ładowania, czy stan baterii (zepsuta sprawna, nieprawidłowego typu). Wskaźniki mogą być zwykłymi diodami, ale także wyświetlaczami LCD o różnego typu szczegółowości pokazywanych informacji.

 

Typy ładowarek

Ładowarki dzielimy, podobnie jak baterie, na dwa typy: dla baterii dedykowanych oraz dla akumulatorów paluszkowych.

Ładowarki do baterii dedykowanych przeznaczone są zwykle do jednego konkretnego modelu baterii. Wiąże się to nie tylko z rozmieszczeniem styków, ale także ze zoptymalizowaniem procesu ładowania, który dla baterii dedykowanych może być inny w przypadku różnych modeli. Tego typu ładowarkę dostaniemy w zestawie z aparatem, działającym na baterię dedykowaną. Oprócz ładowarek firmowanych przez producentów aparatów, spotkamy także ładowarki uniwersalne, które mogą wymagać zakupu adaptera do ładowania danego modelu baterii.


Ładowarka dedykowana posiada zwykle tylko jedną diodę sygnalizującą ładowanie oraz zakończenie ładowania.


Uniwersalna ładowarka Hama Delta Photo. Pozwala ładować baterie dedykowane różnych producentów (dla niektórych modeli wymagany jest adapter).

 

Ładowarkę do akumulatorków paluszkowych zapewne posiada większość z nas – na paluszki działa przecież wiele domowych urządzeń. Jest to akcesorium rzadko dołączane do aparatu przy zakupie. Ładowarki tego typu produkowane są przez bardzo wielu producentów, niezwiązanych nawet z przemysłem foto. Najczęściej spotykane są ładowarki na maksymalnie 2-4 baterie, choć można również kupić modele dostosowane do większej liczby baterii.


Ceniony wśród fotografujących  model ładowarki procesorowej TechnoLine BC-700. Kosztuje około 100 złotych.

Szybkość

W przypadku ładowarek do baterii dedykowanych sprawa jest prosta – czas
ładowania wynosi zwykle od 2 do 4 godzin, przy czym najczęściej już po 90minutach bateria jest naładowana w 90%. Baterię w takiej ładowarce możemy pozostawić nawet po jej naładowaniu.

W przypadku ładowarek do akumulatorów paluszków sprawa ma się inaczej. Raczej nie otrzymamy w zestawie ładowarki i konieczny jest jej oddzielny zakup. Spotkamy tutaj modele ładujące przez kilkanaście godzin – te raczej należy omijać z daleka (nie mamy tutaj kontroli procesu ładowania, i w rzeczywistości możemy uszkodzić baterię), ładowarki ładujące w 6 godzin (tanie, ale nie zawsze wygodne), a także modele szybsze, 120minutowe, 60 minutowe (znacznie droższe), a nawet demony szybkości ładujące w 15 minut. Bardzo szybkie ładowarki to wygodne rozwiązanie dla zapominalskich/niecierpliwych. Ale taki proces ładowania nie wpływa pozytywnie na żywotność baterii – wybór superszybkiej ładowarki jest wskazany gdy korzystamy z aparatu dużo i często. W przeciwnym wypadku najlepiej wybrać ładowarkę o umiarkowanym czasie ładowania od 60 minut do kilku godzin – decyzja zależy od tego jak dokładnie potrafimy określić moment w którym chcemy skorzystać z ładowarki. Najlepiej jest także pokusić się o model sterowany mikroprocesorem (ładowarki procesorowe), dzięki któremu ładowarka nie będzie wykonywać swojej pracy w „ciemno” a będzie dokładnie wiedziała co ładuje, jak i kiedy ma przestać.

Producenci

Ładowarki produkowane są oczywiście przez firmy wykonujące aparaty (dotyczy to najpopularniejszych marek na rynku), ale także przez producentów baterii: Energizer, Ever, GP, Sanyo (Eneloop), Hama, Ansmann, Hähnel, Eneride. Popularnością, a także bardzo dobrymi recenzjami cieszą się także ładowarki procesorowe Techno Line (model iCharger BC-700, BC-900) lub Powerex (model MH-C9000).

Zasilacze

Choć aparat cyfrowy jest urządzeniem mobilnym, to prawie każdy model można także zasilać prądem pobieranym bezpośrednio z gniazdka sieciowego. Pozwala to na pracę przez dłuższy czas lub na natychmiastowe uruchomienie sprzętu, gdy wyczerpie się bateria. Często aparat po podłączeniu go do zasilacza staje się równocześnie ładowarką dla baterii umieszczonej w środku.

Zasilacze nie są jednak często spotykanym i łatwo dostępnym akcesorium – producenci chętniej dołączają ładowarki do zestawów. Na dodatek zewnętrzne zasilacze dość  dużo kosztują.