Serwery plików NAS

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Nasza opinia o QNAP TS-251B

Jak pewnie łatwo się domyślić po wydźwięku poprzednich stron, TS-251B przypadł nam do gustu, choć może to wynikać z nieco większego, niż u typowego użytkownika zainteresowania takimi technologiami. Umówmy się jednak, użytkownik szukający tylko prostego serwera NAS na swoje dane nie doceni możliwości, jakie daje testowany model (i dla takich osób QNAP ma też w swojej ofercie bardziej podstawowe modele).

QNAP TS-251B - taki piękny

Jeżeli zaś poszukujecie nadal nie zabójczo drogiego, ale praktycznie wszystko mającego NAS, to możecie przestać szukać. TS-251B nie tylko zabezpieczy Wasze dane z wykorzystaniem RAID 1, ale pozwoli na przyłączenie do siebie (oraz buforowanie lokalnie) danych z usług chmurowych. Jeżeli dodatkowo dokupimy kartę PCI-E z układem sieciowym 10 Gigabit Ethernet oraz dwoma gniazdami M.2, to okazuje się, że mamy do dyspozycji prawdziwie potężny serwer, jak na warunki domowe. Jeżeli natomiast bardziej brakuje nam bezpośredniego dostępu bezprzewodowego, to możemy dokupić właśnie kartę Wi-Fi (i przy tej okazji zmienić nasz NAS w bardzo porządny router).

QNAP TS-251B - wnętrze

Często podczas niniejszej recenzji przewijał się temat opłacalności dopłaty do takiego NAS. Czas zatem przypomnieć, że obecnie kosztuje on (bez dysków, kart rozszerzeń czy pilota) około 1200 zł. Biorąc pod uwagę, że w praktyce mówimy o pełnoprawnym mini PC z świetnie przygotowanym systemem operacyjnym do pracy w roli serwera NAS, to cena ta wydaje się być wręcz niska. Tu jednak wszystko rozbija się o nasze potrzeby, gdyż zwykłą obudowę na dwa dyski, z interfejsem sieciowym oraz USB możemy nabyć nawet czterokrotnie taniej.

QNAP TS-251B to zdecydowanie produkt kierowany do świadomego użytkownika – wysoką cenę usprawiedliwia ogromną ilością funkcji, usług i zastosowań

Pochwalić w podsumowaniu należy też bardzo cichą pracę, stonowany design oraz odbiornik IR, dzięki czemu QNAP TS-251B z powodzeniem można używać w roli odtwarzacza multimediów podpiętego bezpośrednio pod kino domowe. Tak naprawdę nie dopatrzyliśmy się wartych odnotowania wad testowanego urządzenia, może poza brakiem (w kontekście ceny) fabrycznego złącza 10 Gigabit Ethernet. Z czystym sumieniem przyznajemy zatem odznaczenie Super Produktu.

Zalety i wady QNAP TS-251B-2G

 • możliwość rozbudowy przy pomocy kart rozszerzeń PCI-E
 • bardzo wysoka wydajność procesora w architekturze x86
 • bardzo wysoka przepustowość USB
 • ogromna ilość funkcji, usług i możliwości, jakie daje QTS 4.4.1
 • łatwy dostęp do wymiany dysków
 • możliwość pracy jako odtwarzacz multimediów przez port HDMI
   
 • tylko 1 Gigabit Ethernet mimo dosyć wysokiej ceny
 • 2 GB RAM to mimo wszystko trochę mało aby wykorzystać pełen potencjał

96% 4,8/5

Super Produkt benchmark.pl

Warto zobaczyć również:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  romek.niewiadomek
  2
  do domu za drogi
  • avatar
   bonio89
   1
   10 GBe w domu? Najwcześniej za 5 lat...
   • avatar
    ąffdsaasg
    0
    jesteście pewni że to 4.4.1 ?
    • avatar
     digitmaster
     0
     Za wysoka cena jak za sprzęt do domu z dwiema zatokami. W tej cenie można znaleźć promo z Synology DS418j, który ma 4 zatoki i jest całkowicie wystarczający do domu. Dwuzatokowce Synology zaczynają się od 600 zł.
     Ponadto karty rozszerzeń są drogie, ponieważ trzeba kupić te które wskazuje producent. Przerabiałem to na TS-1673U, więc absolutnie nie można tej opcji rozważać w kategoriach plusa.
     Sprzęt jest co najwyżej mocnym średniakiem na rynku
     • avatar
      PITUCH3
      0
      Intel Celeron J3355 za 1200, kpina ,
      ktoś mierzył poziom hałasu, "dysku na gumkach " w marnym plastiku ?
      to jakiś klon tas-268, który posiadam, w nocy jest taki głośny , że sąsiad w kaloryfer wali,
      całą przyjemność oglądania trafia szlak.
      jak wspominałem, nigdy bym nie zamienił starego zyxela, gdyby nie ograniczenie na 2TB