Klawiatury

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Podsumowując naszą krótką prezentację urządzeń Microsoftu, zastanówmy się na co zwrócić uwagę przy zakupie któregoś z urządzeń peryferyjnych.

Kryteria wyboru myszki:

 • Przewodowa / bezprzewodowa - bezprzewodowe urządzenia oznaczają brak plątaniny kabli, ale musimy pamiętać o wymianie baterii / ładowaniu akumulatorków.
   
 • Komfort użytkowania - profilowane myszki zdecydowanie lepiej leżą w dłoni, a ich kształt zaprojektowano tak, by nadgarstek był ułożony w pozycji naturalnej. Nie mniej istotne jest dodatkowe wyposażenie - boczne przyciski czy dwuosiowa rolka mogą zacznie ułatwić pracę.
   
 • Rozmiar - musi być dopasowany do wielkości dłoni i długości palców. Przed zakupem weź myszkę do ręki i  sprawdź jak leży w dłoni. Kupowanie myszki, która zdecydowanie nie pasuje do naszej ręki, ale którą wybieramy tylko ze względu na wygląd lub cenę, przypomina kupowanie dwóch lewych butów, bo "przecież się rozchodzą". ;-)
   
 • Praca na nawierzchniach - wybierając myszkę zwróćmy uwagę na to, na jakiej powierzchni będzie użytkowana. Niektóre modele wyposażone są w czujniki, które umożliwiają pracę na praktycznie każdej nawierzchni.
   
 • Dla lewo- czy praworęcznych - większość profilowanych myszy przeznaczona jest dla użytkowników  praworęcznych. Osoby leworęczne powinny zwrócić uwagę na symetryczne myszy uniwersalne, które umożliwiają pracę w obu konfiguracjach.

 

Microsoft Wireless Comfort Desktop 5000

Microsoft Wireless Comfort Desktop 5000

 

Kryteria wyboru klawiatury:

 • Przewodowa / bezprzewodowa - bezprzewodowe urządzenia oznaczają brak plątaniny kabli, ale musimy pamiętać o wymianie baterii / ładowaniu akumulatorków.
   
 • Kształt - wyróżniamy klawiatury, w których układ klawiszy został "złamany" i  ułożony pod kątem/pochylony, klawiatury z zagiętą linią klawiszy oraz standardowy. Standardowe klawiatury mogą być wyposażone w podkładki pod nadgarstki, ale klasyczna budowa nie pozwala na naturalne ułożenie dłoni. "Złamane" klawiatury są najbardziej ergonomiczne, ale też najtrudniejsze do przyswojenia.
   
 • Nóżki - to właśnie dzięki nim klawiaturę możemy pochylić (tylne) lub unieść (przednie). Sam zdecyduj które rozwiązanie bardziej ci odpowiada.
   
 • Podkładka pod nadgarstki - istotna część wyposażenia zapobiegająca zmęczeniu podczas wielogodzinnej pracy. Warto zwrócić uwagę na modele, których podkładki wykonane są z miękkich materiałów, dodatkowo zapobiegających ślizganiu się dłoni.
   
 • Rozmiar - niewielkie klawiatury praktycznie sprawdzają się tylko jako dodatek do komputerów przenośnych. Jeśli chcesz mieć wygodne stacjonarne stanowisko pracy, wybierz odpowiednio duży model.

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie urządzenia przed zakupem. Kupując "na wyczucie" narażamy się, że sprzęt nie spełni potrzeb i w najlepszym wypadku posłuży co najwyżej jako choinkowa ozdoba. ;-)

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Widać, że testujący za długo nie sprawdzał komfortowej curvy 3000 ;-) A przynajmniej nie używał języka polskiego przy pisaniu na niej. Inaczej szybko by się zorientował, że przedłużona w prawo spacja i przez to przesunięty prawy klawisz alt nic wspólnego z ergonomią nie mają. Przynajmniej dla Polaka używającego prawego alta do wprowadzania polskich literek ogoniastych :-) Anglojęzycznych to śmiga ale u nas polecam wybierać poprzedni model CC 2000. Tym bardziej, że w nowej konstrukcji opór klawiszy też inaczej działa ale da się do tego przyzwyczaić.
  • avatar
   aquadigger
   1
   nie rozumiem tego dzielenia na prawo i leworęcznych, ja pisze lewą ale używam praworęcznych nożyczek, prawą ręką myszki i gram na gitarze dla prawo ręcznych
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Microsoft Wireless Mobile Mouse 3500
    1. Jest PRZEWODOWA (Widać na fotkach aż boli).
    2. Kabel po skosie w lewo raczej wskazuje na użycie przez praworęcznych (Choć oczywiście leworęczni mogą się z tym męczyć).
    • avatar
     djgromo
     0
     Co do ergonomii i pierwszego obrazka to jakiś czas temu widziałem "wyniki badań" na jakimś portalu, że takie siedzenie z kątami prostymi jest bardzo szkodliwe dla kręgosłupa i że lepiej jak jest wygięty bardziej w pozycję embrionalną :P Czyli, że natura zawsze znajdzie sama drogę do najlepszego wyjścia.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      dlatego kupując klawiaturę nigdy nie zdecyduję się na kupowanie w ciemno bez wcześniejszego sprawdzenia co kupuje. jak się na tym pisze, czy układ mi odpowiada i czy nadgarstki się nie męczą. Za dużo piszę aby nie przywiązywać wagi do tego urządzenia (taki urok kodera stron). Co do myszki w lapku używam touchpada i praktycznie nie umiem bez niego się obchodzić. W stacjonarnym mam x7 ale jeszcze tą starą bez obciążników wymiennych ale pracuje się na niej bardzo dobrze. A co do klawy w zwykłym kompie to mam SideWinder X4 i poza tą wydłużona spacją nie mam jej nic do zarzucenia (pisząc kody i tak nie używam alta ale pisząc na gadu z klientem to trochę można się rypnąć) pisze się wygodnie, nie jest za głośna i nadgarstki się nie męczą.