Tablety

Oprogramowanie

przeczytasz w 5 min.

Interfejs TouchWiz „przykrywający” czystego Androida 4.3 uważamy z jednej strony za bardzo przydatny. W końcu to dzięki niemu otrzymujemy pełne wsparcie dla aktywnego piórka, rozszerzoną obsługę za pomocą gestów oraz szereg dodatkowych funkcji multimedialnych. Nie możemy też narzekać na intuicyjność i ergonomię. Niestety w porównaniu do czystego Andka odczuć daje się spowolnienie działania wywołane przez nadmierne obciążenie procesora i pamięci RAM przez TouchWiz'a.

Cóż, najwyraźniej nie można mieć wszystkiego na raz. Jeśli koniecznie chcemy używać dużego tabletu z „surowym” Androidem 4.x, to warto rozważyć kupno Samsunga Nexus 10. Z pewnością nie ma on tak rozbudowanej funkcjonalności jak Note 10.1 2014, ale jest znacznie od niego tańszy. Dysponuje przy okazji równie udanym wyświetlaczem.

Ilość i różnorodność aplikacji użytkowych w zupełności wystarcza do komfortowego rozpoczęcia pracy z tabletem. Właściwie wszystko jest gotowe od razu po pierwszym uruchomieniu urządzenia.

W galerii aplikacji nie wyświetlają się jednak wszystkie możliwe funkcje jakie oferuje Note 10.1. Dobrym przykładem są narzędzia przypisane do piórka. Po jego wysunięciu na ekranie pojawia się się bardzo przydatne menu podręczne, które umożliwia wykonanie kilku podstawowych czynności – notatka z akcji, album z wycinkami, pisanie po ekranie, s szukacz, okno rysika. Położenie piórka rozpoznawane jest z odległości kilkunastu milimetrów. Możemy więc wskazywać wybrane obiekty bez dotykania piórkiem powierzchni ekranu.

Notatka z akcji to funkcja niesłychanie przydatna. Możemy na przykład wykonywać odręczne zapiski na spotkaniu służbowym, a następnie wybrać całość lub tylko część i wysłać treść pocztą, wyszukać, utworzyć zadanie, a jeśli zaznaczyliśmy np. numer telefonu możemy natychmiast na niego zadzwonić.

Album z wycinkami może przydać się do błyskawicznego i komfortowego gromadzenia treści, które np. znaleźliśmy w internecie. Wystarczy pobieżnie zaznaczyć obszar, który chcemy skopiować (tekst i grafika), a zostanie on przekopiowany do specjalnego albumu z wycinkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy podobną akcję wykonali na interfejsie innego programu lub bezpośrednio w systemie operacyjnym.

Po przyciśnięciu klawisza na piórku możemy za jego pomocą zaznaczać obszar o dowolnym kształcie, a następnie przesłali obraz e-mailem, przez Wi-Fi Direct lub wrzucili online do notatnika Evernote.

Pisanie po ekranie jak sama nazwa wskazuje pozwala dokonywać szybkich notatek bezpośrednio na wyświetlanym interfejsie. Do wyboru mamy kilka podstawowych przyborów, zestaw kolorów (plus próbnik) oraz kadrowanie. Finalną grafikę można oczywiście przesłać np. e-mailem lub Bluetoothem.

Funkcja S Szukacz być może nazywa się nieco dziwnie, ale jest całkiem przydatna. Oferuje np. możliwość wyszukiwania tego co napiszemy odręcznie (tekst lub symbole). Tablet dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem pisma odręcznego, pod warunkiem, że nie piszemy jak lekarz. ;)

Jeszcze przydatniejszym narzędziem jest sam notatnik S Note. Uczniom przyda się np. możliwość przekształcania zapisków do postaci formuły matematycznej lub bardzo prostego tworzenia wykresów i tabel.

Chcecie otworzyć aplikację, ale nie macie zamiaru ograniczać się do trybu pełnoekranowego? Nie ma problemu! Narysujcie ją sobie!

Kształt zostaje zastąpiony oknem o zbliżonych rozmiarach i proporcjach w którym uruchomimy jedną z wybranych aplikacji.

Maleńkie okno możemy oczywiście przestawiać w dowolne miejsce pulpitu, zminimalizować lub zmaksymalizować w razie potrzeby.

Zbliżając palec lub piórko do ekranu w chwili gdy np. przeglądamy albumy zdjęć możemy bez dotykania szkła podejrzeć jakie zdjęcia wchodzą w skład danej kolekcji. Jest to jeden z elementów bardzo przydatnej funkcji Air View.

Samsung Link to idealny sposób na łatwe współdzielenie multimediów między wieloma domowymi urządzeniami (nie tylko mobilnymi). Z Galaxy Note'm można zsynchronizować np. laptopa i odtwarzać multimedia na telewizorze lub stacji dokującej.

Na górnej krawędzi obudowy producent zintegrował mały, ale efektywny nadajnik podczerwieni, który działa identycznie jak w zwykłych pilotach - wysyła sygnał do urządzenia z informacją np. o zmianie kanału, głośności lub regulacji ustawień w menu. Dzięki niemu Note 10.1 (2014) może pełnić rolę uniwersalnego pilota zdalnego sterowania, który bez problemu zastąpi kilka innych. Tablet potrafi obsłużyć nie tylko telewizory, ale również dekodery DVB (set top boxy) lub projektory. Ważne jest również to, że nie muszą być one produkowane przez Samsunga - wspieranych jest mnóstwo popularnych marek.

Jeśli komuś jeszcze mało pisania i rysowania, to może uruchomić aplikację SketchBook, która oferuje mnóstwo zaawansowanych funkcji. My nawet nie spróbujemy stworzyć własnego dzieła - mógłby z tego wyjść co najwyżej bohomaz. ;-)

Do obsługi dokumentów biurowych służy pakiet Polaris Office 5.0. Jest to pełen edytor, a nie tylko przeglądarka, więc w razie potrzeby tablet może stanowić podręczny zamiennik laptopa w czasie tworzenia niezbyt obszernych treści. Pamiętać warto, ze w tym przypadku tekst lepiej wprowadza się pisząc odręcznie, a nie klikając po klawiaturze.

Note dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem pisma odręcznego, ale korzystanie z klawiatury ekranowej również nie jest zbyt uciążliwe. Pola znaków są duże i łatwo w nie trafić palcem, a system podpowiedzi działa poprawnie również w języku polskim.

interfejs klawiatury można przekształcić do formy pływającej lub kciukowej (rozdzielonej).