Tablety

Czytanie i pisanie na tablecie

przeczytasz w 4 min.

Czytanie e-booków

Mamy ochotę poczytać książkę, ale jesteśmy zwolennikami wersji elektronicznej, bo dają większą swobodę. W tym momencie wyciągamy Galaxy Note 10.1 i... no właśnie – i nic, bo opisywany tablet ku naszemu zaskoczeniu nie oferuje domyślnie żadnej aplikacji do ich obsługi.

Samsung Galaxy Note 10.1

Nie rozpaczajmy jednak, bo odpowiedni program ściągnąć możemy bezpłatnie w dosłownie kilka sekund np. ze sklepu Samsung Apps. Jedną z przykładowych jest Woblink.

Samsung Galaxy Note 10.1Samsung Galaxy Note 10.1

Aplikacja działa płynnie i umożliwia całkiem komfortowe czytanie książek (EPUB i PDF). Jakość czcionek nie jest aż tak dobra jak w iPadzie 3, ale jeśli nie trzymamy nosa przy samym ekranie, to nie powinniśmy odczuć żadnej wyraźnej różnicy.

Ekran a rozdzielczość

Samsung Galaxy Note 10.1

Dzięki rozdzielczości 1280x800 (16:10) niektóre strony WWW mieszczą się idealnie na szerokość, nawet w układzie pionowym. Gęstość ułożenia pikseli wynosi ok. 150 ppi, więc jest na tyle wysoka, że np. naszego ukochanego benchmarka czytać możemy bez żadnego powiększania. :-) Jak już wspomnieliśmy wcześniej ekran nie jest aż tak ostry i szczegółowy jak ten z iPada 3, ale ma kilka innych zalet, o których piszemy poniżej.

Jasność i kąty widzenia

Samsung Galaxy Note 10.1

Samsung zastosował w tym tablecie nie tylko swój procesor i pamięć NAND, ale również wyświetlacz wykonany w technologii PLS (Plane-to-Line Switching). Nie od dziś wiadomo, że Samsung jest potentatem w kilku dziedzinach. Firma jest jedną z nielicznych w branży mobilnej, które potrafią wykonać urządzenie takie jak tablet lub smartfon korzystając w większości z własnych komponentów bazowych. Przykładem mogą być wyświetlacze Super AMOLED lub właśnie Super PLS (lub po prostu PLS).

Ekrany te oferują szersze kąty widzenia niż matryce IPS, a przy okazji zapewniają ok. 10% wzrost przepuszczalności światła emitowanego przez diody LED. Są też tańsze w produkcji i oferują naprawdę świetną jakość obrazu. W tym przypadku wyświetlacz nie powala rozdzielczością, ale nadrabia to nasyconymi kolorami, niezłym jak na LCD poziomem kontrastu (realnie ok. 900:1) i jasnością przekraczającą 400 cd/m2. Czy trzeba czegoś więcej? Uważamy, że do większości typowych zastosowań ekran Galaxy Note 10.1 będzie idealny.

Klawiatura i pisanie tekstów

Samsung Galaxy Note 10.1

Samsung Galaxy Note 10.1

Interfejs klawiatury ekranowej jest inny od tego jaki domyślnie zintegrowany jest z Androidem 4.0. To dobrze czy źle? Codzienna praca z tabletem Samsunga pokazała, że oferowany zamiennik interfejsu jest znacznie lepszy od standardowego. Sprawność jego działania jest bardzo wysoka, ale największa siła tkwi w jakości obsługi języka polskiego. System podpowiedzi i autokorekty zasługuje właściwie wyłącznie na pochwały, czego nie można napisać o rozwiązaniach niektórych konkurentów. Błędy lub niedociągnięcia zdarzają się rzadko.

Samsung Galaxy Note 10.1

Istnieje też możliwość wprowadzania znaków metodą ciągłą, czyli przesuwając palec od znaku do znaku bez jego odrywania od powierzchni ekranu.

Samsung Galaxy Note 10.1

Nic nie stoi też na przeszkodzie, abyśmy wprowadzali tekst za pomocą głosu lub odręcznie za pomocą piórka. Zarówno rozpoznawanie mowy, jak i rozpoznawanie pisma odręcznego działa imponująco dobrze. Oczywiście jeśli ktoś bazgrze jak przysłowiowa kura pazurem lub jak lekarz na recepcie, to raczej nie powinien liczyć na cudowne efekty.

Samsung Galaxy Note 10.1

Klawiatura kciukowa spisze się świetnie w czasie szybkiego pisania oboma kciukami trzymając tablet w orientacji poziomej. Uruchamiamy ją uszczypnięciem dwoma palcami na ekranie.

Samsung Galaxy Note 10.1

Nie można też zapomnieć o klawiaturze pływającej, która przydaje się gdy jesteśmy zmuszeni pisać jedną dłonią, ale przy zachowaniu wystarczającego poziomu komfortu. Możemy ją przemieszczać w dowolne miejsce ekranu po dotknięciu (i przytrzymaniu) dwoma palcami.

Samsung Galaxy Note 10.1

Word, Excel, PowerPoint i PDF-y

Samsung Galaxy Note 10.1

Do podglądu i edycji dokumentów zgodnych z Microsoft Office służy nowoczesny i dość zaawansowany pakiet o nazwie Polaris Office 4.0, który zainstalowany jest fabrycznie. Program jest prosty w obsłudze i oferuje funkcjonalność, która wystarczy w zupełności, gdy nie mamy pod ręką laptopa. Najważniejsze jest jednak to, że mamy do czynienia z edytorem w pełnej wersji, a nie z czytnikiem lub limitowanym czasowo demem.

Samsung Galaxy Note 10.1Samsung Galaxy Note 10.1

Samsung Galaxy Note 10.1Samsung Galaxy Note 10.1

Dokumenty takie jak .doc, .xls i .ppt otwierają się bardzo sprawnie, a obsługa polskich znaków jest w pełni akceptowalna. Ilość dostępnych funkcji naprawdę imponuje - aby opisać każdą z nich trzeba by było utworzyć odrębny artykuł. Jedną z ciekawszych jest np. syntezator mowy, dzięki któremu zamiast czytać tekst możemy go odsłuchać. Można też wyeksportować dokument do formatu PDF. Ilość opcji formatowania imponuje.

Samsung Galaxy Note 10.1

Pliki możemy przechowywać w pamięci tabletu lub na dysku internetowym Box.net, Dropbox lub Google Docs (obecnie Google Drive).

Samsung Galaxy Note 10.1

Pliki można też przeglądać i zarządzać nimi za pośrednictwem specjalnego menadżera.

Poczta

Samsung Galaxy Note 10.1

Samsung Galaxy Note 10.1

Klient poczty elektronicznej został zmodyfikowany w stosunku do tego co oferuje standardowa aplikacja z Androida 4.0 ICS, ale korzysta się z niego równie komfortowo. Ustawień jest wystarczająco wiele, aby zadowolić nawet klientów biznesowych.

Samsung Galaxy Note 10.1Samsung Galaxy Note 10.1

Konfiguracja popularnych kont pocztowych takich jak np. Microsoft LIVE, czy Yahoo! jest uproszczona do granic – wystarczy podać login i hasło. Obsługa GMaila wygląda podobnie. System Android właściwie wymaga połączenia z kontem Google, dzięki czemu poczta synchronizuje się automatycznie.

Samsung Galaxy Note 10.1

Kalendarz

Samsung Galaxy Note 10.1

Ustalone przez użytkownika wydarzenia, spotkania, urodziny i inne okazje synchronizować można np. z kontem Google lub Microsoft LIVE. Wystarczy uruchomić aplikację S Terminarz. Dzięki niej organizację dnia, tygodnia, a nawet miesiąca będziemy mieć zawsze pod ręką, obojętnie czy korzystamy z peceta pracującego na Windows, smartfona, czy właśnie tabletu. Dla części osób istotne może być to, że wydarzeń zapisanych w kalendarzu Google nie można synchronizować z programem Samsung Kies.

Samsung Galaxy Note 10.1

Synchronizacja

Samsung Galaxy Note 10.1

Urządzenie synchronizuje dane za pomocą rozbudowanej aplikacji Samsung Kies. Jest to odpowiednik iTunes, znanego z urządzeń firmy Apple. Synchronizować możemy np. muzykę, filmy, zdjęcia, kontakty i podcasty, a przy okazji wykonamy też aktualizację oprogramowania funkcjonującego w tablecie. Naturalnie jeśli chcemy, możemy też przerzucać pliki standardową metodą kopiuj/wklej.

Ciekawostki

Tablet stanowić może bardzo poręczną pomoc naukową, która w razie potrzeby nie tylko podpowie jak rozwiązać zadanie, ale wręcz rozwiąże je za użytkownika. Nie wierzycie? Oto przykład:

Samsung Galaxy Note 10.1

Otworzyliśmy notatnik, wybraliśmy funkcję dopasowanie formuły, wpisaliśmy odpowiednie dane, które automatycznie zostały rozpoznane przez system, a następnie wybraliśmy opcję szukaj. Wynik pojawił się obok przy wykorzystaniu usługi WolframAlpha. Jak można się domyślić do otrzymania wyniku potrzebne jest aktywne połączenie internetowe, ale Note 10.1 dysponuje slotem kart SIM, więc korzystanie z internetu nie jest utrudnione.

Samsung Galaxy Note 10.1

Co ciekawe oprócz rozpoznawania wzorów matematycznych możliwe jest również dopasowanie kształtów. Oznacza to mniej więcej tyle, że kształty które narysujemy zostaną wygładzone w sposób wektorowy, czyli zamiast koślawego okręgu, kwadratu, rombu czy trójkąta w notatkach umieścimy idealnie gładkie i atrakcyjne wizualnie obiekty. Rozpoznawanie pisma również funkcjonuje bardzo sprawnie.