Smartfony

Jakość zdjęć i nagrań

przeczytasz w 3 min.

Musimy przyznać, że jakość zdjęć z Samsunga Galaxy Note 3 jest naprawdę dobra. Oczywiście podobnie jak w większości innych urządzeń ultramobilnych mamy tutaj do dyspozycji maleńki sensor światłoczuły IMX135 (1/3,06”) z pikselami wielkości 1,12 µm, więc tradycyjnie nie powinniśmy liczyć na rewelacyjną jakość zdjęć nocnych, ale jeśli robimy fotki w słoneczny dzień np. w parku z pewnością prezentowały będą się one po prostu świetnie.

Pełna rozdzielczość wynosi 4128x3096 px, czyli ok. 12,8 Mpx – dokładnie tyle samo co w modelu Samsung Galaxy S4 i np. Sony Xperia Z. Jeśli warunki oświetleniowe są dobre Note 3 robi z tych pikseli naprawdę dobry użytek. Widać to na powyższych zdjęciach. Doceniamy przede wszystkim szczegółowość i jakość kolorów, ale na tle innych konkurencyjnych urządzeń wyróżnia się też poziom szumów. Jeśli należycie do osób, które potrzebują smartfona, który będzie często wykorzystywany w charakterze aparatu, to Galaxy Note 3 będzie jedną z pierwszych pozycji, które polecamy.

Na rynku dostępne są urządzenia z aparatami o wyższej rozdzielczości, ale od zawsze podkreślamy, że sama rozdzielczość nie jest najistotniejsza. Można przecież wyobrazić sobie ja wyglądałoby zdjęcie np. 20-megapikselowe z nałożoną wysoką kompresją, bardzo silnym odszumianiem i przy okazji wykonywane przez bardzo słaby obiektyw. Tutaj nie ma takiego problemu. Fotki z Samsunga Galaxy Note 3 wyglądają po prostu dobrze.

Zdjęcia nocne to zupełnie inna historia. Naszym subiektywnym zdaniem są one lepsze niż te z Galaxy S4, ale nie oznacza to absolutnie, że ich jakość jest dobra. Tak mały sensor z tak dużą ilością pikseli łapie stosunkowo niewielkie ilości światła, więc smartfon automatycznie podbija czułość ISO. To z kolei przekłada się na podwyższony poziom szumów, które usuwane są przez algorytmy odszumiające. Sytuacja wygląda lepiej niż w wielu konkurencyjnych smartfonach, ale w porównaniu do fotek dziennych jest po prostu słabo. Duży plus należy się za sprawne, szybkie działanie autofokusa oraz dość dobrze działający automatyczny balans bieli.

Oprócz tradycyjnych trybów fotografowania mamy do dyspozycji kilka nietypowych np. układanie kilku ujęć na jednym zdjęciu lub odwrotnie – usuwanie niepożądanych obiektów z kadru. Ta ostatnia funkcja pozwala wymazać osoby, które przejdą przez kadr.

Przednią kamerką wykonamy zdjęcia o rozdzielczości 1920x1080 px (2,07 Mpx).

Filmy

Pod względem jakości nagrywanych filmów Samsung Galaxy Note 3 jest zdecydowanie najlepszym smartfonem jakie dotychczas testowaliśmy. Nie mamy tutaj do czynienia ze „zwykłą” rozdzielczością Full HD, lecz powierzchnią czterokrotnie większą czyli 3840x2160 px. W rzeczywistości są to więc cztery obrazy Full HD – 2x w poziomie oraz 2x w pionie, ale proporcje pozostają niezmienne (16:9).

Najważniejsze jest to, że nagrywając film Ultra High Definition (UHD, 4K) można go pomniejszyć do rozmiaru Full HD uzyskując obraz o znacznie mniejszej ilości szumów niż w chwili, gdy nagrywalibyśmy oryginalnie w Full HD. Warto przy okazji zaznaczyć, że płynność jest zupełnie akceptowalna – 30 kl./s w trybie UHD, 60 w Full HD i 120 w HD Ready 720p. Przepływność wynosi średnio 48 Mb/s (UHD).

Przednią kamerką nagramy obraz Full HD (1920x1080 px), ale głównym zadaniem tego modułu nie są oczywiście nagrania, lecz wideokonferencje. Jakość jest całkowicie wystarczająca.