Smartfony

Podstawowe aplikacje

przeczytasz w 4 min.

Wiele okien jednocześnie

Note 4 pozwala realnie pracować na kilku oknach jednocześnie. Niektóre wcześniejsze modele pozwalały co prawda podzielić ekran na pół, ale to nie to samo. Tutaj otwieramy na przykład przeglądarkę internetową i przesuwamy palcem lub piórkiem od górnego narożnika ekranu (lewego lub prawego) ku centralnej części wyświetlacza. Na początku wymaga to pewnego przyzwyczajenia (niekiedy będziemy przypadkowo wysuwać menu powiadomień, ale da się to odpowiednio wyczuć).

Okno przeistoczy się do postaci pomniejszonej. W ten sposób otworzyć możemy 5 niezależnych programów i przełączać się płynnie pomiędzy ich miniaturowymi, pływającymi oknami. Można je też całkiem pomniejszyć do postaci „bąbelków” które wyświetlają się ponad innymi oknami.

Do tego dołożyć możemy kolejne 2 aplikacje w trybie podzielonego ekranu oraz do zestawu dorzucić jeszcze pomniejszone okno odtwarzacza filmów wideo. W sumie na wyświetlaczu możemy więc mieć do 8 programów jednocześnie.

Oto przykład na filmie:

Piórko

Samo piórko to tylko narzędzie, bez odpowiedniego oprogramowania jest ono „martwe”. Tutaj Samsung spisał się na medal. Mamy do czynienia z piórkiem aktywnym S Pen. Smartfon wykrywa jego dokładne położenie zanim w ogóle dotkniemy ekranu (z odległości 15 mm od powierzchni). Ponadto jeśli oddalimy się np. od biurka z telefonem, a piórko zostawimy na blacie Note 4 przypomni nam o zabraniu tego akcesorium.

Nagrywanie notatek

W  Galaxy Note 4 piórko wykorzystywać możemy niemal wszędzie, ale wciąż jego podstawowym zadaniem jest odręczne wprowadzanie tekstu i rysowanie. W tym przypadku idealnie sprawdzi się aplikacja  S Note. Własne zapiski i rysunki możemy nagrywać tak, aby później móc zaprezentować kolejność ich tworzenia.

Oto przykład na filmie:

Przy okazji same pismo odręczne można bez problemu przerobić na czcionki cyfrowe. Wystarczy przycisnąć klawisz na piórku, zaznaczyć pożądany fragment pisma i wybrać opcję Przekształć w tekst. Polski język jest poprawnie rozpoznawany.

Udoskonalić można też kształty narysowane odręcznie:

Zdjęcia zamiast zdjęć

Zdarzają się sytuacje kiedy musimy szybko zanotować jakąś informację z wizytówki, tablicy, gazety, ulotki (itp.), ale nie mamy czasu na przepisywanie całej treści. Samsung ponownie przychodzi nam z pomocą. Na górnym pasku w aplikacji S Note znajdziemy tryb Notatka do zdjęcia.

Najciekawsze jest to, że po wykonaniu fotki np. z gazety Note 4 automatycznie przerobi grafikę tak, by wyodrębnić pola tekstowe oraz obrazki. Jeśli tekst jest napisany na niezbyt gładkim, jednorodnym tle to zostanie ono „wyczyszczone” tak by czcionki były bardziej kontrastowe i miały białe tło.

Cały proces najlepiej pokazuje poniższy film:

S Note ma też swój własny widżet. Po wrzuceniu na jeden z pulpitów oferuje szybki dostęp do pisania odręcznego, notatek ze zdjęć, notatek głosowych i zwykłego pisania za pomocą klawiatury ekranowej.

Piórko – podstawowe funkcje

Po wysunięciu piórka z obudowy otrzymujemy dostęp do czterech podstawowych czynności – Notatka z akcji, Inteligenty wybór, Przycinanie obrazu oraz Pisanie po ekranie.

Pierwsza z nich otwiera miniaturowy notatnik i daje możliwość szybkiej konwersji pisma odręcznego do postaci czcionek cyfrowych. Możemy napisać np. numer telefonu i natychmiast na niego zadzwonić lub wyszukać w internecie.

Inteligentny wybór pozwala wyciąć szereg fragmentów obrazu i stworzyć z nich notatki (które później można zapisać lub błyskawicznie wysłać). Przycinanie obrazu pozwala stworzyć zaznaczenie o dowolnym kształcie i również wysłać je np. e-mailem. Z kolei Pisanie po ekranie tworzy screenshota na którym użytkownik napisać lub narysować może to co akurat uzna za stosowne.

Całość zaprezentowana jest na filmie:

Zdalne odtwarzanie

Jeśli mamy w domu kilka urządzeń Samsunga łączących się z domową siecią Wi-Fi i zarejestrowanych na koncie Samsung to możemy błyskawicznie przesyłać dane między nimi. Na przykład odtwarzać na smartfonie muzykę i filmy zgromadzone na laptopie, tablecie lub innym smartfonie.

Przykład:

Pilot TV

W górną krawędź obudowy wbudowany jest nadajnik podczerwieni. Służy on do sterowania telewizorem i dekoderem TV. Lista obsługiwanych producentów i modeli sprzętu jest ogromna. Wśród dostawców telewizji znajdziemy większość popularnych, polskich firm.

Klawiatura ekranowa

Interfejs klawiatury jest właściwie identyczny jak np. w Samsungu Galaxy S5 (http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/samsung-galaxy-s5-test.html). Główną różnicą jest wielkość.

W standardowej postaci dość ciężko pisze się jednym kciukiem ze względu na dużą powierzchnię wyświetlacza, ale na szczęście można włączyć pomniejszoną klawiaturę pływającą. Ta spisuje się całkiem nieźle.

Chronimy plażowiczów od 2014 roku

W tylnej części obudowy znajduje się sensor promieniowania ultrafioletowego (UV). Opcja przydatna latem przy wyjściu na plażę lub zimą w górach. Po włączeniu aplikacji S Health możemy przejść do sekcji „Promieniowanie UV”, wycelować tył obudowy w kierunku Słońca i zmierzyć intensywność tego światła. Smartfon poinformuje użytkownika czy poziom jest niski, średni, czy raczej wysoki. W tym ostatnim przypadku powinniśmy z pewnością wysmarować się silniejszym filtrem.

Tlen we krwi

Tak, tak – Note 4 nawet to potrafi zmierzyć. Nie trzeba jednak obawiać się igły wysuwającej się z obudowy. Wszystko odbywa się bezinwazyjnie. Wystarczy przyłożyć palec do czujnika w tylnej części obudowy (pod aparatem) i po chwili mamy wynik. Część sportowców z pewnością doceni obecność tej funkcji.

Oprócz tego w S Health znajdziemy również krokomierz, zaawansowany licznik kalorii, elektronicznego trenera, miernik pulsu, a we współpracy z zewnętrznymi akcesoriami możliwe jest nawet monitorowanie snu.

PS. Właśnie się dowiedziałem, że jestem trochę zestresowany.