Tablety

Oprogramowanie

przeczytasz w 5 min.

Podkreślaliśmy już niejednokrotnie, że Galaxy Note PRO to tablet nastawiony na odbiorcę biznesowego. Uwidacznia się to przede wszystkim w różnorodności oprogramowania zainstalowanego domyślnie w systemie.

Pierwszą rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest wirtualizacja pulpitu możliwa dzięki wykorzystaniu pakietu Remote PC. Konfiguracja jest niezmiernie prosta i nie wymaga zaawansowanej wiedzy na temat sieci. Instalujemy program Remote PC na tablecie i komputerze oraz logujemy się na własny profil Samsung na obu urządzeniach oraz tworzymy hasło służące do zabezpieczania połączenia.

Jeśli urządzenia są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi połączą się bez żadnej dodatkowej ingerencji ze strony użytkownika.  Teraz wystarczy dotknąć ikony komputera po prawej stronie, wpisać hasło i możemy rozpoczynać obsługę komputera z poziomu tabletu.

Tablet poinformuje użytkownika o podstawowych gestach służących do obsługi interfejsu.

W każdej chwili bez problemu skorzystać możemy z wirtualnego odpowiednika klawiatury i myszki oraz

Kolejnym istotnym elementem zwiększającym użyteczność Samsunga Galaxy Note PRO 12.2 jest WebEx dostarczany przez Cisco. Program umożliwia prowadzenie wieloosobowych połączeń głosowych i wideokonferencji. Oferuje więcej zaawansowanych opcji niż typowy Skype.

Następną ciekawostką, która wybitnie przypadła nam do gustu jest systemowa aplikacja SideSync 3.0. Skąd ten entuzjazm? Otóż wiele osób które znamy korzysta na co dzień ze smartfonów Samsunga, takich jak np. Galaxy Note 3. Potrafi on stworzyć z opisywanym tabletem całkiem zgrany duet. Po uruchomieniu SideSync-a na obu urządzeniach połączą się one ze sobą przez Wi-Fi Direct.

W tym momencie na ekranie tabletu będzie można wyświetlić pełen interfejs smartfona i obsługiwać go zdalnie.

Jak widać na powyższych zrzutach ekranowych interfejs wyświetla się w ramce o wyglądzie i (co najważniejsze) rozmiarze zbliżonym to fizycznego Galaxy Note 3. Jakie ma to zastosowanie w praktyce? Jeśli np. prowadzimy prezentację z poziomu tabletu, to smartfona możemy schować w kieszeni, plecaku lub w szufladzie i korzystać z niego na tablecie.

Użytkownik ma do dyspozycji wirtualne odpowiedniki  przycisków pod ekranem, a sam interfejs obsługuje w obrębie pola wyświetlacza. Ze względu na ograniczony zasięg i siłę Wi-Fi Direct nie należy oddalać się od smartfona na więcej niż kilka metrów (mogą pojawić się lagi). Jeśli smartfon jest dość blisko (np. w kieszeni), to opóźnienia nie są męczące. Za pośrednictwem wirtualnego interfejsu mieliśmy dostęp właściwie do wszystkich funkcji smartfona.

Dzięki 3 GB pamięci RAM i bardzo wydajnemu procesorowi powyższa funkcja działa całkiem efektywnie. Z kolei wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości zapewnia dobrą jakość wyświetlanego obrazu ze smartfona. Dzięki SideSync można też wykonywać screenshoty na telefonie z poziomu tabletu.

Kolejnym z filarów na których opiera się funkcjonalność Galaxy Note PRO 12.2 jest znany już system zaawansowanego szyfrowania danych Samsung KNOX. Warto dodać, że funkcja jest obecna w systemie domyślnie, ale nie jest ona w pełni zainstalowana. Aby wykorzystać jej potencjał należy pobrać ok. 250-300 MB danych.

O co chodzi z KNOX-em? Jest on tak zaawansowanym i rozbudowanym systemem zabezpieczeń, że należałoby poświęcić na niego odrębny artykuł, ale w największym uproszczeniu można napisać, że daje on możliwość utworzenia w systemie operacyjnym tabletu dwóch, niezależnie działających środowisk – publicznego i prywatnego (szyfrowanego).

Po instalacji przełączamy tablet w tryb KNOX jednym dotknięciem w menu powiadomień, po czym podajemy hasło zabezpieczające utworzone w czasie instalacji.

Użytkownik otrzymuje dostęp do w pełni szyfrowanej enklawy, która wygląda i działa podobnie jak zwykły Android z TouchWiz-em, ale jest od niego odseparowana i na wiele sposobów zabezpieczona.

Pamiętać należy, że aplikacje zgodne z trybem KNOX nie są takie same jak te dla publicznej części Androida. Domyślnie zainstalowano ich tylko tyle, aby móc rozpocząć podstawowe użytkowanie, a całą resztę pobierzemy ze sklepu KNOX Marketplace. Wybór oprogramowania w sklepie rozszerza się z miesiąca na miesiąc, jednak wymagający klienci wciąż nie znajdą tutaj wszystkiego.

Wiele programów jest darmowych, ale oczywiście za najbardziej zaawansowane aplikacje biznesowe trzeba będzie zapłacić.

W systemie Android 4.4.2 znajdziemy też pakiet o nazwie Hancom Viewer, który jak sama nazwa wskazuje jest tylko czytnikiem (dokumentów office), ale...

...okazało się, że z poziomu aplikacji można bez problemu pobrać cały szereg edytorów biurowych (w tym odpowiedniki Worda, Excela i Powerpointa) za darmo. Wszystko to dzięki umowie między Samsungiem, a wydawcą pakietu biurowego. Oficjalna informacja znajduje się na stronie WWW producenta. W chwili obecnej wspierane są tablety Samsung Galaxy Note PRO oraz Galaxy Tab PRO.

Jest to niewątpliwie bardzo duża zaleta opisywanego sprzętu. Nabywca w cenie tabletu dostaje gratis naprawdę sporo oprogramowania za które normalnie musiałby płacić pokaźną sumkę pieniędzy. Sam office jest jednym z lepszych jakie używaliśmy – oferuje mnogość zaawansowanych funkcji, których nie powstydziłby się pełen pakiet na komputery PC. Sam interfejs również stworzony został tak, aby maksymalnie przypominał te z „peceta”,a za razem był prosty w obsłudze dotykowej.

Piórko dołączone do tabletu działa podobnie jak w innych Note'ach. Po jego wysunięciu na ekranie pojawia się się bardzo przydatne menu podręczne, które umożliwia wykonanie kilku podstawowych czynności – notatka z akcji, album z wycinkami, pisanie po ekranie, s szukacz, okno rysika. Położenie piórka rozpoznawane jest z odległości kilkunastu milimetrów. Możemy więc wskazywać wybrane obiekty bez dotykania piórkiem powierzchni ekranu.

Ważniejsze jest jednak to, że po wykryciu piórka dotknięcie ekranu palcem lub inną częścią dłoni nie powoduje żadnego efektu – można ją śmiało oprzeć bezpośrednio na wyświetlaczu.

Notatka z akcji to funkcja niesłychanie przydatna. Możemy na przykład wykonywać odręczne zapiski na spotkaniu służbowym, a następnie wybrać całość lub tylko część i np. wysłać treść pocztą, wyszukać lub utworzyć zadanie. Jeśli zakupiliśmy tablet w wersji LTE (z łącznością komórkową), to po zaznaczeniu numeru telefonu będziemy mogli natychmiast na niego zadzwonić.

Album z wycinkami może przydać się do błyskawicznego i komfortowego gromadzenia treści, które np. znaleźliśmy w internecie. Wystarczy pobieżnie zaznaczyć obszar, który chcemy skopiować (tekst i grafika), a zostanie on przekopiowany do specjalnego albumu z wycinkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy podobną akcję wykonali na interfejsie innego programu lub bezpośrednio w systemie operacyjnym.

Po przyciśnięciu klawisza na piórku możemy za jego pomocą zaznaczać obszar o dowolnym kształcie, a następnie przesłali obraz e-mailem, Bluetoothem, przez Wi-Fi Direct, udostępnili w ramach połączenia konferencyjnego e-Meeting, wrzucili online do notatnika Evernote lub Dysku Google.

Pisanie po ekranie jak sama nazwa wskazuje pozwala dokonywać szybkich notatek bezpośrednio na wyświetlanym interfejsie. Do wyboru mamy kilka podstawowych przyborów, zestaw kolorów (plus próbnik) oraz kadrowanie. Finalną grafikę można oczywiście udostępnić wybranym osobom.

Funkcja S Szukacz oferuje możliwość wyszukiwania w tablecie tego co napiszemy np. odręcznie (tekst lub symbole). Tablet dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem pisma odręcznego, pod warunkiem, że nie piszemy jak lekarz. ;)

Chcecie otworzyć aplikację, ale nie macie zamiaru ograniczać się do trybu pełnoekranowego? Nie ma problemu! Narysujcie ją sobie!

Kształt zostaje zastąpiony oknem o zbliżonych rozmiarach i proporcjach w którym uruchomimy jedną z wybranych aplikacji. Maleńkie okno możemy oczywiście przestawiać w dowolne miejsce pulpitu, zminimalizować lub zmaksymalizować w razie potrzeby.

Jeszcze przydatniejszym narzędziem jest sam notatnik S Note. Uczniom przyda się np. możliwość przekształcania zapisków do postaci formuły matematycznej.

Dla osób spragnionych najświeższych informacji z prasy przygotowano mobilne wersje New York Times'a oraz Rzeczypospolitej.

Odtwarzacz muzyki jest prosty w obsłudze dotykowej i intuicyjny. Najważniejsze jest jednak to, że jakość odtwarzanego dźwięku stoi na bardzo wysokim (jak na tablet) poziomie – oczywiście chodzi tutaj o sytuację gdy do Note'a podłączymy dobre słuchawki. Wbudowane głośniki spisują się dobrze w czasie oglądania filmów, ale do słuchania muzyki się raczej nie nadają.

Klawiatura ekranowa w Samsungu galaxy Note PRO 12.2 jest szczególnie komfortowa w użyciu w trybie horyzontalnym. Dlaczego? Otóż jest ona na tyle duża, że przypomina klawiaturę małego ultrabooka. Pisze się na niej bardzo wygodnie przy użyciu obu dłoni.

W razie potrzeby możemy interfejs rozdzielić do postaci kciukowej lub przekształcić w formę pływającą.

Na górnej krawędzi obudowy producent zintegrował mały, ale efektywny nadajnik podczerwieni, który działa identycznie jak w zwykłych pilotach - wysyła sygnał do urządzenia z informacją np. o zmianie kanału, głośności lub regulacji ustawień w menu. Dzięki niemu Note PRO może pełnić rolę uniwersalnego pilota zdalnego sterowania, który bez problemu zastąpi kilka innych. Tablet potrafi obsłużyć nie tylko telewizory, ale również dekodery DVB (set top boxy) lub projektory. Ważne jest również to, że nie muszą być one produkowane przez Samsunga - wspieranych jest mnóstwo popularnych marek.