Tablety

Zdjęcia i filmy

przeczytasz w 3 min.

Kamerki wbudowane w tablet Samsung Galaxy Tab 3 10.1 nie imponują rozdzielczością. Modułem tylnym (czyli głównym) wykonamy zdjęcia o rozmiarze 2048x1536 px, czyli ok 3,15 Mpx. W ramach ciekawostek przypomnieć warto, że dokładnie taką samą rozdzielczość ma wyświetlacz nowego iPada (3 i 4). Jeśli założymy z góry, że na 100% nie będziemy używali tabletu do wykonywania bardziej wartościowych zdjęć (np. z wakacyjnego pobytu w tropikach), to wspomniane 3 megapiksele powinny w zupełności wystarczyć.

Jakość zdjęć nie jest zła jeśli zamierzamy je traktować jako proste, małe fotki wrzucane bezpośrednio z tabletu do portalu społecznościowego lub na stronę galerii internetowej. Jak zwykle w takich przypadkach znaczny wpływ na realną jakość obrazu ma ilość światła odbitego od fotografowanego obiektu. Im go więcej, tym jakość lepsza. Innymi słowy zdjęcia wyjdą akceptowalne jedynie wtedy, gdy będziemy robili je w słoneczny dzień (lub przy silnym oświetleniu sztucznym).

Aparat nie dysponuje autofokusem, co praktyce oznacza to, że optyka ustawiona jest tak, że obraz jest w miarę ostry w zakresie od około 50-60 cm, do nieskończoności. Sytuacja nie jest więc zła - niwelujemy błędy autofokusa, które są zmorą wielu urządzeń ultramobilnych. Trudno jednak traktować to jako zaletę. Obraz znajdujący się bliżej niż pół metra będzie niestety rozmyty.

Przedni sensor nadaje się do pstrykania poglądowych fotek, które dodać możemy np. do listy kontaktów lub wkleić w niewielkim rozmiarze w dokument tekstowy lub maila. W tym przypadku rozdzielczość to 1280x960 px, czyli ok. 1,23 Mpx.

Podobnie mizerna jakość odnosi się do funkcji nagrywania filmów. Dokładnie tak jak w testowanym wcześniej Note 8.0 i Tab 3 8.0 mamy do czynienia z filmami HD, ale nie Full HD. Rozdzielczość to równe 1280x720 px, pomimo tego, że sam procesor jest w stanie „uciągnąć” 1920x1080 px. Najwyraźniej producent stwierdził, że tablety znacznie rzadziej używane są do filmowania, niż smartfony i po prostu nie skupił swojej uwagi na tej funkcjonalności.

Przednią kamerką nagramy materiały wideo w rozmiarze 640x480 px. Sensor ze spokojem nada się do prowadzenia czatów wideo, ale raczej nie polecamy go do filmowania.