Samsung Gear S3 frontier - nasze wrażenia
Akcesoria do telefonów

Samsung Gear S3 frontier - nasze wrażenia

przeczytasz w 5 min.

Samsung Gear S3 frontier to obecnie najlepszy smartwatch współpracujący z Androidem. Jest dobrze wykonany i praktyczny.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

bardzo dobra jakość wyświetlacza; współpraca z różnymi smartfonami (nie tylko Samsung); prosta obsługa dotykowa lub za pomocą pierścienia; możliwość słuchania muzyki wprost z zegarka; możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych; łączność Bluetooth 4.2, Wi-Fi, NFC, LTE; wodoszczelność (IP68); wbudowany GPS; możliwość stosowania standardowego paska 22 mm; ładowanie bezprzewodowe (indukcyjne);

Minusy

komendy głosowe nie działają po polsku;

Samsung Gear S3 frontier -  nasze wrażenia

Samsung od wielu lat sukcesywnie wprowadza do swojej oferty coraz nowsze iteracje inteligentnych zegarków. Niektóre z nich były proste i minimalistyczne, inne natomiast przypominały gadżety rodem z filmów o Agencie 007. Na moim nadgarstku leży właśnie najnowszy przedstawiciel tej rodziny – Samsung Gear S3 w wersji frontier.

Samsung Gear S3 frontier - test

Po tym jak smartwatche stały się jedną z najgorętszych technowinek, entuzjaści podzielili się między sobą na dwa skrajne obozy. Jedni uważają je za przydatne akcesorium, dzięki któremu można się uniezależnić od smartfona. Dla innych jest to zbędna nowinka, która tak naprawdę stanowi jedynie ciekawostkę dla najbardziej zagorzałych gadżeciarzy.

Dotychczas moje poglądy mieściły się gdzieś pomiędzy tymi dwoma skrajnymi biegunami. Sądziłem, że smartwatche mają ogromny potencjał, jednak jeszcze żadna z firm nie zdołała wykorzystać go w pełni. Przez ostatni rok mój punkt widzenia jednak się zmienił.

Samsung Gear S3 frontier z Gear S2 classic
Po lewej Gear S2 classic, po prawej Gear S3 frontier

Rok 2016 z pozoru mógł się wydawać okresem spadku ich popularności. W praktyce jednak przyniósł on pierwsze inteligentne zegarki, które według mnie są bardzo dobrym uzupełnieniem smartfona i potrafią go niejednokrotnie zastąpić. Przykładem takiego smartwatcha jest właśnie Samsung Gear S3.

Samsung Gear S3 frontier tarcza zegarka

Zanim jednak przejdziemy do omówienia jego funkcjonalności warto porozmawiać o jego designie. Gear S3 występuje w dwóch wersjach stylistycznych przypominających klasyczne zegarki analogowe: eleganckiej i luksusowej classic oraz frontier o nieco bardziej sportowym charakterze. To właśnie na drugiej z nich skupiam się w tej recenzji.

Stylistyka oraz ergonomia

Samsung Gear S3 frontier w porównaniu do minimalistycznej wersji classic odznacza się bardziej wyrazistym wyglądem, ze szczegółami zaczerpniętymi wprost z zegarków dla aktywnych. Stylistyka ta pasuje do większości „codziennych” ubrań. Zegarek dobrze komponuje się z jeansami, różnej maści koszulami oraz bluzami. W moim odczuciu nie prezentuje się on dobrze w parze z eleganckimi ubraniami, do których o wiele lepiej pasuje wersja classic.

Samsung Gear S3 frontier zbliżenie na pierścień

Osoby o chudym nadgarstku będą rozczarowane sporymi wymiarami Gear S3. Wiele z nich spodziewało się, że jego rozmiar będzie zbliżony do poprzedniej generacji tego smartwatcha. Jak się jednak okazuje jest on od niej zdecydowanie większy. Średnica zegarka wynosi 46 milimetrów, a jego grubość to 12.9 mm.

Gear S3 będzie więc okazale prezentować się na typowym męskim nadgarstku. Nie polecam go natomiast kobietom, gdyż w ich przypadku tak wielki i gruby zegarek może wyglądać na ich ręce po prostu komicznie.

Samsung Gear S3 frontier na ręce

Waga zegarka to około 63 g. Jest to dość dużo w porównaniu do innych smartwatchy. Jego gabaryty są wyraźnie odczuwalne podczas noszenia, do czego trzeba się po prostu przyzwyczaić. Z drugiej jednak strony Gear S3 dzięki temu wydaje się bardzo solidny.

Jakość wykonania

Zastosowanym materiałom oraz precyzji wykonania poszczególnych elementów trudno jest cokolwiek zarzucić. Koperta Samsunga Gear S3 została w całości wykonana ze stali nierdzewnej, a jej kształt oraz krawędzie wskazują, że powstała w wyniku starannej obróbki. Zegarek prezentuje się dzięki temu elegancko, co jest jego niezaprzeczalnym atutem. Wiele inteligentnych zegarków często prezentuje się na ręce po prostu „zabawkowo”, czego nie można powiedzieć o tym modelu.

Samsung Gear S3 frontier pod strumieniem wody

Obudowa Gear S3 cechuje się certyfikatem IP68. Oznacza to, że zegarek ten jest w pełni odporny na kurz oraz wodoszczelny do głębokości 1,5 metra na 30 minut. W praktyce wytrzyma on nie tylko deszcz, zachlapanie czy prysznic. Zegarek ten przetrwa także typowy trening pływania.

Ekran

Większe wymiary przekładają się również na większy ekran. Okrągły wyświetlacz AMOLED o średnicy 1,3 cala oraz rozdzielczości 360x360 pikseli jest większy od tego z Gear S2 o 0,1 cala. Różnica teoretycznie nie jest duża, jednak w trakcie codziennego używania zdecydowanie zauważalna. Treści wyświetlane na większym ekranie są po prostu łatwiejsze do odczytania.

Szczegółowość ekranu wynosząca około 278 ppi jest zadowalająca. Co prawda nie jest to dużo w stosunku do nowoczesnych smartfonów, które mogą się poszczycić o wiele większa gęstością pikseli. W praktyce jednak na zegarku nie oglądamy filmów ani nie przeglądamy zdjęć. Wyższa rozdzielczość niemiałaby więc i tak większego sensu.

Samsung Gear S3 frontier ekran

Wszelkie detale tarczy zegarka są wyraźne i z łatwością dostrzegalne. Kolory wyświetlacza jak przystało na dobrej jakości AMOLED’a są żywe, nasycone i cechują się praktycznie nieskończonymi kątami widzenia.

Jasność ekranu jest zadowalająca. Nawet w pełnym słońcu jesteśmy w stanie doczytać się wyświetlanych treści. Gear S3 posiada wbudowany czujnik oświetlenia, co pozwala na automatyczne dopasowanie jasności ekranu do panujących warunków.

Samsung Gear S3 frontier lewy bok

Ekran AMOLED idealnie spisuje się w smartwatchach, gdyż w przeciwieństwie do wyświetlaczy IPS LCD nie wymaga on dodatkowego podświetlenia. Każdy z pikseli w AMOLED’zie sam generuje światło. Oznacza to, że jeśli wyświetlane są jedynie wskazówki, a tło jest czarne to tylko te piksele, które je tworzą zużywają prąd.

Czynnik ten jest istotny dla inteligentnych zegarków, gdyż są one zwykle wyposażone w niewielkie akumulatorki. Każdy procent naładowania baterii należy więc wykorzystać w jak najbardziej efektywny sposób. Podświetlanie pojedynczych pikseli pozwala zaoszczędzić dodatkowe miliamperogodziny, co ostatecznie pozwala uzyskać jeszcze lepszy czas pracy na pojedynczym ładowaniu.

Samsung Gear S3 frontier prawy bok

Wyświetlacz został pokryty szkłem Gorilla Glass SR+, stworzonym specjalnie z myślą o gadżetach ubieralnych. Z moich obserwacji mogę stwierdzić, że jest ono naprawdę wytrzymałe na zadrapania. Potencjalne uszkodzenie jego powierzchni jest utrudnione przez głębsze położenie w stosunku do otaczającego go pierścienia. Dzięki dobrej warstwie oleofobowej nie zostają na nim jakiekolwiek odciski palców.

Obrotowy pierścień

Wokół ekranu umieszczono bezel, który jest elementem upodabniającym Gear S3 do klasycznych zegarków. Służy on do szybkiego przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi ekranami oraz opcjami w systemie. Rozwiązanie to było już użyte w Gear S2 i cieszę się, że z niego nie zrezygnowano.

Samsung Gear S3 frontier na ręce pod kątem

Po prostu z jego pomocą nawigacja jest o wiele wygodniejsza. Obracanie pierścieniem jest łatwiejsze do wykonania z założonym smartwatchem niż kilkukrotne przesunięcie palcem po ekranie w lewo lub prawo. Skok pierścienia jest precyzyjny i towarzyszy mu słyszalne kliknięcie.

Przyciski

Po prawej stronie koperty znajdują się dwa przyciski. Dolny z nich to przycisk „HOME”. Po jego wciśnięciu aktualnie używana aplikacja jest zamykana lub gdy jesteśmy w widoku tarczy zegara otwiera się lista aplikacji. Podwójne, szybkie wciśnięcie tego klawisza pozwala szybko uruchomić wybraną przez nas funkcję, na przykład S Voice. Górny przycisk pozwala cofać się w menu lub aplikacjach.

Pasek

Samsung Gear S3 frontier domyślnie jest wyposażony w szary, gumowy pasek z klamrą wykonaną ze stali nierdzewnej. Tworzywo z jakiego został on wykonany jest przyjemne dla skóry, jednak przy bardzo długim noszeniu potrafi powodować nadmierne pocenie się. Jego zewnętrzna strona odznacza się karbowaną fakturą, która nadaje tej wersji frontier jeszcze bardziej sportowy charakter. W zestawie wraz z zegarkiem otrzymujemy dodatkowo krótszy pasek o tej samej stylistyce.

Samsung Gear S3 frontier z Gear S2 classic menu
Po lewej Gear S3 frontier, po prawej Gear S2 classic

Pasek jest przymocowany do koperty przy pomocy teleskopów, czyli dokładnie tak jak ma to miejsce w większości klasycznych zegarków. Dzięki temu możemy zmienić go na jakikolwiek inny zakupiony u dowolnego zegarmistrza. Jedynym warunkiem jest to, że musi on mieć szerokość 22 mm w miejscu mocowania.

Jego wymiana nie sprawia jakichkolwiek problemów. Można go bardzo prosto usunąć przy pomocy małych suwaków wbudowanych w teleskop.

Samsung Gear S3 frontier pasek

Sensory, komunikacja oraz wbudowany głośnik

Samsung Gear S3 został wyposażony w miernik pulsu, akcelerometr, żyroskop, barometr oraz czujnik oświetlenia. Oprócz tego w tym małym smartwatchu zintegrowano również odbiornik GPS. Takie połączenie docenią szczególnie osoby uprawiające sport. Gear S3 potrafi zmierzyć tętno, zliczyć kroki, określić liczbę spalonych kalorii oraz zapamiętać dane dotyczące przebytej przez nas trasy. Wszystko to pozwala na jeszcze efektywniejszą kontrolę nad wykonywanymi treningami.

Samsung Gear S3 frontier tył

Obecność modułu GPS oraz barometru pozwala łatwo określić także pogodę w naszej okolicy oraz to na jakiej wysokości obecnie przebywamy. W środku znajdziemy również antenę NFC, która współpracuje z systemem Samsung Pay oraz umożliwi szybkie parowanie słuchawek Bluetooth.

Dużym krokiem do przodu w stosunku do poprzedniej generacji jest znajdujący się wzdłuż lewej krawędzi zegarka głośniczek. Element ten sprawił, że Samsung Gear S3 stał się w moich oczach czymś więcej niż tylko gadżetem. Jego obecność pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych bezpośrednio z zegarka, bez potrzeby sięgania po smartfona.

Ładowarka

Dołączona do zestawu ładowarka składa się z dwóch części: właściwej ładowarki wraz ze zintegrowanym w niej kablem oraz stacji dokującej do której wkładamy zegarek.

Ładowanie odbywa się poprzez indukcję, czyli bezprzewodowo. Oznacza to, że wystarczy położyć zegarek na podstawkę, a cały proces rozpocznie się automatycznie, bez jakiegokolwiek wpinania kabla.

Skrócona specyfikacja:

  • Wielkość i typ wyświetlacza: 1,3 cala, okrągły, Super AMOLED
  • Rozdzielczość wyświetlacza: 360x360px
  • Procesor: 2 rdzenie, 1,0 GHz, Samsung Exynos 7270
  • Pamięć RAM: 768 MB
  • Pamięć masowa: 4 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 4.2, Wi-Fi, NFC, GPS (niektóre modele również LTE)
  • Bateria: 380 mAh
  • Sensory: miernik pulsu, czujnik oświetlenia zewnętrznego, barometr, akcelerometr, żyroskop
  • System operacyjny: Tizen
  • Wymienny pasek: TAK (standardowy, 22 mm)
  • Wodoszczelność: TAK (IP68)
  • Wymiary (SZxWYxGŁ): 49 x 46 x 12.9 mm
  • Waga: ok. 63 g