SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają. Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

SanDisk SSD Plus 120 GB - wydajność przy długotrwałym obciążeniu

Co tu dużo mówić, SanDisk SSD Plus 120 GB zbytnio nie radzi sobie z długotrwałym obciążeniem i pod tym względem jest to najgorszy nośnik w naszym zestawieniu. Pomiar operacji wejścia/wyjścia na sekundę rozpoczął się prawie od 4000 IOPS, ale ostatecznie ustabilizował się na zaledwie 850 IOPS.