Internet

Sekrety Google - sztuczki do wyszukiwarki

przeczytasz w 2 min.

Czy wiesz, ile waży nasza planeta? Dowiedz się, jak szukać efektywniej. Korzystaj z operatorów podstawowych i zaawansowanych. Poznaj sztuczki z polem wyszukiwania niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Nikt już chyba nie wyobraża sobie internetu bez Google'a. Młodsi użytkownicy zapewne tego nawet nie pamiętają. Bez szybkości i skuteczności, z jaką można poszukiwać przydatnych rzeczy w wyszukiwarce, internet nie byłby nawet w połowie tak przydatny jak teraz.

Nawet dziecko wie jak używać Google. Wpisujemy słowo do pola wyszukiwania, naciskamy [Enter] i jest! W ten sposób da się pewnie znaleźć dużą część potrzebnych informacji. Jednak z Google jest tak, jak z każdym nowoczesnym narzędziem informatycznym: łatwo zacząć z niego korzystać, ale żeby tak naprawdę nauczyć się wykorzystywać jego możliwości, trzeba wiedzy i doświadczenia.

Warto przeczytać:


Pecet od nowa: najlepsze programy i porady


Sztuczki i porady do Windows 7 na lepszą pracę


Programy dla pasjonatów fotografii cyfrowej

W tym artykule postaramy się przekazać to pierwsze. W wyszukiwarce jest wiele niewidocznych na pierwszy rzut oka, albo umykających w natłoku funkcji udogodnień. Czy wiesz jak zmusić wyszukiwarkę, żeby sprawdziła zawartość tylko jednej witryny, czy forum dyskusyjnego? Jak wyszukać zdanie w pełnym jego brzmieniu, np. cytatu lub nazwiska? Jak wyszukiwać informacje dotyczące zakresu dat? Czy wreszcie jak znaleźć strony podobne do twojego ulubionego portalu, lub sprawdzić kto linkuje do twojego bloga czy strony?

Korzystając ze specjalnych operatorów logicznych i zaawansowanych można zrobić to i dużo więcej. Jest to niezbędne za każdym razem, gdy próbujemy dokopać się do wartościowych rzeczy, które są poukrywane najczęściej w mniej popularnych serwisach czy forach dyskusyjnych. A te rzadko pojawiają się na pierwszych miejscach listy wyników.

Poza tym pole wyszukiwania Google, o czym mało kto wie, to także wygodne narzędzie do obliczeń, wszelkich konwersji jednostek, pozyskiwania informacji encyklopedycznych, a także słownik. Aby skorzystać z tych funkcji, trzeba poznać specjalne komendy, które także przybliżamy w tym tekście.

Poza tym Google to liczne wyspecjalizowane wyszukiwarki: grafiki, newsów, postów blogowych, grup dyskusyjnych, treści książek i czasopism. Jeśli poszukujemy danych z tych kategorii, lepiej skorzystać właśnie z nich, niż z ogólnej wyszukiwarki na stronie głównej. Każda z tych wyszukiwarek dysponuje potężnym zestawem narzędzi do budowania złożonych zapytań oraz filtrowania danych, które są zgodne z formatem indeksowanych danych.

Nie mniej ważny od samej techniki definiowania zapytań, jest sposób w jaki sięgamy do Google. Dlatego na końcu artykułu pokażemy, jakie przeglądarki są najlepiej przystosowane do współpracy z wyszukiwarką, oraz jak można zwiększyć użyteczność pozostałych.