Internet

Bardziej efektywne wyszukiwanie

przeczytasz w 2 min.


Statystyki zapytań do wyszukiwarki

Pozostając przy temacie zapisywanych danych, system standardowo rejestruje wszystkie nasze zapytania do wyszukiwarki, które wpisujemy będąc zalogowanymi do konta Google. Możemy ja wykorzystać na kilka ciekawych sposobów. Przede wszystkim możemy przeszukać wszystkie bazy pytań, które wcześniej zadaliśmy wyszukiwarce. Przydaje się to, jeśli nie możemy ponownie trafić na znalezioną wcześniej stronę, ale pamiętamy mniej więcej jaka kwerenda nas do niej zaprowadziła, albo przynajmniej kiedy zadaliśmy pytanie.

Historia wyszukiwania dostarcza także ciekawych statystyk ilustrujących sposób, w jaki korzystamy z wyszukiwarki. Na głównej stronie Historii widzimy na przykład tabelkę, która pokazuje jak intensywnie korzystaliśmy z Google w poszczególnych dniach ostatniego miesiąca.

Znacznie dokładniejsze statystyki znajdziemy klikając w odnośnik Trendy. Na tej stronie dowiemy się:

  • jakie pytania najczęściej zadawaliśmy wyszukiwarce
  • jakie strony najczęściej odwiedzamy 
  • jakie linki najczęściej klikamy podczas odwiedzin na stronie Google

Bardzo interesujące są także wykresy pokazujące aktywność w  wyszukiwarce, wyrażoną liczbą zapytań, z podziałem na:

  • miesiące
  • dni 
  • godziny

W moim przypadku na przykład wyszło, że jedyną godziną podczas doby w której nigdy nie skorzystałem z Google jest 4 rano, natomiast najintensywniej korzystam o 10, gdzie system naliczył mi aż 1697 zapytań.

Wyszukiwanie w wynikach wyszukiwania

W wypadku większości zapytań, lista wyników obejmuje dziesiątki tysięcy trafień. Aby ją zawęzić do najbardziej adekwatnych stron można skorzystać z mechanizmu wyszukiwania w wynikach. W tym celu musimy przewinąć stronę z wynikami wyszukiwania na sam dół, gdzie znajdziemy link Wyszukaj w szukaj w wynikach. Przenosi on nas na stronę, gdzie możemy dodać kolejne słowa kluczowe do zapytania, i ponownie skorzystać z  wyszukiwarki, która jednak zamiast całego indeksu przeszuka tylko treść stron, które wcześniej znalazły się na liście wyników.

Wykrywanie w wynikach wcześniej odwiedzonych stron

Często próbujemy ponownie odszukać coś, co czytaliśmy wcześniej. Można to zrobić bardzo prosto korzystając z opcji filtrowania wyników  wyłącznie do stron, które już wcześniej odwiedziliśmy.